Skocz do zawartości
bolo

Kilka pytań o solniczkę

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich użytkowników na forum jestem zalogowany od niedawna i mam kilka pytań. Od niedawna nosze się z zamiarem założenia solniczki mam do dyspozycji akwa 350 litrowe z sumpem lub 80 litrowe z panelem. I mam dylemat czy od razu wlic pieniądze w to duże czy najpierw poduczyc się na małym i później przejśc na duże. Następnym problemem jest to że mieszkam w małym miasteczku niedaleko Koszalina gdzie nikt w sklepach zoologicznych morszczyzną się nie zajmuje. Jakie są najlepsze sklepy internetowe i jak przebiega wysyłka zwierzaków pocztą bo nie chciał bym stacic kasy jeżeli zwierzak miał by dojśc nieżywy i czy jest to w miarę bezpieczne dla nich. Może jest ktoś z Koszalina na tym forum z kim mógłbym nawiązac kontakt. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc

i witaj wsrod morszczakow .

Osobiscie polecam 350l, bo mimo ze roznica miedzy 80-cioma litrami jest znaczna to w kosztach jest niewielka roznica a o wiele wiecej mozliwosci (nawet jesli by to mialy byc korale miekkie na poczatek to masz przestrzen na wieksza ilosc zwierzakow ruszajacych sie)

To jak z samochodami ..wieksze lepiej sie prowadzi ..i nie jak z samochodami ( jesli chodzi o kompleksy :D)

smialo zadawaj pytania i powoli wszyscy razem zbudujemy fajny zbiornik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No różnica kosztów jest znaczna większe akwarium jeszcze trzy krotnie to więcej światła,soli,mocniejszy odpieniacz,mocniejsza cyrkulacj,więcej skały i więcej płynów.Mimo to jednak lepiej zrobić większe akwa :D .Myślę ,że warto :) .Sam nie dawno swoje plany powiększyłem 2x :D

Ps.Zauważyliście ,że ostatnio początkujący zadają TU pytania a nie na N-R ? :)

To chyba dobry znak dla Aqua-Reef'owców ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jarku to nie ma wiekszego znaczenia.

Nie ma tu reklam sklepow(poza niewidocznymi awatarami przy nickach), a skale z wlasnych zbiornikow rzadko sprzedajemy ( a gdzies trzeba kupic)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taa, ale niektórzy rezerwuja skałe na NR a nie AR.

Masz jakiś problem ?Wal na Prv.Nigdzie nie skrytykowałem Nano-Reef tylko powiedziałem ,że Aqua-Reef się rozwija.Poza tym pokaż mi jeden wątek na tym forum aktualnie gdzie ktoś sprzedaje LR a zarezerwuje :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiec a więc inwestowac od razu w duży baniak i nie bawic się z małym zbiornikiem? Co do kosztów założenia takiego zbiornika to pewnie tylko na początku będzie szarpało po kieszeni ale chyba później koszt utrzymania będzie podobny do utrzymania np. roślinnego i jeszcze jak wygląda zakup zwierząt przez internet? bo to mnie najbardziej interesuje. Odnośnie zamawiania skały, zwierząt z jakiego źródła najlepiej zamawiac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skale radze kupowac osobiscie,choc bys mial jechac po nia z 300km.Zwierzaki zamawialem przez net ale tylko korale,ryby nigdy bym tak nie kupil.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli najbliżej do Gdyni z Koszalina bo chyba bliżej żadnego sklepu z morszczyzną nie ma?

Właśnie najbardziej chodzi mi o korale jak one znoszą taki transport. Chyba najlepiej to zbierac kasę i co jakiś czas robic wypad po zwierzaki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety większego niż 350l nie postawie ewentualnie 80l to wszytko będzie zależało od tego jaką będę miał możliwośc zakupu skały i zwierząt bo jeszcze nie kupowałem przez neta i trochę się obawiam co do jakości zakupionego towaru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli masz mozliwosc podjechania do sklepu to kupisz raczej dobra skale .

Ma byc lekka , mocno porowata i fajnie jak by byla pokryta fioletowymi glonami wapiennymi.

Co do kupowania zwierzakow to pewnie ze lepiej zobaczyc co sie kupuje, ale korale mozesz zamawiac przez neta ( tylko nie w zimie )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok. dzięki. Mam nadzieje że nic się złego zwierzakom nie stanie jeśli będę zmuszony do zakupów przez neta. I w końcu jak wygląda sprawa z tymi sklepami czy są prócz Gdyni jeszcze jakieś sklepy w zachodniopomorskim z morszczyzną czy to najbliższe miasto gdzie taki sklep znajdę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Gdyni reef schop

w Gdansku oceany.net

w Warszawie acropora

kolo Poznania Aqua Medic

Zabrze erybka

w Krakowie francuzi

jest cos w Pile ale na alegro musial bys poszykac kontaktu

ogolnie jest duzo sklepow ale z samym sprzetem jak narazie np: morskie.com ze Stargardu Szczecinskiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i wielkie dzięki za info. Mam jeszcze parę pytań odnośnie pompy głównej czy taka 2000 litrów wystarczy bo aktualnie mam taką w słodkim i zastanawiam się czy da się ją wykożystac w słonym. Co do odpieniacza zastanawiam się nad Beast 400P czy da rade. Oświetlenie same t5 lub kombinacja 2 razy hqi 70W i do tego uzupełnic t5-tkami. pompki cyrkulacyjne jakie najlepsze do akwa 350 litrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa 2000l/h bedzie pewnie za slaba,Beast tez raczej nie pociagnie 350l,70w hqi tez nie ma sensu,minimum 150w a jeszcze lepiej bylo by dac 250w.Albo same t5.Na temat cyrkulacji to musisz poczekac az ktos inny sie wypowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o pompe obiegowa to 2000l/h spoko ...pytanie czy oś wirnika nie jest przypadkiem metalowa( bo my w akwarystce morskiej uzywamy pomp z osiami ceramicznymi)Pompa obiegowa nie musi robic za pompe cyrkulacyjna , choc w moim przypadku jest to 3500l/h a akwa tylko 225l.( i sama pompa obiegowa robi juz niezle spustoszenie w zbiorniku )

Ogolnie chodzi tu o wymiane wody i mysle ze Twoja spokonie wystarczy

Beast 400p ..zapomnnij ....mam i wiem co mowie ..jesli chcesz sie przekonac to dostaniesz go w prezencie .

Oswietlenie ..hmm odwieczny problem zalezny od upodoban ..sam mam w tej chwili 6x39W Aqua Medica i jestem zadowolony . Faktem jest ze HQI robi swietne efekty w akwa , ktorych na swietlowkach nie uzyskasz(refleksy ponoc sa boskie):))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do pompy to nie moge sie zgodzic ,mam tylko panel i w nim pompe 2000l/h i jest to wystarczajacy przeplyw,w przypadku gdy taka pompa musiala by pompowac wode z sumpa to jej wydajnosc spadla by drastycznie.Osobiscie uwazam ze te 2500l/h to minimum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×