Skocz do zawartości
Neonek

Pierwsze slone akwariu.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Potrzebuję pomocy :). Postanowiłem założyc zbiornik morski. Od wielu lat mam akwaria słodkowodne, ostatnie 350 L; 200 neonów. Wymiary nowego 200x50x60. ( 600 L)

Mam kilka podstawowych pytań.

1. Jakiej wielkości powinien byc sump do takiego akwarium.

2. Ile Wattów (lampy HQI i świetlówki T5) powinno przypadac na 1 litr wody

3. Jakiej wielkości odpieniacz i pompę powinienem zastosowac do tego zbiornika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. ja dym dał ze 150 litrów

2. zależy co chcesz trzymać

3. apf 600 powinien być w sam raz a jeśli chodzi o pompę to pewnie 3,5 tys starczy w zupełności jeśli chodzi o obiegówkę,a cyrkulacyjne to zależy co chcesz trzymać ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

50 ? rozumie że to wysokość

1. To zależy jaki system filtracji, ja mam 650 L akwa a sump 350 L

2. Ja mam 180 cm i 2 x HQI 250 W + 2 x 54 T-5 + led niebieskie no i oczywiście zależy to od żarników czy 10 000 K czy 20 000 K albo pośrednie

3. Jeżeli pisze na odpieniaczu do 600 L to za mało najlepiej na ok 1000 L

pompa obiegowa 2 500 - 3 500 zależy o d pompy odpieniacza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 ? rozumie że to wysokość

1. To zależy jaki system filtracji, ja mam 650 L akwa a sump 350 L

2. Ja mam 180 cm i 2 x HQI 250 W + 2 x 54 T-5 + led niebieskie no i oczywiście zależy to od żarników czy 10 000 K czy 20 000 K albo pośrednie

3. Jeżeli pisze na odpieniaczu do 600 L to za mało najlepiej na ok 1000 L

pompa obiegowa 2 500 - 3 500 zależy o d pompy odpieniacza

Dzięki za informacje.:)

Zakładałem że akwarium będzie miało wysokośc 60 cm a głębokośc 50. Czy to źle ?:sad:

Co do obsady akwarium nie ma jeszcze decyzji. Ale narazie chciałbym miec jak najmniej wymagające zwierzątka i rybki. Doświadczenie mówi, że początki będą trudne. Szkoda marnowac życia. Może możesz mi coś doradzic apropo obsady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej żebyś miał trochę szersze akwarium. Ale i w węższych ludzie potrafią czynić cuda:)). Poodba mi się Twoje podejście do morszczyzny. Ja także na razie czytam (forum, książki i prasę) i powoli przygotowuję się do swojego pierwszego projektu solniczki. Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że sporo akwariów morskich powstaje teraz w stolicy. :] Ja też się przymierzam do własnego kawałka rafy. Może udałoby się nam wykombinować spotkanie warszawskich morszczaków? Bardziej doświadczeni mogliby się swoją wiedzą podzielić przy "herbatce".

Mam nadzieję że kolega wybaczy, że się podpięłam pod jego temat. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o szerokość akwarium zdecydowanie min 60 cm, jednak najlepiej 80 ja mam

60 i żałuje, że tylko tyle co do wysokości 50 na początek wystarczy przy tej wysokości można zastosować oświetlenie 3 x 150 HQI + niebieskie przy wysokości 60 cm to już raczej 3 x 250 W. oczywiście kwestia co będziesz chciał trzymać czy np korale miękie czy twarde ale z doświafczenia Ci powiem że niestety ciągnie nas do twardych i wtedy

musimy przrabiać oświetlenie ale to są dodatkowe koszty. Utrzymanie takiego zbiornika to też wyzwanie finansowem, no i kwestia ustawienia zbiornika musisz wiedzieć że co tygodniowe podmiany tak Jak u Ciebie 60-80 L to bez instalacji wodno-kanalizacyjnej

to już problem na dłuższą metę.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Widzę że sporo akwariów morskich powstaje teraz w stolicy. :] Ja też się przymierzam do własnego kawałka rafy. Może udałoby się nam wykombinować spotkanie warszawskich morszczaków? Bardziej doświadczeni mogliby się swoją wiedzą podzielić przy "herbatce".

Mam nadzieję że kolega wybaczy, że się podpięłam pod jego temat. :)

ja jestem jak najbardziej za. Przynajmniej sobie Łukasz odpocznie od moich pytań (pewnie dość durnych, na szczęście ma anielską cierpliwość:)))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeżeli chodzi o szerokość akwarium zdecydowanie min 60 cm, jednak najlepiej 80 ja mam

60 i żałuje, że tylko tyle co do wysokości 50 na początek wystarczy przy tej wysokości można zastosować oświetlenie 3 x 150 HQI + niebieskie przy wysokości 60 cm to już raczej 3 x 250 W. oczywiście kwestia co będziesz chciał trzymać czy np korale miękie czy twarde ale z doświafczenia Ci powiem że niestety ciągnie nas do twardych i wtedy

musimy przrabiać oświetlenie ale to są dodatkowe koszty. Utrzymanie takiego zbiornika to też wyzwanie finansowem, no i kwestia ustawienia zbiornika musisz wiedzieć że co tygodniowe podmiany tak Jak u Ciebie 60-80 L to bez instalacji wodno-kanalizacyjnej

to już problem na dłuższą metę.

pozdrawiam

Czy co tygodniowe podmiany wody 10-15% to tylko teoria czy faktycznie w praktyce jest to konieczne. Jeżeli tak to jaka jest przyczyna.

W słodkich zbiornikach też teoretyczni powinno sie podmienia wodę. Ja praktycznie tego nie robię a ryby się maja bardzo dobrze.

Apropo oświetlenia i tak zakładałem że będą to 2 x 250 HQI + 4 świetlówki. łatwiej jest coś zgasi niż dokładac. Koszty oświetlenia nie powinny by takie duże. 700w X 11 godzin = 7,7 kw X 50gr. to daje nam koszt około 4 złoty dziennie.:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym podmienianiem wody nie do końca jest tak jak piszesz, mianowicie o ile odpieniacz i skała część produktów ubocznych przemiany materii przetworzą/wydalą z systemu, to niestety jakaś część syfu zostaje w obiegu. W rezultacie toksyny coraz bardziej się kumulują, w końcu ryby plywają w roztworze własnych odchodów... W slodkim jest jeszcze gorzej...

Pozdrawiam

seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×