Skocz do zawartości
mario-sz

Węgiel Aktywny

Rekomendowane odpowiedzi

Węgiel aktywowany

Andreas Iliopoulos, John G. Reclos i George Reclos

Z języka angielskiego przełożyła Marzenna Kielan

Artykuł ten po raz pierwszy ukazał się w magazynie FAMA w styczniu 2002 r.

Wprowadzenie

Wielu z nas używa filtrów kaskadowych zawieszonych w rogu akwarium i zasilanych powietrzem. Zwykle używamy w nich jako wkładu waty akwarystycznej lub węgla. Wielu hobbystom udało się w ten sposób odnieść sukces w funkcjonowaniu ich pierwszego akwarium, tego typu system filtracyjny jest bowiem nadal jednym z najlepszych dla takich właśnie pierwszych, i nie tylko, zbiorników.

Oczywiście nie wata akwarystyczna (wkład mechaniczny) jest źródłem tego sukcesu, może ona bowiem wyłapywać jedynie duże cząsteczki zanieczyszczeń. Tymczasem najbardziej niebezpieczne są w wodzie niewidoczne gołym okiem zanieczyszczenia, nadające jej charakterystyczny, żółtawy kolor i nieprzyjemny zapach, które ostatecznie zmienić się mogą w substancje śmiertelnie niebezpieczne dla ryb. Jest tylko jeden sposób rozwiązania takiego problemu – zastosowanie węgla drzewnego. Usunie on w bardzo wydajny sposób substancje organiczne, zanim zdążą przekształcić się w zanieczyszczenia zaburzające czystość wody, jej zapach i bezpieczeństwo.

Definicje

Wykorzystanie specjalnych technik produkcyjnych pozwala na uzyskanie wysoce porowatego węgla, którego powierzchnia wynosi około 300-2000 metrów kwadratowych na gram. Tego typu węgiel aktywny lub aktywowany jest używany powszechnie dla usunięcia nieprzyjemnego zapachu wody lub lotnych i płynnych substancji koloryzujących. Węgiel aktywowany jest amorficzną postacią znanego nam dobrze węgla. Oznacza to, że w przeciwieństwie do innych form (odmian allotropowych) węgla: diamentu, grafitu, fullerenów czy sadzy, odznacza się on nieregularną, nieuporządkowaną strukturą atomów.

Wiadomości ogólne

Węgiel drzewny to jedwabiście gładkie, lśniące, nieregularne w kształcie fragmenty zwęglonego drewna. Tego rodzaju węgiel ma w akwarystyce ograniczone zastosowanie. Jest on odpowiedni jedynie od zbiorników słodkowodnych, zamieszkanych przez niewielką liczbę ryb. Sprzedawany jest jako węgiel akwarystyczny lub węgiel do filtrów. W ciągu ostatnich lat zastępuje go jednak coraz częściej węgiel aktywowany (w skrócie WA).

Produkuje się różne rodzaje węgla, które służą do usuwania różnych zanieczyszczeń. Sekret działania WA leży w sposobie jego przygotowania. I tak na przykład, jeśli w czasie procedury wytwarzania użyte zostają kwasy, powstaje węgiel o skrajnie porowatej powierzchni. Tego typu ciało jest używane jako wkład do filtrów napędzanych powietrzem. Zupełnie różne rodzaje węgla uzyskać można, poddając go w czasie produkcji wysokim temperaturom i ciśnieniu.

Węgiel aktywowany jako produkt finalny zawsze jest substancją wysoce porowatą, ale wielkość tych porów uzależniona jest od gazów użytych w czasie aktywacji, a także od rodzaju soli nieorganicznych (miedź, fosforany, siarczany, krzemiany czy sole cynku), które zostały dodane w czasie procedury aktywacji. Tak więc jesteśmy w stanie wyprodukować węgiel aktywowany o bardzo różnych właściwościach. Każdy hobbysta może znaleźć bez problemu WA odpowiedni do akwarium, który został aktywowany w temperaturze 2000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×