Skocz do zawartości
lubusik

kostka 64 l - kilka pytan technicznych i ocena

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie ...

jako że jutro odbieram swojego cuba mam kilka pytań do szanownego grona :)

ogólna charakterystyka projektu : (wymiary w cm , dł x szer x wys)

- akwarium to kostka 40x40x40 ,

- na środku tylnej ścianki będzie komin , a w nim 3 otwory : 2x 25mm i 20mm , wymiar komina 5x15

- pompa powrotna nj 1700

- cyrkulacja 2x koralia nano

- sump 35x35x30 a w nim : 8x35x30 dolewka , 27x12x30 odpieniacz i spływ , 27x10x30 pompa , 27x13x30 jeszcze nie wiem prawdopodobnie refugium

- oświetlenie led 36w

- odpieniacz diy na maxi jet 1000

- grzałka 50W

- dolewka diy

kilka pytań do tego momentu :

- czy zna ktoś stronkę z kalkulatorem jakie będzie spiętrzenie wody na grzebieniu ?? wiem ze gdzieś to było ale nie mogę odnaleźć .. czy różnica między krawędzią akwa a kominem wynosząca 5cm nie będzie za mala ??

- na tył akwa będzie folia samoprzylepna , a co z kominem ?? okleić plexi , czy zostawić i poczekać aż zarośnie ??

- czy komin 5x15cm będzie wystarczający dla takiej pompy ??

- jak wkleić grzebień ? wewnątrz komina czy na zewnątrz ?? czy poza wizualnym aspektem jest w tym jakaś różnica ??

- loc-line , czy jest szczególnie potrzebny ??? czy można go zastąpić np. kolankiem 90st wyjść poza komin a potem na luźno zamontować kolanko 45st i nim ukierunkować strumień wody z pompy ??

dziękuję za wyrozumiałość , wrazie wątpliwości bede pytał dalej ..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to ja odpowiem na kilka punktów:

- locline nie jest konieczny

- grzebień wewnątrz komina, ale ja bym nie wklejał, przyciąłbym tak żeby wchodził na ścisk - ja tak mam i jest super bo łatwo wyjąć do czyszczenia

- komina bym nie obklejał niech zarośnie

PozdrT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie ze wreszcie ruszasz :thumbsup:

Ten komin pewnie będzie mega niewygodny w obsłudze.Gdyby zmieścił się ciut więkrzy,tak byś mógł wsadzić tam rękę i w razie niemca np. wyczyścić zarośnięty spływ,czy wyciągnąć rybę,było by super :rolleyes:

Ostatnio robie kominy z czarnego szkła,wyglądają estetycznie i łatwo się je czyści.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

większy pewnie ze by sie zmieścił , ale jak by nie patrzeć to w takim małym akwa strata miejsca , ale w obsłudze nie będzie takiego problemu , ponieważ spływu i rewizji nie będę wklejał więc zawsze będzie można wyciągnąć ...

możesz dać namiary na szklarza co ma czarne szkło to by ułatwiło mi sprawę z kominem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób zewnętrzny komin :) Albo ukryj w skale spływ, robił tak kiedyś Skiba w akwa z ceramiką, w podobnej kostce. Jest na tym forum opisane, poszperaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki Bigwalker za pomysł ... dzisiaj zamowiłem szkło na komin ,znalazłem w Gdyni blisko mojej pracy , szyba czarna , lakierowana ... szklarz dał glowę ze nic sie nie stanie w razie kontaktu ze słoną wodą ...

akwarium odebrałem , grzebień zakupiony , w srode przychodzi hydraulika z erybki i wiertło do szkła ...

także :good2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łukasz . Mam taki sam komin i taką samą pompę . Daje rade grzebień . Daj 2x loc-line to pozbędziesz się cyrkulacyjnych . Jak coś to gg .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jak myslalem kolejne pytanie , składam odpieniacz diy i mam pytanko (fajnie jak by autor sie wypowiedział )

http://www.thcskiba.pl/product.php?id_product=523

jako ze nie ma takiej dyszy do maxi jeta , zakupiłem elementy do tego cuda i mam pytanko jak wkleić rurkę od powietrza ?? tznn jak głęboko , czy na styk z powierzchnią wew zwężki i musi wystawać , jeśli tak to ile mniej więcej ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rurkę wklejasz tak, by jej koniec był w osi symetrii zwężki - czyli tam, gdzie jest największy spadek ciśnienia (najmocniejsze ssanie)

Edytowane przez Mariusz_760301

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok dzięki za info

i znowu kolejne pytanie czym skleić plexi i pvc ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kilka info z placu boju ..

otwory w akwa wywierciłem , 2x25 i 20mm powrót ( jak by ktoś z okolić potrzebował wiertła to mogę pożyczyc - 5min na 3 otwory i po sprawie )

dzisiaj wklejanie komina , czarne szkło to super sprawa , jakby ktoś szukał to pytajcie się o szkło Lacobel , dostepne we wszystkich grubościach i wielu kolorach ...

i kolejne pytanie czy spływ i rewizję muszę wklejać , czy wystarczy na wcisk ??? powrót mam na srubunku zaciskowym także jest możliwość regulacji w razie czego :)\

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@lubusik, a jakiej firmy wiertłem wierciłeś? Bo na kupnie jestem. I jaką technikę wiercenia stosowałeś (pytam bo różnie kombinują z wierceniem szkła)?

Ja Tylko powrót mam sklejony, reszta na wcisk (no posmarowałem dla pewności silikonem:) dla spokojności i w razie co, mogę łatwo zdemontować )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/wiertlo-diamentowe-sr-28mm-kamien-gres-szklo-i1706859391.html

mam 28mm i chyba 35mm oba super proste nie bija ...

ja najprościej jak się da , rysuje na kartce roskład otworów , przyklejam do sklejki 2mm wierce otwory w sklejce , a następnie przykładam sklejkę do akwa i taśmą klejąca unieruchamiam .... troche plasteliny aby korytko zrobić woda i wiertarka na polowę obrotów , tak jak pisałem w 5 min 3 otwory z przygotowaniem sklejki :)

jakoś ta technika z wierceniem pod kątem mnie nie przekonała ...

wiertarki raczej nie dociskam za mocno tyle co rękę położę dla rownego wiercenia , pod koniec lekko podnoszę i dociskam zeby nie powstały odpryski ...

coś jak tutaj , tyle ze wiercę w tym szablonie do końca

http://www.youtube.com/watch?v=yhIFax0IeYw&feature=related

Edytowane przez lubusik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolejna partia pytań ..

czy może mi ktoś zdradzić jak wykonać taki zawór do regulacji odpieniacza z trójnika ??? , , czy tą ściątą rurę trzeba ztoczyć na odpowiednią grubość , czy może tylko dokleić drugą mniejszą ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolejna partia pytań ..

czy może mi ktoś zdradzić jak wykonać taki zawór do regulacji odpieniacza z trójnika ??? , , czy tą ściątą rurę trzeba ztoczyć na odpowiednią grubość , czy może tylko dokleić drugą mniejszą ???

najlepiej ztoczyć lub frezarką , szlifierką w statywie do okuła o milimetr ścienić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×