Skocz do zawartości
mardow

[90L] mardow - tak się zaczęło

Rekomendowane odpowiedzi

Nie no wszystko ok. Wyglada fajnie, ale gdzie przeczytales, ze wegiel jest "domem" dla bakterii ? Nawet w akwariach slodkowodnych wegiel stosuje sie jako absorber. Jak czytalem to praktycznie nie dales dobrze dojrzec zbiornikowi... odrazu podmianki robiles ? :| Ja tez zaczynam ze slona woda, ale to co Ty stosujesz kompletnie rujnuje punkty odniesienia do porad, a na dodatek kladzie na leb teorie oraz potwierdzone praktyka spostrzezenia. Zycze Ci jak najlepiej, ale juz widzialem eksperyment doswiadczonego "morszczaka" z kranowka...

Nie wiem na kim się wzorujesz, ile książek przeczytałeś, ile miałeś udanych zbiorników ale widać, że raczej mało wiesz o podwodnym życiu :). Ja(głośno o tym mówię) za kozaka w morszczyźnie się nie uważam ponieważ to mój pierwszy morszczak, udało mi się jedynie postawić kilka bezproblemowych słodkich baniek - co nie znaczy, że akwarystyka słodka jest łatwa do ogarnięcia, też zdarzały się wpadki - każde akwarium jest inne, ja próbuję różnych metod.

Może ten artykuł Cię oświeci, innych też zapraszam do jego przeczytania - KLIK

Edytowane przez mardow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka fotek ze środka :)

post-1583-0-07258500-1336335142_thumb.jpg

post-1583-0-33265400-1336335143_thumb.jpg

post-1583-0-54865400-1336335144_thumb.jpg

post-1583-0-44664200-1336335145_thumb.jpg

post-1583-0-79309500-1336335146_thumb.jpg

post-1583-0-80894100-1336335147_thumb.jpg

post-1583-0-60867900-1336335148_thumb.jpg

post-1583-0-53552200-1336335149_thumb.jpg

post-1583-0-85356400-1336335150_thumb.jpg

post-1583-0-77476400-1336335151_thumb.jpg

Edytowane przez mardow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem wątek. Cały, ale moze przeoczyłem kwestię filtra zewnętrznego. Jako, że wiele robisz po swojemu - opiszesz ten punkt bardziej? Co w filtrze, oraz kwestia czyszczenia. Mnie jakoś ten węgiel nie wzruszył, jak gruba warstwa piasku. Im grubsza tym większy problem z czasem. Wielu morszczaków kupuje wór piasku i wsypuje cały "bo po co ma się marnować". Ty wszystko w opisie masz przemyślane, a i oczytany jesteś, także życzę powodzenia. Pozdrawiam. Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem wątek. Cały, ale moze przeoczyłem kwestię filtra zewnętrznego. Jako, że wiele robisz po swojemu - opiszesz ten punkt bardziej? Co w filtrze, oraz kwestia czyszczenia. Mnie jakoś ten węgiel nie wzruszył, jak gruba warstwa piasku. Im grubsza tym większy problem z czasem. Wielu morszczaków kupuje wór piasku i wsypuje cały "bo po co ma się marnować". Ty wszystko w opisie masz przemyślane, a i oczytany jesteś, także życzę powodzenia. Pozdrawiam. Mariusz

przez rok będzie OK a potem odsysanie bo parametry lecą

PS. Luft jaki wór on wsypał dwa :woot:

Edytowane przez michal98

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

luft, filtr zasypany, wręcz upchany nogą - ceramiką w różnej postaci. Jak wcześniej pisałem typowy filtr biologiczny. Fabryczny przepływ filtra jak podaje producent to 1500l/h, nie liczyłem tego ale widać, że jego przepływ spadł do jakichś 500L-600L/h - no ale nie na przepływie mi zależało tylko na objętości, stąd taki wybór do takiego litrażu. Pierwsze przepłukanie filtra planuję po widocznym zmniejszeniu przepływu lub jeśli taki objaw nie nastąpi to, zrobię to w rocznicę powstania zbiornika o ile będzie jeszcze istniał, ale o tym niżej.

michal98, tak wsypałem dwa worki i właśnie po to żeby stworzyć odpowiednie warunki dla całej biologi zbiornika. To, czy będę miał problemy po roku tego nie wiem, ale skoro tak piszesz to pewnie już to przerabiałeś, ja niestety jak sam "nie dotknę" to nie uwierzę :whistling: . W swoim nowym 250L(słodkim) mam wsypane 8-9 worków podłoża o poj. 9L - wymagała tego aranżacja, którą budowałem - ciekawe jak na to byś zareagował ;)

Nie wiem też czy zbiornik przetrwa rok ponieważ już mam w planach postawienie w zimę, czegoś większego. Pewnie cały środek z tego powędruje do nowego zbiornika - o ile nie będę miał z nim problemów.

