Skocz do zawartości
smithpl

Nowy projekt LED na Cree XP-G i XP-E

Rekomendowane odpowiedzi

Witaj Smith - gratuluję roboty :)

Mógłbyś podać jakij pasty najlepiej użyć pod PCB ewentualnie jakiej należy się wystrzegać?

Dzieki

p.s.

Co do sterowania PWM do rozjaśniania i ściemniania ledów to zamierzam wykorzystać taki regulator i tak go podłączyć jak na schemacie - załączam instrukcję - regulatory mam już w domu będą dwa - jeden na niebieskie a jeden na białe ledy (można spiąć wszystko razem).

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja uzylem po prostu pasty termo przewodzacej :-) nie wnikalem - taka pasta do elektroniki ( radiatorów )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod ten temat żeby nie zakładać nowego. Jestem coraz bliżej składania lampy podobnej do Twojej tylko mam pytanie jeśli chodzi o grubość przewodów do połączeń pomiędzy diodami.

Na Reefcentral sugerują grubość pomiędzy 24 a 26 AWG (amerykański standard oznaczania kabli). Z tego co znalazłem na Wikipedii odpowiednik przekroju kabla to raptem 0.13-0.2 mm2 !! to strasznie cienkie przewodu (średnica odpowiednio 0.4-0.5mm).

Przez białe zamierzam puścić max. prąd jaki daje Meanwell czyli 1.3A. Myślałem raczej o kablu o średnicy 1mm (czyli o przekroju ok. 0.8mm2).

Czy może szukać wręcz kabli o 1mm2 przekroju?

Do tego zastanawiałem się żeby zrobić jakieś fajne złączki do lampy. Będę miał w sumie 6 obwodów czyli 12 kabli. Na stronach TME są fajne złącza nawet 12 pinowe ale sobie je niestety nieźle cenią. Może ma ktoś pomysł jak to zrobić estetycznie i nie wydać majątku (spokojnie mogą być to 2 złącza 6 pinowe).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod ten temat żeby nie zakładać nowego. Jestem coraz bliżej składania lampy podobnej do Twojej tylko mam pytanie jeśli chodzi o grubość przewodów do połączeń pomiędzy diodami.

Na Reefcentral sugerują grubość pomiędzy 24 a 26 AWG (amerykański standard oznaczania kabli). Z tego co znalazłem na Wikipedii odpowiednik przekroju kabla to raptem 0.13-0.2 mm2 !! to strasznie cienkie przewodu (średnica odpowiednio 0.4-0.5mm).

Przez białe zamierzam puścić max. prąd jaki daje Meanwell czyli 1.3A. Myślałem raczej o kablu o średnicy 1mm (czyli o przekroju ok. 0.8mm2).

Czy może szukać wręcz kabli o 1mm2 przekroju?

Do tego zastanawiałem się żeby zrobić jakieś fajne złączki do lampy. Będę miał w sumie 6 obwodów czyli 12 kabli. Na stronach TME są fajne złącza nawet 12 pinowe ale sobie je niestety nieźle cenią. Może ma ktoś pomysł jak to zrobić estetycznie i nie wydać majątku (spokojnie mogą być to 2 złącza 6 pinowe).

Podłączam się do pytania o grubość kabli.

Co do złączek to tu masz tanio 14-pinową.

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Ja używam miedzianej linki 1  

Edytowane przez slawomirdyl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

slawomirdyl ale 1mm średnicy czy 1mm2 przekroju bo różnica jest istotna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie osłabiajcie mnie Panowie - 1mm2 między ledami??? Jasne... najlepiej 2,5"kwadrat", albo łańcuch od krowy - nie do zdarcia. Tylko potem te niektóre konstrukcje wyglądają jak wyglądają...

Praktyka poparta teorią mówi - popularne przewody typu spleciona miedziana linka w izolacji przenoszą prądy rzędu 1A na każde 0,1mm2 przekroju. z powyższego wynika że przez 0,35 mm2 można spokojnie puścić z czystym sumieniem 3,5A przy napięciu zależącym od rodzaju izolacji - zwykle 300-500V - kto potrzebuje więcej?

Ściągawka dla niedowiarków http://zefiryn.tme.pl/dok/wd1/tlwy.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No co ty. A rosyjska zasada ? Ile amper tyle mm2. Ile voltow tyle max metrow kabla:)

Na elektrotechnice pamietam profesor nam mowil, ze w/g tej zasady sie budowalo za prl :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak tak, zgadza się. Oni tak mieli na każdym polu - wszystko musiało być "balszoje". Także inne wyczyny wielkiego brata typu - nie ważna aerodynamika jak sie da odpowiednio mocny silnik i te sprawy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak różnica w cenie jest tak oszałamiająca że warto pomyśleć o oszczędności    :woot:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi oszczędność tylko o coś czego przez takie działanie potem brakuje w tworze finalnym.

O Finezję.

Dajecie takie knuty między ledami zupełnie niepotrzebnie, potem to wygląda jak perełki powiązane liną okrętową. Po co sie pytam - ze strachu o ten strasznie ogromny prąd rzędu 0.9-1,5A max, czy też z niewiedzy że można dać cieńszy przewód? Nie kumam zupełnie po co doradzać komuś 1mm2 gdzie daje się 0.22 bo tyle SPOKOJNIE wystarczy na dowolne XPG/R/E/C. Raz że łatwiej lutować, dwa że łatwiej układać w wiązki, 3 że nie wali tak po oczach jak kabel zapłonowy od poloneza.... No ale skoro kluczem do wyboru jest różnica w cenie to sorry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi oszczędność tylko o coś czego przez takie działanie potem brakuje w tworze finalnym.

O Finezję.

Bardzo mi się ta "FINEZJA" podoba na silikonie    :lol:     

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sławek ta sylikonowa finezja to chyba nie "zasługa" Nadprądowego,tylko mistrza z Wejherowa :D:D:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×