Skocz do zawartości
magu

AQma WiFi LED - sterownik oświetlenia, 8 kanałów LED, 3 kanały SSR

Rekomendowane odpowiedzi

  Nowa, zupełnie odmieniona wersja sterownika oświetlenie AQma WiFi LED Control. Zarządzanie całością funkcjonalność z poziomu interfejsu WEB. Do działania potrzebuje ESP32 i zegara RTC DS3231. 

Po sofcik, schematy itp. zapraszam: https://magu.pl/sterowniki-do-akwariow/wifi-sterownik-oswietlenia-aqma-wifi-led-control/

  Po pierwszym włączeniu serownik uruchomi się w trybie hotspota, Należy włączyć w telefonie/komputerze WiFi i połączyć się z siecią „AQmaLED” z hasłem „aqmaaqma” sieć ta nie będzie miała dostępu do Internetu. Następnie należy wejść na stronę http://10.10.10.10  (koniecznie http) teraz na karcie ustawień można skonfigurować sterownik aby łączył się z domową siecią WiFi (konfiguracja zalecana). Po tej operacji i ponownym uruchomieniu AQma WiFi LED połączy się z siecią i będzie dostępna jak inne urządzenia w domu. Aby ułatwić odnalezienie adresu, który został przydzielony sterownikowi  przez domowy router (o ile na karcie ustawień nie został skonfigurowany ręcznie stały adres IP) przez 60 sekund po uruchomieniu urządzenie będzie rozgłaszać przez Bluetooth swój adres IP.  Wystarczy uruchomić wyszukiwanie urządzeń Bluetooth na telefonie, włączyć sterownik  i pokazany zostanie link który trzeba wklepać w pasek adresu przeglądarki.

W przypadku budowy sterownika we własnym zakresie zalecam trzymania się schematu, to bardzo istotne i może zaoszczędzić sporo kasy, np. użycie WROOM 32 i nie zastosowanie stabilizatora widocznego na schemacie może skończyć się spaleniem płyty głównej komputera/laptopa podpiętego do portu USB, choć powinna tam być separacja, ale twory z chinlandii wcale nie muszą jej mieć… Wykupiłem chyba wszystkie dostępne wersje ESP32 i różne widziałem ciekawostki, dlatego jeżeli nie chcesz wydawać kasy na gotowy sterownik, robiąc samemu TRZYMAJ SIĘ SCHEMATU.

Funkcjonalności:

  • 8 osobno sterowanych kanałów PWM.

Każdy z kanałów może pracować w trybie manualnym, lub automatycznym. Konfigurować można: nazwę kanału, godzinę włączenia, wyłączenia, długość wschodu i zachodu słońca, a także minimalny i maksymalny procent mocy z jakim ma pracować kanał. Dodatkowo można wybrać kolor który będzie go reprezentował na panelu głównym, jak również dwa zakresy czasowe oświetlenia nocnego i jego moc. W przypadku zakupienia driverów z „odwrotnym” sterowaniem (podając masę na pin sterowania driver daje pełną moc) można to załatwić jednym kliknięciem „Odwróć”.

spacer.png

spacer.png

Oczywiście całość jest responsywna i dostosowana do wyświetlania na urządzeniach mobilnych. 

spacer.png

spacer.png

  • Trzy kanały dla przekaźników SSR (7 V – 12 V). Kanały te pracują jako timery z możliwością konfiguracji czterech zakresów czasowych załączenia.

spacer.png

  •  Sterowanie załączeniem wentylatorów na podstawie temperatury lampy. 
  • Sterownik może pracować jako Access Point lub jako klient podłączony do domowej sieci WiFi (konfiguracja zalecana). Możliwe jest również ustawienie statycznych adresów IP.

spacer.png

  • Możliwe jest jednoczesne korzystanie z interfejsu przez kilku użytkowników. Zmiany reprezentowane są ze skutkiem natychmiastowym (u wszystkich podłączonych użytkowników) bez konieczności odświeżania strony.  Teraz po co to jest? Sporo szukałem przyzwoitego wyświetlacza do DIY, ceny są duże a jakość średnia, a już żeby był dobry dotyk itp… Ciężka sprawa. Przydałoby się coś co połączy się z domową siecią WiFi, wyświetli interfejs, w tym przypadku stronę internetową no i żeby może jeszcze miało dotyk… Mam kilka takich urządzeń w szufladzie i pewnie większość z Was też :).
  • Interfejs główny ma możliwość ukrycia nieużywanych kanałów. A wygląda tak:

spacer.png

I Przekaźniki SSR (np. do świetlówek na 230 V).

