Skocz do zawartości
Opelin

Prośba o wsparcie na początek i/lub ewentualne wspólne prowadzenie zbiornika

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Na wstępie chciałbym się przedstawić. Mam na imię Adam, mieszkam w Katowicach. Z akwarystyką morską po raz pierwszy styczność miałem ok 7 lat temu kiedy to zakładałem swoją pierwszą solniczkę.
Jak to zwykle bywa początki bywają trudne i nie rzadko kończą się tragicznie. Nie inaczej było i w moim przypadku. Już pomijając fakt jakie błędy popełniałem koniec końców skończyło się na likwidacji zbiornika. Cud, że to funkcjonowało prawie 2 lata mimo wszystko...Już od dłuższego czasu zmagałem się z ciągotami do powrotu no i cóż, w końcu nadszedł ten moment. Ostatnie miesiące spędziłem na planowaniu nowego zbiornika jak i pozyskiwaniem i odświeżaniem wiedzy na ten temat. Wszak 5 lat od ostatniego akwarium i już wiem, że wiele się pozmieniało...

Jestem już po wstępnych zakupach oraz oględzinach tego co po starej kostce mi pozostało. Zatem spawa ma się następująco:

Akwarium Red Sea Max Nano Peninsula 100L (zestaw). Lampka - Red Sea ReefLED 50 (50W) , skimmer - Red Sea Max Nano Protein Skimmer, automatyczna dolewka i pompa obiegowa - European Eco 950L/h) - dlaczego znowu kostka? Ano mam niewielkie mieszkanie i nie mogę sobie pozwolić na nic większego. Niemniej pierwsze akwarium było kostką o pojemności 60L więc jakiś tam progress będzie no i liczę, że będzie stabilniej. 
Do tego po poprzedniku mam grzałkę od Dennerle Nano 100W i cyrkulator Jebao SOW-4.

Zestaw nie był tani, ale uznałem, że tym razem nie będę szedł na kompromisy. W najbliższym czasie planuje zakupić zestaw do Ballinga od Reef Factory choć wiem, że na start nie będzie to aż tak konieczne. Być może w pierwszej kolejności zdecyduję się na kH Keepera też z Reef Factory. Obsada składać się będzie głównie z koralowców miękkich + LPS No dobra może jakaś jedna mała szczepka Stylophora Milka - bo to prosty w powadzeniu twardziel.
Do puki konsumpcja mikroelementów nie będzie za duża postaram się prowadzić zbiornik wyłącznie na podmiankach. Z ryb klasycznie para błazenków, jakiś garbik i salarias. Teraz pewnie mnie będziecie hejtować, no ale nie mogę sobie odpuścić :P + mały Hepatus, wiem że prędzej czy później będę go musiał oddać, no ale planuje się nim nacieszyć chociaż pare miesięcy :)
Do tego jakaś ekipa sprzątająca - klasycznie ślimaczki turbo + krewetka no i krabik.

Akwarium planuję prowadzić na ceramice żeby wykluczyć niechcianych gości. Trochę mnie martwi długi okres dojrzewania na tym medium. Dlatego aby ten proces nieco przyspieszyć planuję użyć bakterii na start, ożywionego piasku, kulek maxspect, wody z działającego zbiornika i pokruszonej na drobnicę żywej skały, która będzie się znajdowała w panelu filtracyjnym - jak myślicie dobry plan?
Aha, od razu informuję, że ne planuję mieć SUMPA. Wiem, że to najlepsza droga, ale nie mam na to miejsca a robić SUMPA w szafce gdzie będzie się znajdowała droga elektronika do tego będzie on sporo mniejszy niż pojemność głównego zbiornika moim zdaniem nieco mija się z sensem.

Czy jest jeszcze coś o czym powinienem pomyśleć? Doradzajcie roszę, nie chce powtarzać błędów, które popełniałem poprzednim razem, a było tego sporo.

Jeśli jest na forum jakiś pasjonat z okolic Katowic to byłoby mi bardzo miło gdyby zechciał poprowadzić tą solniczkę ze mną. Coś na zasadzie regularnych wizyt, omawianiu sytuacji i tłumaczeniu dlaczego TAK a nie INACZEJ.
Oczywiście ze swojej strony zapewniam zwrot kosztów podróży i pyszną kawę :) 

 

Piszcie śmiało i sugerujcie co jeszcze mogę zrobić? Na co się nastawić, czego się wystrzegać etc. Jestem otwarty na wszelkie propozycje. 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum.

Na początku gratuluję lampki, robi robotę, jako że posiadam taką samą i świeci nad lps polecam ustawienia niebieskie max, białe maxymalnie do 30%- powyżej pali korale, być może tylko u mnie ponieważ nie jest zbyt wysoko nad taflą.

Kulki maxspect dobry wybór, zasyp z 2 komory na max,  lub jedną komorę w drugą tak jak piszesz pokruszona skała, np z dodatkiem live bio fil w worku, dobre przy wyciąganiu i płukaniu.

