Skocz do zawartości
Plaga

Pierwsze morskie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

W nowy mieszkaniu, zaraz po zakończeniu remontu, zamierzam założyć pierwsze słone akwarium. Chciałbym jako źródło oświetlenia wykorzystać lampę HQI AM 150W, która pozostała mi po akwarium słodkowodnym (oczywiście dokupię żarnik o wyższej temperaturze barwowej, zdatny do morskiego) .Patrzyłem też ostatnio na lampy w technologii LED, ale nie wiem czy posiadając już HQI warto ładować się w kolejne koszty.

Nabyłem również stelaż z profili metalowych o podstawie 60cmx60cm, więc taką podstawę będzie mieć też zbiornik. Jaką najlepiej zastosować wysokość, przy założeniu, że w akwarium będzie komin, o krawędzi niższej o 5cm(?) niż krawędź akwarium.

W sumie to będzie pierwsze akwarium w której planuję komin + sump. Jako, że jestem dość marnym, a wręcz żadnym majsterkowiczem, to mimo, że przeglądam wiele projektów i dzienników mam wiele wątpliwości, czy poradzę sobie z budową całej hydrauliki i dlatego wolałbym się oprzeć o jak najwięcej gotowych rozwiązań. Czy znacie jakąś firmę z Krakowa, która za rozsądne pieniądze klei zbiorniki z kominami i sumpy?

Do startu zbiornika zostało jeszcze kilka dobrych miesięcy, ale wolę się do tego przygotować solidnie, żeby później nie było żadnych przykrych niespodzianek. Poza tym zbiornik ma stać w salonie i ze względu na żonę prowizorka nie przejdzie.

Pozdrawiam wszystkich Użytkowników forum serdecznie i proszę o wyrozumiałość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz już lampę HQI to trochę szkoda kasy wydawać na nową. Dokup tylko dobry żarnik i dwie świetlówki aktyniczne 24W i będzie super.

Wysokość moim zdaniem 55cm, a komin wysoki na 50cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mówi Marcinus pozostań przy HQI jak już je masz plus świetlówki dla lepszego wybarwienia . Zmienić źródło światła zawsze zdążysz jak będzie taka potrzeba . Ilość światła jest uzależniona od tego co ma być w akwarium . Co do wysokości to ja osobiście zrobiłbym 60cm . Będzie to typowa kosteczka , a wody i tak po brzegi nie będzie tylko mniej . Na pewno zrobisz jakąś koronę która też obniży część widzianą . Pomyśl o kominie zewnętrznym lub pudełku przelewowym . Zyskasz więcej miejsca w akwarium i ładniej to wygląda . Komin nie jest ozdobą i nastręcza wielu akwarystom problemów z odpowiednim zamaskowaniem go . To tylko moje zdanie a ty zrobisz jak uważasz . Właśnie jestem na etapie zmiany zbiornika na większy i w grę wchodzi tylko i wyłącznie komin zewnętrzny . Pozdrawiam i powodzenia .

Edytowane przez hepatus1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, za odpowiedzi. Jeżeli chodzi o komin, to ze względu na zakupiony już stelaż i to, że chcę, aby akwarium stało w narożniku (maksymalnie dosunięte), gdzie spotykają się 2 ściany, to komin wewnętrzny jest raczej przesądzony. W sumie myślałem o kominie wykonanym z czarnego szkła lub pleksi. Zamiast korony będzie pełna zabudowa lampy, na to również mam przygotowany stelaż. Swoją drogą to jakie rozmiary otworów w tej wielkości akwarium, a co za tym idzie jakiej wielkości komin?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziury w szkle zależnie od śrubunków, jeśli kupisz fishera to wtedy dwie dziury na 43mm a jedną na 49mm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o klejenie zbiorników z kominem i sumpem w krakowie to polecam rośliny akwariowe

Tu jest ich stronka http://sklep.roslinyakwariowe.pl/kontakt.php

Miła obsługa choć ceny są dość wysokie !

Ale jakość wykonania zbiorników jest na prawdę wysoka ładnie wykonane .

Pozdrawiam Norbert :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Roslinyakwariowe.pl sprawdzałem. Nie mam wątpliwości co do ich fachowości i jakości wykonania, jednak cena - coś koło 1300 zł za kostkę OW 60cm z kominem. Jako, że mam jeszcze troszkę czasu wolałbym dokonać kilku wycen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×