Skocz do zawartości
Sushi

[338 l] Sushi's Reef

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chyba w koncu nadszedl czas na pokazanie mojego nowego projektu.

Ale od poczatku. W akwarystyke morska bawie sie od 2000 roku z calkiem spora 5 letnia przerwa. Jednak, jak wszyscy wiedza jest to choroba

nieuleczalna, wiec.... :)Projekt zbiornika, ktory teraz powstal pojawil sie jakies 2-3 lata temu. Z tego miejsca pozdrawiam wszystkich morszczakow,

ktorzy "budowali" i stawiali podwaliny tej pieknej dziedziny w naszym kraju, a ktorych pamietam jeszcze z "pl.rec.akwarium" oraz "morskie.news.aip".

Moja przerwa w prowadzeniu akwarium tez nie byla calkowicie stracona dla morszczzny. Skierowalem ja prawie calkowicie na rzeczywiste obserwowanie

podwodnego zycia, stad tez moje wyprawy w "zloty trojkat" indonezja, filipiny a takze blizsze rejony okraszone rafami jak egipt.

Ale wracam do zbiornika.

Zbiornik to kostka ze szkla OptiWhite o wymiarze 75x75 cm i wysokosci 60 cm o pojemnosci 300 l. Zbiornik zaopatrzony w zewnetrzny komin z 2

przelotami 25mm i jednym 20 mm. Na tyl zostala wklejona czarna szyba lacobel, co moim zdaniem daje genialny efekt czarnej glebi.

Reszta sprzetu to:

- odpieniacz ATI BM200

- pompa glowna to Eheim 1262

- cyrkulacja 2 x TUNZE 6105 co w efekcie daje 23 tys litrow/godz.

- oswietlenie 1 x 250W HQI AquaMedica + 4 x 24w T5

- sterowanie profilux II EX + 2 listwy sterowane

- popmpy dozujace GHL 3 pompy niezaleznie sterowane

- dolewka pompa perystaltyczna AM

- Filtr przeplywowy AM

- lampa UW 9W

Szafka ze stelazem.

Stelaz spawany z profili 20x20x2mm pomalowany lakierem proszkowym. Calosc oblozona plyta meblowa z wlasnym wykonczeniem. Ze wzgledu na ochoczego 3-latka w domu szafka posiada zamkniecia magnetyczne praktycznie nie do sforsowania dla dziecka :)))

Szafka podzielona na 2 sekcje - "mokra" i "sucha". W sekcji suchej znajdyuja sie komputer, pompy perystaltyczne, zbiornik na dolewke i plyny do allinga. Czesc "mokra" zawiera sump ze wszystkimi szpargalami.

Oswietlenie.

W tej chwili swiece zarnikiem AM 16000 + 2 x reef blue i 2 x reef white 15000K takze AM.

Cykl swiecenia swietlowek 10:00-22:30

HQI 12:30-16:30

Barwa swiatla i czas swiecenia jak najbardziej mi odpowiada. HQI praktycznie swieci kiedy nie ma mnie w domu ale HQI traktuje tylko jako swiatlo "wzrostowe" pod ktorym i tak zbiornika nie lubie ogladac :)))

W nocy swieci mala swietlowka LED od 22:00-02:00 oraz od 5:30-10:00

Filtracja

Oparta na odpieniaczu ATI BM200, ktory wg mnie spisuje sie na 7,5-8 w skali od 1-10. Odpieniacz dobry, ale trzeba sie do niego i jego kaprysow przyzwyczaic. odpieniacz stjuningowany wg. seba + do tego powietrze doprowadzone z zza okna. Kultura pracy - do przyjecia ale bez rewelacji.

Prawdopodobnie odpieniacz bedzie wymieniony ale na co - nie mam jeszcze pojecia, nie mam cisnienia i jeszcze o tym nie mysle. Na razie pracuje i robi calkiem dobra robote.

W filtrze przeplywowym zloze wegliel Rowa + ROwa phos. Razem z odpieniaczem stanowia dobrana pare co pozwala mi w chwili obecnej karmic dosyc obficie korale.

