Skocz do zawartości
ArekF

Pierwsze akwarium 240l

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Po przygodzie z Malawi, postanowiłem założyć akwarium morskie.

W związku z tym proszę o Was o pomoc w rozwianiu moich wątpliwości.

Akwarium to 120x40x50 240l. – wiem że trochę za płytkie ale wydałem na nie i na pokrywę jakiś rok temu, sporo kasy i na razie musi tak zostać.

Oświetlał je będę lampą 150 wat HQI + 2x24 wat T5

Nie chcę budować w nim komina i nie mam szansy na sump.

Mimo krytycznych opinii na forum, zostawię jeden z kubełków JBL e900, zmienię wkłady i założę gąbkę na ssanie by nie dostawały się brudy do środka. Mam nadzieje, że pozwoli mi to na zaniechanie powstawania szkodliwych substancji w kubełku. Oprócz tego kubełek pozwoli mi na umieszczanie w nim, środków chemicznych : np. purigen. Po za tym podłączoną będę miał po niego UV – 18 wat – jak to mam dotychczas. Oprócz tego chce zostawić dwa filtry wewnętrzne, narożnikowe JBL i100 posiada każdy z nich przepływ wody 800l/h - oczywiście chcę dokupić cyrkulatory.

Jaki kupić odpieniacz? jakie cyrkulatory?

Czy będzie wystarczająco światła?

I chyba najważniejsze – w akwarium chciałbym mieć korale miękkie, LPS i rybki.

Bardzo miło jest mi Was wszystkich poznać, i dziękuję za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samo szkło to kropelka przy wydatkach na solniczkę. Pomysł z filtrami chybiony. Nie idź tą drogą...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witaj,

pooglądaj sobie jak sumpy wygladają u innych i sobie zrób od razu komin w akwa. Uprości Ci to życie w przyszłości a kubełek stanie się zbędny. Cyrkulacja na pompkach JVP cię najtaniej wyjdzie, na allegro są. Odpieniacz polecam H&s, deltec kupisz również na allegro za uczciwe pieniądze.

poczytaj sobie forum spokojnie i cierpliwie. Kubełki sobie daruj, na dłuższą mete w morskim to tylko utrapienie z nimi. Słowo daje, bo sam kiedyś chciałem być mądrzejszy niż wszyscy;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dorzucam swoje trzy grosze dla potwierdzenia słów kolegów:

1. zbiornik to najtańsza rzecz w akwarystyce morskiej

2. kubełki out

3. sump to wygoda, estetyka, funkcjonalność, nie masz sumpa - masz bałagan i graty na wierzchu

4. oświetlenie - ja bym dał 250 HQI + 2xT5 50W

5. lampa UV jest zbędna - podłaczasz tylko w przypadku choroby ryb, pamiętaj że lampa wybija wszystkie bakterie - nawet te dobre

6. te filtry wewnętrzne sobie daruj, tylko będą miejsce zajmować

7. cyrkulacja - kup 3 lub 4 szt. jvp-102 najlepiej na magnes - cyrkulacja to też filtracja!

8. odpieniacz - jeżeli się uprzesz że nie będziesz robił sumpa to właściwie jedynym sensownym wyborem jest deltec MCE600, w przypadku gdy skusisz się na sump pole manewru się zwiększa

Przemyśl wszystko jeszcze raz, przejrzyj trochę tematów na forum i działaj - tylko rozważnie żeby kasy nie wylać w kibel

PozdrT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Dzięki bardzo za wszystkie odpowiedzi.

A więc do lektury:)

Pozdrawiam,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tomioo dobrze prawi z wyjątkiem pkt.5 ... lampa UV nie zabija WSZYSTKICH bakterii.. jakby tak było, to ani ja, ani kilku akwarystów nie miało by życia w akwarium... więc jest to nie do końca prawda i lampa UV jest przydatna. Ja stosuje cały czas. Negatywów nie zaobserwowałem a akwarium morskie z małymi przerwami, mam ponad 10 lat:).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Dziękuję za odpowiedzi.

Mam jescze jedno pytanie.

Zamierzam kupić akwarium z kompletnym życiem, żywy piach i skała, ryby, kraby- dosłownie wszystko.

Ale chcę je przełożyć do swojego zbiornika.

Jak to zrobić by nie popełnić błędu?

Pozdrawiam,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co się orientuję to w Olsztynie jest kilka osób które mają doświadczenie z morskimi zbiornikami - np. nika - myślę że ci pomoże, napisz do niej na priv.

PozdrT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Proszę o pomoc w w pewnym problemie.

Zalałem wczoraj zbiornik wodą z innego, włożyłem skałę również z tego parę lat działającego zbiornika.

Filtracja Tunze Reefpack 500

Z wody wytrąca się zapach, a bardziej coś bezwonnego, efektm tego jest silne wiercenie w nosie i szczypanie w gardle.

Wiecie co to może być? Jak się można tego pozbyć? Czy może być to szkodliwe dla mojego 2 letniego maluszka?

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

włożyłem skałę również z tego parę lat działającego zbiornika.

Te parę lat mnie zastanawia ? Masz jakiś test na azotany bo moim zdaniem coś Ci gnije.

Edytowane przez slawomirdyl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Po prostu odkupiłem żyjące akwarium.

No2 -0,6

No3 - ok 50

PH 8,64

KH - 14

W akwarium są grzybki, ukwiał, jakieś kraby.

Wiesz to bardziej jakby szczypanie od soli, ale ona przecież nie odparowywuje. Nie śmierdzi stęchlizną.

Na szczęście problem zmalał, to tego stopnia że tak bardzo już nie przeszkadza.

Dzięki za odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Przepraszam że tak długo nie odpisywałem, miałem problemy z netem.

Nie dosypuję niczego, dziś zrobię jeszcze raz testy.

Tak na marginesie będę jutro w Pszczółkach, może pozwolisz mi oglądnąć swój zbiornik i podpatrzeć rozwiązania jak prowadzić zbiornik.

Pozdrawiam,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×