Skocz do zawartości
loccutus

Alternatywne oprogramowanie dla 3 kanałowych lamp Pacific Sun

Rekomendowane odpowiedzi

"pre-scriptum ?" :)

Wstawiam ten artykuł już dzisiaj, pomimo że nie opublikowałem jeszcze BINów i instalki na PC, ale potem nie będzie czasu a uzupełnić się uzupełni. Komplet oprogramowania w każdym razie już jest - co będzie widać na fotach - i się intensywnie testuje.

Nie wdając się za bardzo w tło i przyczyny - bo i po co, przedstawiam wszystkim zainteresowanym możliwość zmiany fabrycznego softu i firmware w lampach 3 kanałowych (3 kolorowych) Pacific Sun. Alternatywny firmware jest w pełni zgodny programowo z aplikacją sterującą lampami Aqualed v.5x (wykresy)  z tą oczywistą różnicą, że nie działają (no bo jak) opcje dotyczące świetlówek T5, oraz 4tego kanału LED - ultrafioletu, jaki posiadają moje lampy. Jeśli jednak znajdą się chętni z lampami PS wyposażonymi w 3 kolorowe panele LED i T5ki - mogę zrobić aktualizację uwzględniającą współpracę ze sterownikiem T5 I2C wykorzystywanym w tych hybrydach.

Najważniejsze na początek  i w punktach.

1 - MUSISZ mieć możliwość otwarcia lampy, choćby po to żeby sprawdzić co w niej siedzi, lub w razie chęci powrotu - do przywrócenia oryginału.

zatem zanim nawet pomyślisz o zmianie softu, sprawdź jaki masz kontroler w lampie. Najczęściej będzie to płytka podobna do tej czerwonej na fotce:

KaW7sLhl.jpg

 

Kliknij aby powiększyć

 

Przy czym nie sugerujcie się za bardzo wyglądem kabli na zdjęciu - bo tak nie wyglądają w środku lampy fabryczne - to jest lampa po dalekich modyfikacjach. Nie mniej sterownik pozostał w niej oryginalny.

2 - Pobierz ze strony producenta ostatnie oprogramowanie na PC oraz plik BIN z firmware - jeśli będziesz chciał powrócić do oryginału, będzie Ci potrzebny.

3 - Pobierz oprogramowanie do awaryjnego przywrócenia softu w razie "nieszczęścia" stąd: Bootloader

4 - Jeśli zwykle masz problemy z gatunku najczęściej spotykanych w tych lampach - typu wykrzaczenie LCD, zrywanie połączenia BT - dalsze kroki robisz na własne ryzyko. Co prawda NIC  nie zepsujesz, ale też szanse że się "naprawi" są zerowe. Te objawy to NIE JEST wina softu ani firmware niezależnie od tego co i kto twierdzi innego. Przyczyny z którymi niestety serwis fabryczny sobie nie radzi - choć dzielnie próbują, leżą gdzie indziej - ale gdzie, niech pozostaną one słodką tajemnicą :)

Update rozpoczynasz od uruchomienia oryginalnego softu PS i przeprowadzenia update firmware'u. Jedyna różnica jest taka, że wskazujesz plik BIN alternatywny a nie od producenta:

OmMPPd4.jpg

 

Po zakończeniu aktualizacji oryginalny program na bank się wyłoży - ponieważ lampa przestanie się z nim komunikować. Zamykamy i w zasadzie o ile nie planujemy powrotu - będzie już niepotrzebny.

 

Po restarcie lampa sformatuje sobie pamięć eeprom, pod przyszłe ustawienia nowej aplikacji. Przy braku błędów sprzętowych/montażowych - komunikacja od teraz powinna być o wiele stabilniejsza dzięki nowemu protokołowi transmisji - jednak na za słabą antenę BT zaekranowaną w stalowej lampie i zanikający sygnał i Herkules nie pomoże....

Po wykasowaniu starych wpisów w eeprom, lampa jest gotowa do pracy. Można po skonfigurowaniu softu do pracy z protokołem PS - działać.

jriVJT2.jpg

 

 

Wykresy każdy kolor osobno, do 25 punków na każdy kolor na dobę, oczywiście równeiż tryb uproszczony. Jedyna różnica do Lamp Galaxy to brak 4tego kolotu i pewna nieczułość na najniższe wartości mocy (nie da się ustawić np 0.1% mocy bo nawet nie zareaguje)  co wynika ze sprzętu jaki siedzi w lampie.

