Skocz do zawartości
78yanke

Żywa skała

Rekomendowane odpowiedzi

Mam kilka pytań dot. żywej skały.

1. jak rozpoznać dobrą żywą skałę?

2. w jaki sposób tworzyć konstrukcje - czy są jakieś sposoby łączenia?

3. gdzie kupić?

4. ryzyko związane z zakupem używanej skały?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. dobra skała powinna być lekka i porowata. Co do ilości życia na niej to już zależy do czego jest potrzebna, jeśli planujesz baniak i nie chcesz mieć chwastów to najlepiej aby było jak najmniej życia w postaci miękkich korali (xeni, anthieli i zooanthusów).

2. możesz kleić klejami np. reef konstruktor AM, to taka plastelina (jak poxilina) tylko, że wiąże pod wodą. Bardziej skomplikowane konstrukcje robi się poprzez nawiercanie skały i wstawianie plastikowych rurek celem połączenia.

3. sklep z akwarystyką morską w okolicy lub w internecie z przesyłką konduktorską.

4. kupując używaną skałę dostajesz jakość podobną do jakości wody jaka była w zbiorniku właściciela, a nie jakość skały prosto z morza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odradzałbym też zakup skały nieodgazowanej,prosto z frachtu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do zakupu LR znalazłem coś takiego - o ile moja angielszczyzna pozwoli w miarę starannie przetłumaczyć.

- jeśli nie jesteś w dobrze przygotować skały do włożenia do zbiornika kup wyleczoną (chyba chodzi o odgazowanie)

- nie pozwól sobie wmówić zakupu takiej ilości skały, której nie będziesz w stanie zmieścić. Kup tyle ile potrzebujesz - nie przeładowuj systemu.

- zbadaj skałę wzrokowo i "zapachowo". Jeśli na skale znajdują się umierające stworzenia będzie ona miała specyficzny zapach i nadal będzie potrzebowała odgazowania.

- sprawdź czy na skale nie znajdują się żadne niechciane stworzenia (bristleworms, aiptasia anemones)

- dopytaj sprzedawcę skąd dana skała pochodzi ( Indo-Pacyfik, Karaiby) i jak długo była przygotowywana

- jakiej suplementacji używa sprzedawca w swoim systemie i czy korzystał z jakieś chemii przy odgazowywaniu

- jeśli wyjdziesz z założenia ze już teraz musisz mieć skałę pomimo tego, że nie jest ona "gotowa" musisz się liczyć z poniesieniem konsekwencji.

Mam nadzieję, że nie zrobiłem za dużo błędów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×