Skocz do zawartości
Bart

pomocy! - padają mi rybki:(

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem poczatkujacym akwarysta morskim i mam pewien problem. Mianowicie ostatnio dosc regularnie padaja mi rybki. Parametry wody sprawdzam: NO3 NO2 PO4 na poziomie 0,0mg/l, PH 8,2-8,4 zasolenie optymalne, Mg 1100mg, Ca 500mg - wiem ze wapn minimalnie za wysoki totez zaprzestalem uzupelnianie. Wszystkie koralowce maja sie super zarówno twarde jak i miekkie. Kilka ryb takich jak Salarias fasciatus , halichoeres chloropterus , Amfiprion ocellaris, monodactylus argenteus maja sie swietnie, pedly mi natomiast Acreichthys Tomentosus, jedna z trzech Pseudanthias squamipinnis przy czym zauwazam ze druga staje sie coraz slabsza... (trzecia z nich plywa zwawo jakby nigdy nic), no i padly mi dwa (jeden po drugim) Labroides dimidiatus. Zaczyna mnie to coraz bardziej stresowac. Moj akwarysta zaprzyjazniony niebardzo wie co moze byc a ja szukam pomocy.... Jedyne co to walcze ostatnio z plaga pewnego rodzaju glonu ( takie zielone male listki pnace sie po skalach i koralach.... nie wiem jak to sie nazywa), reszta absolutnie nic mnie nie niepokoi... a mam w zbiorniku tak wymagajace korale jak: Tubastrea faulkneri, Goniastrea australensis, symphyllia agaricia ( ten mi trochę odchorował aklimatyzację ale się pięknie zebrał do życia), Euphyllia, Calustrea, Favites chinensis oraz sarcopytony i clavularie. Wszystkie pięknie zyja bez oznak jakiegokolwiek problemu.

Chciałbym jeszcze dodac ze rybki karmie artemia mrozona, mrozonym morskim mixem i suchym pokarmem, rybki uzupelnialy to roznymi robactwami ze skaly takimi jak wieloszczety apistazje itd. Dodam jeszcze ze bezkregowce takie jak wezowidla krewetki i rozgwiazda piaskowa mają się swietnie. Ostatnio zaczalem sie zastanawiac czy czasem rybek nie przekarmiam (karmie 3x dziennie malymi porcjami). Czy ma ktos jakis pomysl odnosnie przyczyn?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trochę zbyt ogólnikowo napisałeś... przyglądnij się tym słabszym rybkom i napisz jak wyglądaja, czy zmian na skórze nie mają (a jak mają to jakie), oczy czy nie mętne, czy nie ocierają się o skałki, płetwy całe czy poszarpane lekko... itd. Co tylko możesz... no i ideałem by było zdjęcie chorego osobnika (jakosci przynajmniej dobrej).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kompletnie po nich nic nie widac... zadnych zmian.... pletwy kompletne! Kolorystyka pelna zadnych utrat barw.... Jak mi padal jeden sanitarnik to mial wytrzeszcz oczu a drugi sanitarnik to objawy mial takie ze przesiadywal w szczelinach coraz dluzej i dluzej az wkoncu padl.... jak mi padal pierwszy pseudoanthias to kompletnie nic! z dnia na dzien nagle! Ta druga co teraz mi sie z nia cos zlego dzieje... to przesiaduje w szczelinach przy dnie na piasku od kilku dni coraz dluzej i dluzej... dzis juz nawet do jedzenia sie nie zbiera.... a Acreichthys Tomentosus padl rowniez nagle, rano jak sie zapalilo swiatlo to widzialem ze mu krewety oczy lupia.... wiec musial pasc w nocy:(

Wargatki zanitarniki oba padly tak po tygodniu od wpuszczenia... Pseudoanthiasy to pierwszy po miesiacu a ten teraz co z nim zle to po uplywie kolejnego miesiaca, Acreichthys Tomentosus padla po 2 miesiacach gdzies...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dodam jeszcze ze pozostale rybki co mam na stanie Salarias fasciatus, monodactylus argenteus, halichoeres chloropterus oraz ampifriony mają się swietnie!

Powiedzcie jeszcze jaki jest najlepszy sposob na glon (takie pnącza z zielonymi małymi listkami! Za choloere tego wybrac z korali (zbyt drobne zeby bez obaw usuwac) a strasznie mi atakuja clavularie...:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwarium zalozylem w kwietniu, pierwsze zwierzaczki i korale przyszly w lipcu.. a pierwsza ofiara byla koncem sierpnia (wargatek sanitarnik, potem kupielem drugiego i jego tez mi wykonczylo.... a potem pierwszy anthiasek, Acreichthys Tomentosus, jakis czas spokoj no i znowu anthias...:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że to po prostu zbieg okoliczności , mnie też padły dwa Labroidesangry.gif dopiero trzeci żyje do dzisiaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zbieg okolicznosci ze mi padaja??

Kurde jakos mi ciezko uwierzyc w takie zbiegi okolicznosci....

a moze przekarmiam te rybki co?? jest to mozliwe??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bart nowe ryby dość często padają w pierwszym miesiącu , tylko nikt o tym nie pisze. Ja w ten sposób straciłem z 8 rybconfused.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurcze ale wydaje mi sie to podejrzane... zwazywszy ze te rybki plywaly w sklepie (wiem bo to sklepik zaprzyjaznionego akwarysty) jakis miesiac.... przychodza do mnie a po tygodniu fik... (w przypadku wargatków) tak samo pseudoanthiaski plywaja u niego dalej... a u mnie padaja:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak porównałem i parametry bardzo zblizone. Uzywam tej samej soli co w sklepie i tych samych suplementow...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To też już zgłupiałem :unsure: myślałem że coś nie tak z aklimatyzacją, pomyś jeszcze o transporcie może tu jest problem ? Zerknij na akwarium jeszcze troszkę z innej strony czy czasami nie ma czegoś szkodliwego w otoczeniu np. jakieś połączenia z miedzią, żona pryska lakier na włosy, moży coś masz szkodliwego w mieszkaniu ? Możesz jeszcze wystawić zasysanie powietrza z odpieniacza na podwórko i tym samym wyeliminujesz moje sugestje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz jeszcze zakupić np. wargatka z innego akwarim gdzie troszkę już był jak Ci podnie to nie wina sklepu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie ma możliwości aby do akwarium dostawały się złe substancje.... Akwa stoi w salonie zdala od jakichkolwiek niebezpiecznych urządzeń tudzież preparatów... Czasami sobie myślę, czy jest to możliwe, że przekarmiam rybki?? Wsumie naczytałem sporo o tym, że Pseudoanthiasy muszą być często karmione i może wziąłem to sobie za bardzo do serca? Bo wsumie ten gość karmi rybki 2 razy dziennie dość skromnie a ja im nigdy nie żałuję;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aaa co do transportu to zawsze w termoboksach... samochotem godzinka jazdy:) więc tu na pewno nie ma problemu... jeżdze jak z jajkiem:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz coś mieć w wodzie co testy podstawowe nie wykrywają zakup rybkę z działającego zbiornika jak ta padnie to na 100 % coś się dzieje w Twoim akwarium jakieś związki albo skała wypuszcza albo faktycznie masz pecha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×