Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Nudziłem, się to podprowadziłem córze paczkę "bambino" i mazałem pół dnia.

Ale co to zmienia?

Pytanie brzmiało "dlaczego XML nie nadają sie do akwarystyki morskiej" i zero odpowiedzi. Padają natomiast jakieś "dziwne" pytania, na które odpowiedzi znają wszyscy zainteresowani, a już zwłaszcza ci którzy zerknęli do PDFa.

Doskonale sie orientujesz w BINach a nie wiesz ile XML prądu bierze??? - Ja odpowiem - tyle ile mu pozwolić :)

Natomiast co do meritum sprawy czyli odpowiedzi na pytanie co takiego jest 'no comments" w XM-L nic nie ma... :whistling:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sławek - a dlaczego XML nie nadaje się do akwarystyki morskiej??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sławek - a dlaczego XML nie nadaje się do akwarystyki morskiej??

A się nadaje Twoim zdaniem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi dlaczego kolejne forum na którym gniecie się innych producentów led niż preferowani? za chwile będziemy mieli dwa "NR" :whistling:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi dlaczego kolejne forum na którym gniecie się innych producentów led niż preferowani? za chwile będziemy mieli dwa "NR" :whistling:

"gniecie się" OK od dzisiaj będę pisał tylko w samych superlatywach aby nie było, że to jakaś nagonka. Obiecuję że jeśli ktoś zrobi lampę z fluxów to też będę chwalił. Ale co Ci będę tłumaczył wszak widać że doskonale sie znasz i Twoja wiedza pozwala na wysuwanie takich hipotez.

a teraz coś do porównania ale pewnie znasz to na pamięć oraz masz wiedzę praktyczną.

http://download.maritex.com.pl/pdfs/op/XLampXP_BL.pdf

http://download.maritex.com.pl/pdfs/op/XLampXM_BL.pdf

Oczywiście zakładam że nie muszę tłumaczyć Ci o co chodzi bo doskonale oriętujesz się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może nie mam takiej wiedzy jak ty ale mam ledy Cree XPG i XPE oraz XML i XPE diy u siebie od ponad roku. Jeden panel ok 150w w RB i CW ( CW niestety nie z binu o wysokiej temp tylko z standardowe dostępne dla każdego ( 1B) powyżej6500 , drugi panel ok 250 W e RB i CW XM-L i mogę powiedzieć że nie widzę w czym się nie nadają. Chyba tylko w tym że jest ich mniej i nie miesza się tak światło jak przy XPG. Może wykresy coś mówią ale u mnie widzę po koralach że rosną a raczej rosły a glonów brak.

Dlatego rosły bo ad jakiś dwóch miesięcy coś niezbyt chodź kolorki są super. Może jednak te ledy nie są tak długowieczne jak się pisze.

Mam dwa zbiorniki jeden na cree drugi na T5 i mogę powiedzieć że pod cree nigdy nie będą tak rosły jak pod t5. Jest wielu ludzi którzy to potwierdzają.

Ostatnio robię eksperyment i w zbiorniku 450l postawiłem panel na XML 250w i 5 x T5 54W. Kolory takie jak pod samymi ledami (super) a co do przyrostów to wypowiem się za jakiś czas.

Więc może nie mam wiedzy książkowej ale trochę poczytałem i mam praktykę. Pewnie ty też.

Edytowane przez remel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może inaczej :D

Jak dasz odpowiednią liczbę świeczek to też będzie rosło to tylko kwestja ilości światła, xenony też się nadają oraz żarówki energooszczędne.

W zasadzie to po co odwzorowujemy warunki oświetlenia pod wodą gdzie rosną korale ? To że mamy do czynienia z określonym widmem światła 5-10 m pod wodą

"i mogę powiedzieć że pod cree nigdy nie będą tak rosły jak pod t5. Jest wielu ludzi którzy to potwierdzają" , a może właśnie tu leży problem i wiele ludzi ma lampy LED do bani ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi tylko że masz przy twoich 90w cree na 600l przyrosty spsach 1cm na miesiąc? Gadałem ostatnio z sienkim i on ma teraz ledy od Leszka i potwierdza że rosną wolniej niż na T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie czytam i czytam...

Wydaje mi się, że nieco uogólniacie pojecie akwarystyki morskiej.

Ja planuję zbiornik FOWLR i zależy mi na wybarwieniu ryb oraz ewentualnie na zmianie temp barwowej oświetlenia

(co umożliwiają niektóre lampy led).

Pytanie, czy do takiej "akwarystyki morskiej" nadaje się lampa na tych diodach?

Wiadomo, jak w każdym baniaku zawieruszą się proste miekkasy, jakiś LPS czy łatwy twardziel...

Nie chce mi się wymieniać T5tek co kilka-kilkanaście miesięcy, to samo dotyczy żarników hqi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie czytam i czytam...

Wydaje mi się, że nieco uogólniacie pojecie akwarystyki morskiej.

Ja planuję zbiornik FOWLR i zależy mi na wybarwieniu ryb oraz ewentualnie na zmianie temp barwowej oświetlenia

(co umożliwiają niektóre lampy led).

Pytanie, czy do takiej "akwarystyki morskiej" nadaje się lampa na tych diodach?

Wiadomo, jak w każdym baniaku zawieruszą się proste miekkasy, jakiś LPS czy łatwy twardziel...

Nie chce mi się wymieniać T5tek co kilka-kilkanaście miesięcy, to samo dotyczy żarników hqi.

Moim zdaniem najlepiej do FOWLR nadają się lampy z trzema rodzajami diod... Royal Blue (pięknie zrobi kontrast, a biały kolor na rybach aż świeci), czerwony diodami od 6000-8000k, główne oświetlenie na diodach od 10000-12000k. Najlepiej jak diody mają osobne sterowanie do każdego koloru. Koszt takiego wynalazku, to około 1000zł za 100W (z tym że sterowanie na potencjometrach, bez komputera).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×