Dodatkowo w zbiorniku znajduje sie okolo 35 kg LR oraz 13 kg LS. Ten ostatni prawodopodobnie do wywalenia. Wiecej z nim klopotow niz pozytku a moc cyrkulacji nie pozwala mi na takie ustaienie pomp jakbym chcial. Calosc pozostawiam jeszcze do decyzji. Zobacze w jakim kierunku to sie rozwinie.

Calosc fitracji dopelnia 9W lapa UV. Dziala od 24:00-6:00.

Dozowanie.

Typowy Balling FaunaMarine. Calosc dozowana od poczatku grudnia. W tej chwili caly czas jeszcze koryguje nieco dawki ale ma to zwiazek z dokladaniem nowych korali i coras szybszym ich wzrostem.

Akwarium zostalo zasolone sola AS IO. Nie planuje zmian na inna. Swiadomie wybralem dosyc uboga sol. Reszte pierwiastkow zamierzam dozowac recznie.

Co 2 tygodnie do baniaka trafia ampulka Prodibio Biodigest. Uwazam je za rewelacyjne. pieknie czyszcza zbiornik i skale.

Akwarium wystartowalo 3 pazdziernika 2011. Dojrzewanie "zielone" przebieglo dosyc burzliwie. Ekipe glonowa stanowi 18 slimakow turbo. Uporalo sie z tym w okolo 3 tygodnie. Pierwsze korale wpadly do baniaka w polowie listopada. tutaj olbrzymie podziekowania dla kolegi Górka. Rafal, dzieki za szczepki montipor, maja sie wysmienicie i rosna na potege :)))). Pierwsze ryby na poczatku listopada.

Obsada rybna niewielka bo sa to 2 ocelarisy + osteracion cubicus. W planie jeszcze 2 max 3 ryby z czego 1 to na pewno z. Xanturum. W pierwotnym

planie mial byc bialobrody i zbiornik mial byc szykowany dla tej ryby ale... sadze ze jest za maly jak na rybe lubiaca rajdy. Widzialem te ryby na wolnosci i sa dosyc hm.... mocno mobilne :))). Dlatego moja decyzja padla na Z. Xanturum ktore to raczej leniwie obskakuja skalki.

Baniak postawiony zostal z mysla o SPS-ach z niewielkim dodatkiem LPS-ow. Tej linii staram sie trzymac w zakupach.

Parametry:

NO3 - niewykrywalne (salifert)

PO4 - 0,00 (mala Hana)

KH - 7,5-8 (mala Hana)

Ca - 460 (mala Hana)

Mg - 1390 (salifert)

Ph - 8,05 - 8,20 (profilux)

Parametry w zasadzie stale. W to calkowicie zerowe PO4 i NO3 nie wierze ale po skale i koralach widze, ze faktycznie bliskie zerowych wartosci, czyli tak jak chce trzymac.

Tyle mojego wstepu. Reszte przedstawia zdjecia. Na ewentualne pytania odpowiem w miare mozliwosci.

Opis mojego zbiornika bedzie prowadzony tylko i wylacznie na TYM forum, ktore uwazam za calkowicie otwarte i niezalezne, co jest i zawsze bylo dla mnie bardzo istotne.

Pozdrawiam

Sushi

I czas na zdjecia. Zdjęcia ulozone chronologicznie, wiec nie widze wiekszego sensu dodatkowych opisow.

