Skocz do zawartości
loccutus

What if... ? LED's RED :)

Rekomendowane odpowiedzi

Lampa czy akwarium?biggrin.gif

LED

ledyk.jpg

i HQI

ak682l.jpg

Na zdjęciach różnice nie są aż tak widoczne.

Akwarium oczywiście :) w hqi jakby ostrzej wszystko wyglada

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium Bardzo ładnie się prezentuje.

Osobiście wolę wersję LED. Kolor czerwony jest bardziej wyeksponowany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr, zdecydowanie lepiej na ledach niż hqi.

Loccutus dajesz z tymi zielonymi panelami, ponieważ strasznie mnie ciekawi ich dołączenie. Lampa Piotra widzę że daję rade.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pieknie, ale jest też ten RÓŻ wyeksponowany :smile:

Edytowane przez juwewaldi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Witam

To i ja dodam swoje trzy grosze.

Właśnie czekam na lampę wykonaną własnie przez Aqualed, z tym że poprosiłem o dodanie led czerwone i zielone.

Ciekaw jestem jaki będzie efekt. Oczywiście chodzi mi o efekt wizualny.

Dobrze by było żeby ledy czerwone i zielone były sterowane oddzielnie. :)

Lampa ma mieć 240W + ledy czerwone i zielone.

Pozdrawiam

Łukasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro wkleję foty tej lampy - czerwone LEDy dałem razem z zielonymi. Z tymi zielonymi w mixie świeci.... inaczej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra .....Dodając więcej zieleni barwa roślin akwariowych wydaje się dzięki temu bardziej naturalna. Ale co z tego zyskujemy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wprowadzenie spektrum w granicach 520-535 nm za wiele nie zmieni. Owszem dla "holendra" też bym kombinował. Zresztą jak pamiętam kiedyś chyba Amano coś tam myślał ale może się mylę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A żeś sie uparł na "wpływ"... a nie przyszło ci do głowy że chodzi tylko o wygląd ?

Nie ma tu żadnych marketingowych voodoo - powodów Co ma zmienić dodanie zielonego? Z oczekiwanych zmian - zmieni tyle że to co w akwarium np. pływało i miało kolor seledynowy na brzuszku ("i pod pachami :) ) , a po powieszeniu ledów biało-niebieskich stało się szare, ma za sprawą ledów zielonych ten swój seledynowy kolorek odzyskać.

Jednym słowem dodajemy zielonego dla poprawienie stopnia oddawania barw. To tyle z działań zamierzonych i świadomych. Co wyjdzie "przy okazji" się okaże....

A tak wygląda to na przykładzie już zmontowanym

11.jpg

Troszkę przekłamuje kolorki folia ochronna jaką powleczona jest plexi - nie zdejmowałem do zdjęcia....

Pod choinkę se zażyczyłem "kilka" sztuk Royal Blue XTE K01, zrobimy zatem mixa z XMLami i jak to mówi Janina - będzie dym...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki ma wpływ na wygląd to na akwarium pisałem wcześniej. Teraz troszkę merytoryczniej B) Jeżeli już coś kąbinujecie to moim zdaniem roztaw jest do bani, rozumiem że moduły i łatwość dostosowania ułatwia mątowanie. Dał bym jednak coś innego. Nie mieszł bym jednego modułu a raczej pomyślał bym o paskach światło fajniej się wymiesza no i oczywiście czwarty kanał do regulacji. Dał bym najpierw niebieskie /nie Royal Blue/ następnie czerwone i zielone a te można wymieszać z białymi. Ale to tylko hipotetyczna dygresja bo jeszcze nikt tego nie stosował. A.... i jeszcze jedno zastosowanie modułów np. 30 cm z rozstawem ok 5 cm pomiędzy diodami da możliwość kąbinowania przy składaniu lampy. Pozwoli to też na "ratalne" składanie lampy oraz na rozbudywanie jej przy zmianie wielkości akwarium. Przy braku soczewek kolorki się fajnie wymieszają. Ale to jest moje zdanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też uważam że lepsze by były moduły z bardziej rozstrzelonymi ledami. zawsze to lepsze doświetlenie. Przeważnie na radiatorze jest dużo miejsca, tym samym było by lepsze odprowadzenie ciepła z ledów które nie są tak bardzo skupione do radiatora. A co sądzicie o dawnej teorii że światło czerwone wpływa na rozrost glonów? Może to jest kwestia dobrania odpowiedniej kolorystyki? lekka czerwień na pograniczu z pomarańczem?

Robi się naprawdę ciekawy wątek. :good2:

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podchodzisz do tego jakbyś widział finalne rozwiązanie a to na dobrą sprawę jedynie rozgrzewka.

Pewnie że lepiej wymiksować diody i masz lepsze mieszanie barwy w rezultacie. Z drugiej strony bardziej zgrupowane ledy = lepsze bliki.

Ale na to i na to trzeba dedykowanego podłoża... a te sie robią dopiero. Chcesz poszaleć z kolorami - poczekaj do piątku pokażę wtedy coś nowego - pierwszy autonomiczny moduł LED z własnym generatorem PWM, adresowalny, 3 kanały LED rozmieszczone asymetrycznie. Co to daje - zestawiając 2 moduły razem, możesz na każdym z nich zamontować 6 różnych rodzajów LED i kontrolować każdy z tych 6ciu kolorów niezależnie. Możesz zaadresować moduł przez co powtarzając taką parkę 2 modułów kilkakrotnie możesz uzyskać teoretycznie do 256ciu kolorów i każdy sterować w czasie rzeczywistym NIEZALEŻNIE. Problem jest tylko jeszcze żeby cree robiło tyle rodzajów ledów co to jest w stanie obsłużyć :)

Moduł ten będzie też w stanie pracować bez komputera jako samodzielna jednostka z podstawowymi funkcjami, będzie w stanie pracować wpięty w magistralę "HE". Będzie również wykorzystywany w następnych lampach Reeftech.

Na rysunku w przykłądowej konfiguracji - 2 moduły, 6 niezależnych kolorów - przykładowo - Biały zimny, biały ciepły, Blue, Royal, Czerwony i Zielony....

AQL-M3HE.jpg

A i to nie ostatnie słowo - co przyniesie 2012 ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpływ czerwieni nie jest problemem z glonami, mamy tego przykład na świetlówkach Fiji Purple gdzie gdzie spektrum wacha się pomiędzy 400 a 500 nm niebieski, zaciąga też zieleń w granicach 550 nm oraz 660 nm czerwieni, oba kolory zieleni i czerwieni wachają się w stronę żółci. Dlatego troszkę sceptymizmu w tym projekcje z "zieleniną" diody LED niestety są dość kierunkowo ukierunkowane na barwę i mają bardzo wąskie i określone spektrum w porównaniu do oświetlenia np. hqi czy świetlówek. Jeżeli chcemy zastosować LED czerwone i zielone to czemu nie pomyślimy o kolorku bursztynowym ? Moim zdaniem kolorek niebieski, biały i czerwony załatwiają sprawę no i oczywiście bez diodek Royal Blue.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×