Jeśli mogę coś odradzić to odpieniacz, ja bym go zlikwidował i jako napowietrzanie zastosował bym kostkę lipową z brzęczykiem ale to jest moje zdanie, zrobisz jak uważasz.

Lej bakterie i czekaj aż zacznie dojrzewać, łapki trzymaj z daleka i niegrzeb zadużo.

Pozdro

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.12.2023 o 18:11, Alcoholik napisał:

Kulki maxspect dobry wybór, zasyp z 2 komory na max,  lub jedną komorę w drugą tak jak piszesz pokruszona skała, np z dodatkiem live bio fil w worku, dobre przy wyciąganiu i płukaniu

No właśnie... Tu pierwsze rozczarowanie co do tego zestawu - mało miejsca w panelu. W pierwszej komorze znajduje się skarpeta filtracyjna na 100mikrona. Z braku miejsca po prostu wrzuciłem do niej kulki Maxspect, weszło 7 sztuk.. Panel jest wręcz "szyty" na miarę. Drugą całą komorę zajmuje odpieniacz - co do niego nie mam zastrzeżeń, jest cichy i faktyczne pieni. Trzecią komorę zajmuje pompa obiegowa + wąż do wylotu + automatyczna dolewka grawitacyjna - tą już wywaliłem na potrzeb miejsca pod filtrację biologiczną... Od biedy wsypałem tam pokruszonej żywej skały. Jest jeszcze komora hmmm "pomiędzy". Ta komora gabarytami przypominająca 3 paczki fajek... To dedykowane miejsce na filtrację chemiczną - woreczek na węgiel aktywowany dostarczony z zestawem.

Może i ten zestaw w konfiguracji out of the box by działał ale w akwarium obłożonym sporą ilością naturalnej skały - najlepiej od razu żywej... Ale w moim przypadku, gdzie wyeksponowaną część stanowi skała ceramiczna jest spora obawa o wydajność filtracji biologicznej....

Dajcie proszę znać co sądzicie? Może coś zmienić? Zrezygnowałem już z tej dolewki. Nie chcę dodatkowo rezygnować z odpieniacza. Jeśli to konieczne to jestem skłonny zamontować dodatkowo kaskadę na panelu za akwarium żeby poszerzyć spektrum filtracji biologicznej. Po starym akwa mam Aquael'a FZN3.

W dniu 5.12.2023 o 18:11, Alcoholik napisał:

Na początku gratuluję lampki, robi robotę

Zgadzam się w 100% świeci kapitalnie! Dostałem "darmoszkę" na start od zaprzyjaźnionego sklepu - Clavularia papaya, ta się nadmuchała ledwo 3h po zalaniu i trzyma się do tej pory świetnie. Do tego ta lampka ślicznie podkreśla kolory fluo. Troche mnie zastanawia jaki będzie efekt pod czarownymi koralami ale liczę się z tym, że tam może być nieco słabiej ponieważ ta lampka nie posiada nawet pojedynczej czerwonej diody. 

W dniu 3.12.2023 o 21:05, Basia napisał:

Cześć.

Poważna rada, to czerp wiedzę i pytaj nie tutaj i nie na forum nanoreef. Zwykła strata czasu;). Polecam Reef2Reef. Tam dostaniesz rady od prawdziwych fachowców.

Pozdrawiam

Basiu, dziękuję za radę, ale wiedza zdobyta przez akwarystów jak Ty włącznie TAM NA FORUM, może też byś share'owana tu na naszym rodzimym "podwórku" tak ? ;)

Edytowane przez Opelin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.12.2023 o 12:34, Opelin napisał:

Teraz pewnie mnie będziecie hejtować, no ale nie mogę sobie odpuścić :P + mały Hepatus, wiem że prędzej czy później będę go musiał oddać, no ale planuje się nim nacieszyć chociaż pare miesięcy :)

 

 

 

 

Za takie postępowanie powinno być automatyczne wyrzucenie z każdego forum akwarystycznego!!!

Dopiero teraz doczytałam! Moja rada nieaktualna, bo nikt tam takich ludzi nie potrzebuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.12.2023 o 20:11, Basia napisał:

Za takie postępowanie powinno być automatyczne wyrzucenie z każdego forum akwarystycznego!!!

Dopiero teraz doczytałam! Moja rada nieaktualna, bo nikt tam takich ludzi nie potrzebuje

Skoro chcesz wyrzucać za takie zachowanie to należałoby zacząć od Ciebie!

Doskonale wiem co napisałem. Może odczytaj PONOWNIE, najlepiej kilka razy. Bo widzę, że u Ciebie problem elementarny z czytaniem ze zrozumieniem. Poczytaj to się dowiesz, jakie jest założenie.

Ryba ma mieć zapewnione schronienie, pokarm i przestrzeń. Jakiej przestrzeni potrzebuje 3 cm hepatus Twoim zdaniem?! 300L?! 

Daruj sobie takie uwagi i najlepiej w ogóle się nie wypowiadaj jeśli nie masz nic merytorycznego do wniesienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×