Skocz do zawartości
kamil_chef

NOWE 162+ Spełniamy marzenia 💪

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć ! Jak to mówią: „Mam i ja” :D

Moja „pierwsza prawdziwa solniczka” dlaczego pierwsza prawdziwa? 10 lat temu miałem mały zbiorniczek, kostka Aquael z kaskadowym filtrem i akcesoryjnym oświetleniem, niestety w wyniku choroby syna, poświęciłem się całkowicie w walce o życie i zdrowie tym samym musiałem zrezygnować z prowadzenia małej piko rafy. Nastał czas w którym mogę spełnić jedno ze swoich marzeń. Ale do rzeczy :) co my tu mamy? 

 

 

 

  • Akwarium - wymiary 80x45x45, co daje pojemność  około 162l. Komin po środku, trzy przeloty - 32mm na spływ, 32mm na rewizję i 25mm na powrót. Przód i boki to Opti 10mm tył pokryty czarnym lakobelem, grzebień i lock-line na dwie strony.
  • Sump składa się z 4 komór: dolewka 10L,spływ+odpieniacz,komora na media filtracyjne z małą przegrodą gdzie znajdują się kulki maxspecta,pompa(powrót)
  • Skała: sucha od D-D 14kg + żywa skala 3,5kg
  • Piasek: Blue Treasure Premium Live Sand 5kg co dało mniej więcej 1-1,5 cm 
  • Jeżeli chodzi o media filtracyjne to 1kg kulek maxspecta, 1200 live bio fil z Aquaforest i na tę chwilę mam jeszcze wrzucone 500g silicate clear 
  • Lampa: DIY hybryda Led 100w + 3x24w T5 oraz w pogotowiu na wypadek awarii lub innych sytuacji SkyLight Fluo 90 
  • Odpieniacz: Deltec 1351
  • Pompa obiegowa: AquaNova o wydajności 5tys. 
  • Cyrkulacja: 1x JEBAO SOW-8 i 1x AquaNova 4000 
  • Dolweka automatyczna: eye 3 levelautomatic
  • Sól początkowa to: Red Sea w podstawowej wersji.

 

 

Posiadam również 3 kanałową pompę do balinga AquaNova, która zapewne będzie odpalona w przyszłości. 

 

Reszta akcesoriów : Czyścik Tunze long,odmulacz sera, reflektometr, testy saliferta 5x, filtr RODI 75gp.

 

Sumarycznie myślę,że mamy ok 200+ w obiegu.

Plany na przyszłość ? 

 

 

  • Montaż kratki na akwarium dla bezpieczeństwa mieszkańców ;).
  • ATM Colony (szybki start), wpuszczenie życia dla procesu dojrzewania.
  • Dozowanie w późniejszym czasie bakterii Microbe-lift special blend.
  • Zasiedlenie akwarium obsadą mieszaną.
  • Założenie UPS
  • Delikatna modernizacja zestawu (sprzęt)
  • Nauka,nauka i jeszcze raz nauka 
  • Kompletowanie sprzętu na większy temat 

 

Akwarium zostało zalane 13/12/2024

 

Nie obyło się bez komplikacji, pierwsze 60 Litrów wody RODI w plastikowym pojemniku z ACTION lub Pepco nie wytrzymało i w momencie podnoszenia go,pękło i zalałem całe piętro , ale cóż, kto nie myśli ten zbiera konsekwencje . 

Kolejne etapy to: Klejenie skały, zasolenie,wsypanie piachu, wyregulowanie cyrkulatorów, mniej więcej porządek w kablach i zrobienie „centrali” sterowania systemem oraz co wszyscy zapewne uwielbiają, dostosowanie układu hydraulicznego, oraz mocy pompy aby system był cichy i wydajny, odpieniacz nie jest uruchomiony,czeka na swój moment. 

 

Poniżej wrzucam kilka przebitek 

 

Przed zalaniem:

dXRcI6b.jpg

 

 

Moczenie skały w RODI z cyrkulatorem:

BrTa521.jpg

 

 

Pierwsze koty za płoty. 

 

Pomiar zasolenia wskazuje na obecną chwilę poziom 1.023-1.024 

Testów wody nie robię żadnych jest to bez sensu na chwilę obecną. 

 

Tak wyglądało akwarium 14/12/2023 

 

Sr60Jpz.jpg

A tak prezentowalo się na dzień 15/12/2023

rRMQUrw.jpg

16/12/2023

dOzh8H4.jpg

Została wymieniona wata i skarpeta filtracyjna, woda stała się kryształowo czysta, dodane zostały bakterie SuperBlend w ilości 50 ml. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×