post-654-0-70681700-1326034343_thumb.jpg

post-654-0-38693200-1326034352_thumb.jpg

post-654-0-94000300-1326034363_thumb.jpg

post-654-0-47084400-1326034372_thumb.jpg

post-654-0-48689000-1326034383_thumb.jpg

post-654-0-08742400-1326034394_thumb.jpg

post-654-0-28905600-1326034409_thumb.jpg

post-654-0-41373100-1326034420_thumb.jpg

post-654-0-10116500-1326034437_thumb.jpg

post-654-0-86548200-1326034451_thumb.jpg

post-654-0-09713600-1326034464_thumb.jpg

post-654-0-31714200-1326034477_thumb.jpg

post-654-0-77989100-1326034489_thumb.jpg

Edytowane przez Sushi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do podobnego zbiorniczka :) 70x70x60. Pewne rozwiązania już mi się podobają. Nie wiem czy ich u siebie nie zastosuje. Poza tym bardzo ładnie zapowiadający się zbiorniczek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie dyfuzory niewiele daly. Pierwotnie zamiar byl zlagodzenia wyjscia z pompy (dosyc duzej jak na system) ale w praktyce okazalo sie, ze po podlaczeniu na 2 bocznikach filtra przeplywowego i UV-ki mam bardzo lagodny wyplyw na powrocie z czego jestem zadowolony. W tej chwili jedeno wyjscie jest ustawione centralnie na srodek a 2 na tylnia sciane omiatajac tyl za skalami (ale bez podnoszenia piasku).

Ale gdybym jeszcze raz mial decydowac czy zalozyc czy nie to jednak bym zalozyl.

Edytowane przez Sushi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale elegancko, bardzo ładne akwarium się zapowiada. Mówicie o tych dyfuzorach lock line ?

Fajna sprawa, tylko trochę nie podoba mi się to, że jak są te łączniki wystawione ponad wodę to one po prostu ciekną i sól się zbiera na nich.

Trzeba to czyścić co jakiś czas z soli. Ale możliwość dowolnego ustawienia kierunku strumienia doskonała.

Świetny projekt :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Jaroslaw

MOje nie ciekna. Zbiera sie na nich sol ale to nie problem, pare pukniec i sol spada spowrotem do baniaka :)

@smithpl

mam co tlumic, mi to nie przeszkadza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tłumi to fakt, ale jak komuś to nie przeszkadza(mocna pompa) to spoko.

Też tak robię, szczoteczka i ładnie się rozpuszcza ta sól.

@Sushi, Ty masz tam w sumpie wysuwane przegrody czy jak ? Pierwszy raz coś takiego widzę.

Edytowane przez Jarosław

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, mam wysuwane przegrody. Mam wklejonych 5 prowadnic 2,5 cm co daje mi mozliwosc wsuniecia 4 szyb. Wygoda z tym jest taka, ze w kazdym momencie moge sobie podwyzszyc, obnizyc poziom wody a takze zwiekszyc, zmniejszyc ustawic lub wogule wywalic komore na zloze :)

W zasadznie to moj patent. Kiedys mialem cos takiego w sumpie ale tylko z jedna szyba. Teraz to modyfikacja tamtego rozwiazania. Wyglada to tak jak na zdjeciach i sprawdza sie swietnie.

post-654-0-34022900-1326058427_thumb.jpg

post-654-0-47793400-1326058437_thumb.jpg

post-654-0-49582100-1326058447_thumb.jpg

post-654-0-99946500-1326058456_thumb.jpg

post-654-0-54389100-1326058469_thumb.jpg

post-654-0-55757700-1326058482_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

Będzie fajny baniaczek, życzę powodzenia.

Lock line to fajna sprawa zawsze to dodatkowa regulacja przepływu wody w akwarium.

A sump hmm.. rozwiązanie wydaje się być ok, tylko jak wygląda sprawa z poziomem wody w komorach? (przy takim przepływie pewnie leci tak jak powinna, a wrazie braku prądu poziom wody jest taki sam w całym sumpie)

Pozdrawiam

Akwarium-projekt

Edytowane przez akwaprojekt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Jaroslaw

nie wiem czy cos tam przecieka pod woda :))). Przy tych przeplywach, ktore mamy w sumpach mozna to praktycznie uznac za blad pomiarowy, tym bardziej, ze roznica miedzy poziomami wody w komorach to 2-3 cm. Tyle slupa wody daje niewielkie cisnienie, zeby przeciekac :)

Dziala i sprawdza sie super :)

@Akwarpoject

Poziom wody jest niezmienny. Po wylaczeniu pomp mija calkiem spory okres czasu nim poziomy sie wyrownaja. Mysle ze spokojnie godzinke, moze dwie. W uzytkowaniu to praktycznie jest bez znaczenia

Edytowane przez Sushi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie robi to różnicy odpieniaczowi przy starcie np. po awarii prądu, to napewno całkiem fajne rozwiązanie:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×