Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Kieruję zapytanie dotyczące HQI do weteranów morszczyzny. Po długiej przygodzie z Malawi a następnie roślinnymi akwariami, postanowiłem realizować kolejny etap z morszczyzną. Obecnie mam jedynie belkę HQI Aquamedic Aquastar 2x150w i moje pytanie dotyczy barwy i ilości lumenów samych żarników. Czy obecnie zakupione żarniki hqi Osram Powerstar 150w – TS Excellence 12500 Lumenów jest odpowiednia dla korali miękkich i twardych?

 

Wszystkie rady są bardzo cenne więc proszę o wasze opinie na temat HQI w morskim baniaku i wszelkie podpowiedzi dotyczące barwy światła i konieczności mieszania białego z niebieskim widmem. Czy w moim przypadku muszę dodatkowo dołożyć niebieskie doświetlenie np. w postaci T5? Czy przy 1.2w/L można z powodzeniem hodować twarde gatunki korali?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Pytanie najpierw to do jakiego litrażu ta lampę planujesz. Ten osram to jaką temperaturę barwową ma? Do morskiego szukaj czego od 14tys K i wzwyż, chyba, ze podoba Ci się bardziej żółte światło. Część akwarystów doklada świetlówki po to aby uzupełnić widzialne widmo i pokręcić kolory, ale to już jest kwestia gustu. Przy 1,2w/L spokojnie dasz rade z twardymi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj, dziękuję Ci za odpowiedź. Odnośnie zbiornika to zamówiłem opti 100x50x50 opti  250L + sump.

Od momentu zamieszczenia pytania trochę szperałem za info na ten temat i wiem że żarniki które wymieniłem w belce hqi mają między 4500 a 5600K. Czy korale będą rosły przy tak ciepłym świetle o barwie około 5000K?  Może zamiast wymieniać obydwa żarniki za 600zł lub nawet więcej, lepiej zainwestować w lampę led 120w. z białymi i niebieskimi ledami. Nie wiem tylko jaka jest moc w/L w porównaniu z hqi.

Wybacz, że męczę pytaniami ale moje doświadczenie z akwarystyką jest na poziomie baniaków roślinnych i 900l malawi, którego nie dam rady przerobić na solankę ze względu na zbyt duży koszt. Więc postanowiłem postawić na początek mniejszy zbiornik 250l i od tego zacząć.


 

 


 

Edytowane przez peterbpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te zarniki nie nadaja sie do akwarium morskiego,ba dają zbyt ciepłe swiatlo,owszem korale będa rosly pod tym swiatłem ale glony także.No i nie bedzie akwarium zbyt fajnie pod nimi wygladac,szukaj zarnikow powyzej 10000K.

Poza tym po co az 2 zarniki na akwa 1m długosci?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby nie te ceny żarników, ech tęsknie za HQI,  niekoniecznie musisz zaraz kupować lampe led,jest dział diy wyjdzie taniej,bardzo fajną alternatywa sa niebieskie led cob 20W50W100W jest moc,swietlówki mocno zagłuszają  bliki .

900L MALAWI :woot:  stary ja już bym przeskakiwał,osmoza,sól ,pompy cyrkulacyjne,troche skały na środek,jakie koszta? i ta przestrzeń :woot:  akwaria morskie tworzy sie latami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już nawet myślałem żeby wkleić szybę w połowie baniaka i zrobić DUAL Sweet-Marine:).

post-4617-0-18200800-1415530524_thumb.jpg

post-4617-0-14291400-1415530696_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×