Skocz do zawartości
october_rust

projekt solniczki 135l

Rekomendowane odpowiedzi

Wreszcie zabrałem się za projekt mojej własnej kropelki oceanu. w zamyśle ma być to kostka 60x50x45 co daje 135 litrów.

Lampę mam dogadaną z kolegą z forum - będzie to 6x24w plus nocne - diody led.

Pompy - 2 razy albo koralia evolution 2800 lub tunze nanostream 6025.

Grzałka - jager 100w.

Piach - 9 kg live sand - kolor bliżej nieznany

skała - między 17 a 20 kg.

sól - Preis.

Największy problem mam z odpieniaczem. Początkowo chciałem coś nieskomplikowanego do wsadzenia do akwarium i mój wybor padł na Hydora Slim Skin. później stwierdziłem, że może jednak użyję jakiegoś zewnętrznego - tu wybór w zasadzie nie jest wielki: Skimz Monster SH2, Turboflotor 1000 lub Blau Scuma 400 EXT. Kolega Stani zaczął mnie zachęcać bym kupił coś większego i zaczynam się powoli przychylać do jego pomysłu. Jest tylko jeden drobny problem. Nie planowałem sumpa. W zasadzie jak słyszę słowo typu śrubunek, durso robi mi się słabo a rewizja kojarzy mi się z nalotem cba. Pomyślałem, że może bym zrobił megaprostego sumpa - bez żadnych komór. Do spływu użył pudelka przelewowego Blau - wiem, że samemu można zrobić to za jedna dziesiątą kwoty, wolę jednak nie poświęcać podłogi na ołtarzu moich nędznych zdolności manualnych. Czy możecie mi poradzić co i jak? Czy zostać przy zewnętrznym czy robić sumpa. A jeśli tak to jak to ogarnąć z grubością rur itd, jak zrobić powrót wody do akwarium? Mam mętlik w głowie..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump jest świetnym rozwiązaniem. Upchniesz tam cały sprzęt jaki chcesz i będziesz miał porządek w akwa.

W sumpie powinieneś mieć min. 2 komory, aczkolwiek da się również z jedną.

W pierwszej komorze gdzie będzie zrzut wody z akwarium wstawisz sobie odpieniacz i tam musi być stabilny poziom wody.

W drugiej komorze będziesz miał resztę innych gratów: grzałka, pompa powrotna, czujnik poziomu wody od dolewki.

Jeśli nie chcesz wiercić dziur w szkle to pudełko przelewowe jest bardzo dobrym rozwiązaniem i lepiej je kup jeśli nie jesteś mistrzem DIY. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zalety sumpa znam, bardziej chodzi mi o to czy w takim akwarium ma to jakiś sens. I jak to ugryźć od strony technicznej - np. grubość rur w odpływie i w powrocie. Jak policzyć jaka musi być pompa? Właśnie te wszystkie technikalia trochę mnie przerażają.

A może się zwyczajnie nie pierniczyć tylko kupić uzywanego delteca mce 600? Problem w tym, że akwarium będzie w sypialni a za cichy to on podobno nie jest.

Edytowane przez october_rust

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium w sypialni to nie jest ciekawy pomysł. :)

Ale spróbować można.

Jeśli nie chcesz sumpa to szukaj odpieniacza wewnętrznego, np. Hydor Slim Skim 400. Jako zewnętrzny wiem, że niektórzy kupują Blau Scuma 400.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Blau scuma 400, bardzo dobry odpieniacz pociągnie ci nawet bardzo dużą obsade w 320 litrach i co naj ważniejsze cichy.

polecam :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki. w zasadzie wszystko mam jako tako obaczajone z wyjątkiem odpieniacza. W zasadzie nawet rozważam, czysto hipotetycznie, schurana jetskim 120 stojącego na zewnątrz - z dodatkową pompą powrotną do akwarium lub w megaprostym jednokomorowym sumpie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×