Skocz do zawartości
Yarcio

Yarcio na słono

Rekomendowane odpowiedzi

Nadszedł czas żeby pokazać jak powstał mój prywatny skrawek oceanu.

Szafka zrobiona własnoręcznie, górna płyta i dolna są podwójne sklejone i skręcone

Tylna ścianka również jest podwójna a z przodu jest wyciągany słupek + wentylacja w postaci wentylatorka komputerowego 12x12 który wdmuchuje powietrze do szafki i 4 otworów wentylacyjnych. Wszystkie łączenia zabezpieczone silikonem.

Baniak o wymiarach 100x40x40 czyli łącznie 160 litrów, komin zewnętrzny, całość klejona silikonem transparentnym.

Hydraulika to:

Spływ 25 z koszykiem AM i zaworem kulowym

Rewizja 32 ścięta pod kontem 45 stopni

Powrót 20 z drugiej strony akwarium ( w linii prostej, żadnych zbędnych kolanek )

Korona sklejona ze spienionego PCV 3mm i 8mm. Na razie jest biała bo szukam odpowiedniej okleiny w kolorze szafki.

Sump ponad 100 litrów - trzy komory, 1 - zrzut + odpieniacz, 2 - to 35 litrowe refegium z 3 kilogramami żywej skały i na razie małą ilością glonów i grzałka, 3 - powrót + dolewka.

Całe RO zmieściłem w kuchni i przez całe mieszkanie poprowadziłem wężyk, a w szafce mam tylko DI ( rozwiązanie podpatrzone u Inmara )

Oświetlenie to na razie 4x39w ( 2x Sylvania Marinestar + 2x AM Reef Blue ) W pokrywie przygotowane już miejsce na dodatkowe świetlówki, ale docelowo chciałem dołożyć panel na ledach Cree ze sterowaniem. Chciałem wszystko poskładać na modułach Leszka, ale chyba zrobię sam. Czyli docelowo będzie lampa Led + 4 x 39W.

Obieg to NJ1700, ale już myślę nad czymś mocniejszym, ale nie więcej jak 2500

Cyrkulacja do pompki JVP ( tymczasowo, potem będą mieszać sól ) i Tunze

Odpieniacz to Twister by Sebastek na pompie NJ2300 ( igła )

Grzałka 50W Tetra z termostatem - spokojnie wystarcza.

i inne duperele

Baniak tak na 100% wystartował 01.01.2012

Woda do 160 litrów z działającego zbiornika ( podziękowania dla Inmara i Jarka Grzeszczaka oraz niecałe 100 litrów świeżej solanki zrobionej na soli IO w której wcześniej kręciła się skała.

W baniaku jest 22 kilo żywej skały z działających baniaków i jakieś 3 kilo w sumpie z którą już nie miałem co zrobić.

Z życia jakie obecnie mam to tylko to co przyszło, wyrosło, wylazło ze skały:

4 sztuki grzybków fioletowych

Pseudogorgonia

3 rodzaje ślimaków

wężowidła, będzie ich co najmniej z 10 sztuk

Wieloszczety ( te różowe ) które jak tylko mi się uda je złapać lub odessać to lądują w sumpie

Asteriny - też odsysam je do sumpa gdzie po pewnym czasie znikają :whistle:

Apitasia - z którą walczę, ale pomału chyba przegrywam bo już nie chcę wyciągać skały z baniaka

I wiele wiele różnorodnego życia które widać dopiero po zgaszeniu światła - dosłownie skała aż się rusza.

Dojrzewanie przebiega dość spokojnie, glony już pomału zanikają.

odwiedziło mnie też Dino, ale co się dało to odessałem i w zasadzie po Dino nie ma już śladu.

Testów na razie nie robię, niech spokojnie dojrzewa. Pilnuje tylko zasolenia 1.023 i temperatury 25 stopni.

A teraz na koniec mojego chaotycznego wywodu ( a myślałem że nie będę miał co napisać ) kilka zdjęć:

W świetle aktyniki

gallery_12635_2016_54547.jpg

W pełnym świetle

gallery_12635_2016_122417.jpg

Widziane z perspektywy

gallery_12635_2016_157910.jpg

Całość z boku

gallery_12635_2016_170394.jpg

Całość

gallery_12635_2016_89220.jpg

I odpieniacz zanim trafił do mnie

gallery_12635_2016_2788.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czegoś nie kumam w tym odpienku !wlot nie został zamieniony z wylotem wody ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czegoś nie kumam w tym odpienku !wlot nie został zamieniony z wylotem wody ?

Faktycznie masz rację jak zerkam na zdjęcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że nie ma tu zamiany . jest to konstrukcja trochę podobna do odpieniaczy Grotecha . Ten dekiel biały pod szarą rurką vdl w Grotechu był ze skosa zamontowany . Tu nie widzę możliwości przedostania się wody do odpływu z odpieniacza jak tylko przez tą rurkę po środku - pionową . Chyba że ja coś nie kumam .

Co do projektu to fajnie się zapowiada . Yarcio powodzenia :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hepatus1000 masz racje.