spacer.png

spacer.png

  • Trzy profile oświetlenia np. do zdjęć, czy aklimatyzacji. 
  • Możliwość automatycznego ładowania profili o określonym czasie. Umożliwia to tworzenie bardzo skomplikowanych schematów oświetlenia. Każdy z kanałów ma możliwość przejścia przez trzy osobne cykle wschodów i zachodów z zachowaniem możliwości konfiguracji wszystkich parametrów kanałów. 

Dodatkowo:

  • Aktualizacja oprogramowania z poziomu interfejsu, po WiFi bez konieczności podłączania kabli.
  • Całość oprogramowania i skrypty są „na” sterowniku, nie potrzeba dostępu do Internetu.
  • Sterownik współpracuje z inteligentnym domem, możliwe jest korzystanie z API (właśnie je opisuje), aktualnie opracowałem spięcie z Home Assistant, też to opiszę. Pomysł mam taki aby moc niektórych kanałów ustawiała się zależnie od nadprodukcji z PV. Szkoda te waty tracić. Poza tym są trzy kanały SSR, które umożliwiają włączenie bardzo dużych obciążeń (230 V), co też może się przydać.
Edytowane przez magu
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tak się Ciebie zapytam , bo od kąd jestem na forach to Ty już byłeś i jakoś projekty działają.  

Ile let w to się bawisz ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, morszczyzną ponad 20 lat, a elektroniką trochę więcej. Pierwszy sterownik to był PCet bez obudowy, który przez złącze LPT sterował tranzystorami :). To było na początku lat 2000. Projekty działają bo sam ich używam, nie ma opcji żeby coś nie działało, bo bym cholery dostał :). 

 

Edytowane przez magu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przesiadka  z AQMA LED CONTROL na AQMA WIFI LED CONTROL przebiegła bez większych problemów. Testuje od tygodnia i lampa podpięta pod sterownik działa bez zarzutów. Sterownik zbudowałem na własnej płytce prototypowej. Moje obserwacje po tygodniu:

- Po około 24h działanie ESP32 traci połączenie z moją siecią domową. Adresy IP mam ustawione na stałe w sterowniku i routerze. Nie można się połączyć przez http oraz nie widać urządzenia w sieci. Pewnie wina nie leży po stronie programu i muszę sam nad tym pomyśleć. Pomaga reset sterownika.

- Jedyne co bym zmienił na tą chwile, to możliwość edycji nazwy profili, aby inni domownicy wiedzieli co jest co. Ja swoje nazwał bym: "Auto" "Długi Wieczór" "OFF" 

Jako że jestem użytkownikiem Home Assistanta czekam z niecierpliwością na możliwość spięcia sterownika z HA. Na chwile obecną dodałem dashboard z widokiem podglądu strony http, jednak wiem że możliwości są znacznie większe.  

Podsumowując, Gratuluje projektu, świetna robota. Sam myślałem o połączeniu lampy z HA, aby móc stworzyć automatyzacje i sceny. Nie zrobiłem tego, ponieważ chciałem żeby sterownik działał również niezależnie od HA. Dlaczego?? .... prosty przykład mam teraz.... sterownik traci połączenie z lokalną siecią i nadal działa bez problemu :D Tego właśnie trzeba mi było do szczęścia. Dlatego jeszcze raz pozostaje mi podziękować Magu i pogratulować kolejnego świetnego projektu.

Czy jest może w planach spięcie w HA Dolewki i Dozownika Nawozów ??

W dolewce zależny mi tylko o informacji o braku wody w zbiorniku RO ... no i może wyłączenie dolewki w godzinach nocnych. W dozowniku podobnie jak w lampie, programowanie po WiFi. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, zmiana nazw profili jest już możliwa, sterownik przeszedł sporo zmian. Jest też napisana pełna integracja z Home Assistant. Zapraszam tu: Sterownik oświetlenia – AQMA WiFi LED CONTROL | magu.pl i sofcik do HA AQma WiFi w inteligentnym domu – Home Assistant | magu.pl 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×