Oczywiście zmiany jakie pojawią się w aplikacji sterujacej będą również aktywne - łącznie z burzami na które niektórzy tak bardzo liczą :)

 

WowrHZX.jpg

 

CDN...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dużo przestronniej to wygląda teraz, z opalonych kabli z nadmiaru można pewnie flaszkę kupić;) A tak an serio kawał dobrej roboty i teraz mam dylemat co z lampą zrobić...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcesz usłyszeć moje zdanie? Renowacja lakieru - w miejscu tego odbicia na krawędzi (reperaturka albo szkiełkowanie i lakier na nowo położyć) i będzie lampa "nówka sztuka" -  a na pewno posłuży jeszcze lata. Jedyne co się mnie nie podoba to ten zasilacz ale wymiana na coś porządniejszego to jakieś 300zł :(

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leszku a czy zniknie problem gasniecia lampy na koncu zachodu? Bo nie powiem ze Twoje oprogramowanie w lampie 64W bylo o niebo lepsze od aktualnego PS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ona ma naświecone może ze 3-4 miesiące. Ale u mnie już jedna wisi, a jak już bym miał wymieniać to prędzej na Twoją hybrydę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy zniknie problem gasniecia lampy na koncu zachodu?

 

Możesz poszerzyć to zdanie bo nie bardzo wiem o co chodzi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak się skończy zachód czyli lampa przechodzi w oświetlenie nocne lampa gaśnie na kilka min, znam jeszcze jedną osobę u której się tak dzieje. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Nie, w moim sofcie nie ma takiej możliwości bo on nie używa tabel do określania poziomu mocy tylko jednej ciągłej krzywej na mapie "pamięci"

Mapa punktów mocy na dany kolor jest wgrywana do pamięci i algorytm wygląda tak że jeśli masz powiedzmy dla koloru niebieskiego zdefiniowany punkt o godzinie 17.00, ustawiony na np.30% i kolejny zdefiniowany punkt na godzinie 21.00 o mocy 3% to lampa będzie wyliczała moc w tym kanale dla każdej sekundy osobno, pomiędzy tymi punktami. Nie ma przeskoków, zmian algorytmu stąd  że "normalne" świecenie w ciągu dnia a wschód i zachód to inne procedury - tu jest wszystko w "jednym ciągu".

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy się odważę :)

 

Chociaż znając siebie pewnie tak, bo te przerwy w świeceniu i skoki mnie zabijają. Szkoda, że nie da się nic zrobić czegoś z minimalnymi poziomami świecenia.

Jedno jest pewne. Gratuluję Leszku i podziwiam Ciebie za to, że robisz coś dla pozostawionych sobie użytkowników PS. Dziękuję!

 

Opisz jeszcze procedurę powrotu do oryginału. No i czekam na linki do firmware i software :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobione :) Teraz lampy PS opisane przeze mnie w pierwszym poście moga działać pod softem AQUALED praktycznie na równi - różnice które opisałem wyżej dotyczą odmienności elektroniki i tego niestety nie przeskoczymy. Nie mniej bawić się można.

W noworocznym prezencie - link do programu na PC:

http://aqualed.pl/ftp/NET_50_219.zip

Oraz link do pliku binarnego z firmware lampy:

http://aqualed.pl/attachment.php?id_attachment=10

 

Jak wgrać do lampy opisałemw  pierwszym poście. Jeśli będzie potrzeba opiszę procedurę powrotu do oryginału ale pamiętajcie że to przynajmniej na razie wiąże się z koniecznością otworzenia lampy. Pracuję jak obejść ten kłopot.

Aha na koniec - Osoby z którymi rozmawiam (niektóre) mają problem z połączeniem Bluetooth w tych lampach. Poza kwestią zasięgu jest jeszcze niekiedy występujący problem ze sterownikami w Windows 7. Jeśli ekran właściwości urządzenia (oprócz jego nazwy) nie wygląda tak ja na załączonym zdjęciu:

 

M9hvJFq.jpg

 

To znaczy w "usługach" nie widać nazwy portu SPP - to połączenia z lampą się nie uda nawiazac. Trzeba wtedy wyłączyć lampę, usunąć z PC sparowane urządzenie BT, włączyć lampę do prądu i ponownie wyszukać urządzeń. Pamiętajcie PIN wynosi 1234.

Udanej konwersji i zabawy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko śmiga aż miło ;) narazie ustawiłem sobie uproszczony tryb, ale jak będę miał więcej czasu napewno pobawię się z wykresem ;) Dzięki Leszku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

Czy to oprogramowanie pasuje również do metisów trzykanałowych ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem w pierwszym poście - pasuje do wszystkich 3 kanałowych lamp wyposażonych w komputer widoczny na zdjęciu. Z jednej strony szczerze wątpię by używali jakiegoś innego modelu w lampach 3 kanałowych, do tej pory spotkałem się tylko z takim jak na fotce ewentualnie w zielonym a nie czerwonym kolorze soldermaski.

W razie wątpliwości - zrób zdjęcie w środku lampy i wklej na forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×