Do szarej rurki podłączona jest pompa wężem silikonowym i jednego kolanka nie ma, tego skierowanego w dół( czyli jest tylko jedno kolanko ).

A w odpieniaczu robi się istny wir ( Twister ) i pięknie ubija pianę - działa rewelacyjnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie w baniaku nic się nie zmieniło, ale postanowiłem wkleić parę zdjęć z życia baniaka:

Fioletowy grzybek, mam ich 4 sztuki które przyszły razem ze skałą, ten jest samotny i strasznie się pompuje, pozostałe są obok siebie i mają połowę jego objętości:

gallery_12635_2016_234417.jpg

Podobno pseudogorgonia, pomału sobie rośnie - taki krzaczek się z niej robi:

gallery_12635_2016_214815.jpg

Mój ulubiony ślimaczek, oprócz kilka turbo mam takiego jednego, codziennie siedzi sobie pod skałką w tym jednym miejscu i się nie rusza, ale jak tylko zgaśnie białe światło wystawia swoja trąbkę i zapingala po całym baniaku przez całą noc, a jak tylko rano zapali się aktynika to rusza w swoje miejsce i tak siedzi aż zgaśnie światło:

gallery_12635_2016_52264.jpg

I wieloszczet - jakieś max 2 cm., ostatnio pojawiło mi się kilka takich małych dwukolorowych knypków i w ogóle nie przypominają tych większych które trzymam w sumpie w refegium:

gallery_12635_2016_261063.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dośc przestrzennie wyszło jak na 160L. Zastanawia mnie tylko czy przemyślałes jak będzie trudno czyścić szybę po prawej kiedy skała jest dociśnięta do niej?

Strzelam że skała pochodzi z AM bogcin?

Edytowane przez Tofik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Tofik,

Akwarium jest w rogu i postawiłem na to że szyba zarośnie glonami wapiennymi i nie będę jej czyścił, ale chyba jednak ja trochę odsunę od szyby bo coś mnie to trochę denerwuje i tyle co mogę to jadę skrobakiem ( z plastikową końcówką żeby szyby nie porysować :))

Skała nie jest z AM :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja, w końcu zrobiłem testy:

PH - 8,0

NO2 - 0

NO3 - 0

PO4 - 0,1

KH - 8

Ca - 390

Mg - 1320

Si - 0

Zasolenie mam 1,023 sprawdzałem wczoraj na reflaktometrze i okazało się że mój spławik nawet dobrze pokazuje co mnie zdziwiło.

Parametry myślę że OK, jedynie te PO4 trochę mam wysokie, ale póki co nie mam co w baniaku karmić, więc myślę ( mam taką nadzieję ) że jak przybędzie jakieś życie i zacznę karmić, to wzrośnie NO3 i dzięki temu uda mi się zbić PO4.

A na razie chyba zastosuje jakiś absorber na fosforany - jak się w końcu zdecyduje jaki :)

Może macie jakieś sugestie ? A może zostawić tak jak jest ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś nowego dzisiaj zauważyłem na szybie, takie coś małego przezroczystego - jakiś ślimak:

gallery_12635_2041_121836.jpg

Pojawiły się również jakieś inne małe żyjątka ok 2-3mm podłużne i chude z dwoma długimi czułkami i za chiny ludowe nie da się zrobić im zdjęcia. Wcześniej tylko Kiełże biegały po skale.

Takie pytanko - czy jest jakieś żyjątko które wszama mi ślimaki osiadłe ?

Bo już trochę mnie denerwują, a nie chce już ruszać skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja

Zakupiłem dwie sztuki Lysmata wurdemanni. Może w końcu pozbędę się aiptasi.

Kupiłem sobie też kopareczkę. Chciałem kupić Signigobius biocellatus bo strasznie mi się podobają ale ostatnio tyle się naczytałem o ich zgonach że wybór padł na Valenciennea puellaris. W zasadzie jak już jechałem do Erybki to byłem zdecydowany, ale zapytałem jeszcze Pawła i potwierdził mój wybór.

Po kilkugodzinnej aklimatyzacji wpuściłem ją do baniaka, przez 10 minut patrzyliśmy na siebie wzrokiem pokazując sobie na wzajem kto tu rządzi i chyba przegrałem bo zaczęła robić porządki w akwarium po swojemu. Na drugi dzień wstałem i moim oczom ukazała się góraaaaa piachu i zasypana jedna skałka pod którą Babka zrobiła sobie domek

Zaliczyłem też wtopę - pod ogniem krzyżowym mojego czteroletniego synka i żony kupiłem też dwa maleńkie Amphiprion ocellaris ( orzeszek i plamkuś podobno tak się nazywają ), a obiecałem sobie że najpierw kupię Quadri.

gallery_12635_2016_234265.jpg

No i to na tyle, Błazenki pływają, Babka cały czas kopie, a wurdemanni jak to mają w zwyczaju - znikły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się bardzo fajny baniaczek:)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wypadało by wkleić parę zdjęć:

Moja babeczka Valenciennea puellaris podczas polowania na mrożonki

gallery_12635_2016_148369.jpg

Neoglyphidodon oxyodon strasznie ciężko mu zrobić zdjęcie taki ruchliwy nie to co człowieki :sleep:

gallery_12635_2016_97299.jpg

Paraglyphidodon melas

gallery_12635_2016_440501.jpg

No i ulubieńcy mojego synka - parka Amphiprion ocellaris ( ten skierowany ku dołowi odkąd spróbował żywego kiełża stale penetruje skałę i atakuje wszytko co się rusza )

gallery_12635_2016_327263.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas na małą aktualizację:

Tak jak pisałem wcześniej do baniaka trafiły dwa ślimaki Nassarius Vibex, jak tylko karmię mrożonką to od razu widać ich peryskopy i za chwile się wynurzają z piasku, a tak cały czas kopią w piachu. Wychodzą dopiero po zmroku. Drugim zakupem były trzy ślimaki Babylonia Lutosa - te też całymi dniami siedzą w piachu i pomału się przemieszczają w przeciwieństwie do Nassariusów które są bardzo szybkie. Przy okazji jednej Babylonii udało mi się zrobić zdjęcie w towarzystwie polującej babki:

gallery_12635_2016_771961.jpg

Do baniaczka trafił długo poszukiwany Entacmaea quadricolor Red zakupiony od naszego forumowego kolegi. Wpuszczony do baniaka po zgaszeniu światła usadowił się w ładnej dziurce i pięknie się prezentował, niestety jak rano wstałem to już siedział za skałkami i ledwo było go widać:

gallery_12635_2016_176681.jpg

Więc rozebrałem swoją konstrukcje i trochę zmieniłem koncepcje - trochę mniej mi się podoba, ale zmieści się więcej korali i teraz mój Quadri wygląda tak:

gallery_12635_2016_347359.jpg

A dzisiaj od rana tak się pompuje jakby chciał wystawić polipy z akwarium:

gallery_12635_2016_154302.jpg

Tydzień temu do mojej rafki trafiła również Euphylia Ankora z różowymi końcówkami. Tak się prezentowała na drugi dzień po przybyciu:

gallery_12635_2016_151719.jpg

A obecnie tak się pompuje że traci swój zielonkawy kolor i tak obecnie się prezentuje:

gallery_12635_2016_189708.jpg

Razem z Ankorą przyjechała Euphylia Glabrescens Fluo która trochę ciężko zniosła trudy podróży i tak wyglądała na drugi dzień po przybyciu:

gallery_12635_2016_191119.jpg

A tak wygląda dzisiaj - na zdjęciu wygląda trochę blado, ale w rzeczywistości mają ładne kolorki ( tak to jest jak się nie ma porządnego aparatu tylko stary kompakcik ):

gallery_12635_2016_219024.jpg

Na razie obydwie Euphylie stoją na piasku na podstawkach bo trochę się boję że jak Quadri wybierze się na zwiedzanie to mi wszystko poparzy.

Obecnie moja obsada wygląda następująco:

- Pseudopterogorgia acerosa ( przynajmniej tak wygląda )

- Discosoma sp. 12

- Ricordea florida

- Euphylia Glabrescens Fluo

- Euphylia Ankora

- Entacmaea Quadricolor Red

Zoanthusy:

- Aztec Sunwater

- Pink Venoms

- Blue Moon

Ślimaki:

- Diodora sp. 01 x2

- Euplica sp. - diverse x1

- Turbo brunneus x3

- Nassarius Vibex x2

- Babylonia Lutosa x3

Ryby:

- Chromis Virdis x 3

- Neoglyphidodon oxyodon

- Paraglyphidodon melas

- Amphiprion ocellaris x 2

- Valenciennea puellaris

Krewetki:

- Lysmata wurdemanni x2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo że quadi najpiekniejszy :) Super baniaczek się zapowiada

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja.

Niestety nadal nie mam lepszego aparatu więc foto starym głuptakiem.

A ze zmian w baniaku ze względu na trzymane parametry a zwłaszcza No3 - 0 i Po4 0,05 miękkie nie mają u mnie życia. Ksenie próbowałem już 3 razy zaszczepić i po prostu zanikała.

Dlatego parę dni temu ( dokładnie 5 ) trafiły dwie szczepki Akropory (nazw nie znam )i jak na razie trzymają się dobrze i kolorków nie tracą co mnie bardzo cieszy :thumbsup:

I zdjęcia całości - nadal pusciutko:gallery_12635_2016_57582.jpg

gallery_12635_2016_39813.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, a więc obecnie akwa wygląda dużo lepiej niż na ostatniej stronce ( więcej korali i rybek ), ale nie będe go już aktualizował bo wkrótce będzie nowe akwa stało na jego miejscu.

Stelaż już jest, akwa pod sump tez jest i nowe główne czeka na wysyłkę.

A tak wygląda mój nowy zbiornik - jeszcze przed wysłaniem:

gallery_2093_118_87881.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×