Jak na razie jest to moja pierwsze "lekcja" akwarystyki morskiej i jak na razie - sam start oraz prowadzenie - wydaje się być o wiele prostsze od akwarystyki słodkiej-roślinnej.

Zauważyłem, że podając mrożonki, po jakimś tygodniu pojawiają się dino, potem przestaję i dino znika. Mrożonki poszły w odstawkę i karmię samym suchym.

Edytowane przez mardow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

michal98, tak wsypałem dwa worki i właśnie po to żeby stworzyć odpowiednie warunki dla całej biologi zbiornika. To, czy będę miał problemy po roku tego nie wiem, ale skoro tak piszesz to pewnie już to przerabiałeś, ja niestety jak sam "nie dotknę" to nie uwierzę :whistling: . W swoim nowym 250L(słodkim) mam wsypane 8-9 worków podłoża o poj. 9L - wymagała tego aranżacja, którą budowałem - ciekawe jak na to byś zareagował ;)

Nie wiem też czy zbiornik przetrwa rok ponieważ już mam w planach postawienie w zimę, czegoś większego. Pewnie cały środek z tego powędruje do nowego zbiornika - o ile nie będę miał z nim problemów.

Jak na razie jest to moja pierwsze "lekcja" akwarystyki morskiej i jak na razie - sam start oraz prowadzenie - wydaje się być o wiele prostsze od akwarystyki słodkiej-roślinnej.

Zauważyłem, że podając mrożonki, po jakimś tygodniu pojawiają się dino, potem przestaję i dino znika. Mrożonki poszły w odstawkę i karmię samym suchym.

poczytaj o DSB , dotykaj sprawdzaj tylko żeby lekcja nie była zbyt bolesna i powodzenia w nowym hobby :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

michal98, z całym szacunkiem, wiesz co to jest DSB, czy tylko przeczytałeś jakiś skrawek artykułu ?, i jeszcze jedno pytanie - przeczytałeś jak zakładałem swój zbiornik i na co zwracam największą uwagę - pomogę - filtracja biologiczna :thumbsup:

Dziękuję za życzenia powodzenie bo na pewno się przyda :good2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jedna kwestia mnie nurtuje - brak odpieniacza w małym akwa z lpsami - ponoć małe akwa da się prowadzić bez piany, ale coś mi się wydaje się że za jakiś czas będziesz miał wojnę na toksyny i nawet filtracja biologiczna tu nie pomorze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz (Skimmer Nano Scum 100 Wave) - patrz opis akwarium na pierwszej stronie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś zmierzyłem parametry wody:

kH - 6

Mg - 1200

Ca - 400

NO3 - 5

PO4 - 0

W miejscach mało opłukiwanych przez wodę pojawiły się dino. Planuję przepłukanie wkładów filtracyjnych i zobaczę czy to pomoże zlikwidować te zaczątki dino.

Jeśli nie to spróbuję zmienić położenie pompy cyrkulacyjnej i zobaczę czy dino pokaże się w innym miejscu a w tym co jest, zaniknie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś mój Jeżowiec (Echinometra mathaei) złożył jaja.

post-1583-0-06863300-1341515823_thumb.jpg

post-1583-0-15571500-1341515827_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jedna kwestia mnie nurtuje - brak odpieniacza w małym akwa z lpsami - ponoć małe akwa da się prowadzić bez piany, ale coś mi się wydaje się że za jakiś czas będziesz miał wojnę na toksyny i nawet filtracja biologiczna tu nie pomorze.

Zastanawiam się czy częste podmiany nie zapobiegną tej sytuacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sierpniu cały środek ląduje w innym akwarium - i tu prośba o pomoc w wycenie korali

1.Sarcophyton x 3szt. wysokość 10cm,

2.Discosoma x 6szt. - największy grzybek około 6cm średnicy,

3.Euphyllia x 1szt. 3,5cm/3,5cm ,

4.Clavularia 15cm/9cm,

5.Gorgonia 5x5x15cm(wys.),

6.Echinopora 5cm. średnicy,

7.Xenia - wszystkie razem 15cm/15cm,

8.Caulastrea(5 główek),

9.Zoanthus zielone i pomarańczowe, ile za mordkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i akwarium nie doczekało roku - przeniosłem środek do innego właściciela.

Następne akwarium(90L) będzie na lampie LED diy, sump, dolewka, rura lub pudełko przelewowe, mało piasku - jak książki piszą :) - zobaczę czy będzie lepiej i przy okazji nauczę się czegoś nowego :).

post-1583-0-03319800-1345041344_thumb.jpg

post-1583-0-15843400-1345041346_thumb.jpg

post-1583-0-15424200-1345041348_thumb.jpg

post-1583-0-12654300-1345041350_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×