Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, wszystkich czytających.

Jako nowicjusz postanowiłem napisać post w sprawie doboru oświetlenia do pierwszego akwarium morskiego (wybór tego komponentu jest dla mnie najtrudniejszy).
Chciałbym prosić Was bardziej doświadczonych o pomoc w tym wyborze.
Przekopując forum i sklepy z akwarystyką morską znalazłem kilka interesujących modeli, każdy ma jakieś plusy, które postaram się zaraz opisać poniżej jednak brak mi przekonania, co do podjęcia decyzji.

-Zbiornik do jakiego chciałbym dopasować lampę to 35cm/33cm/60cm co daje około 70l pojemności, oparty na kaskadzie (nie chce kostki 40x40x40, nie podoba mi się takie rozwiązanie).
Zastanawiam się również czy warto zejść te kilka cm z wymiaru  akwarium(33cm) na rzecz zrobienia panelu filtracyjnego. Akwarium i tak jest wąskie, a z panelem miałoby około 25cm.

-Rozważam tylko technologię Led. Jeśli poradzę sobie z tą solniczką mam w planach większe akwarium zamieszczone w ścianę z sumpem (prawdopodobnie za jakieś 1,5-2 lata przy remoncie mieszkania).
Zaznaczam ze względu na to, że chciałbym żeby lampa ta miała możliwość pracować w kolejnym akwarium.

-Co do obsady jaką planuję to początkowo ślimaczki krewetka, krabik, korale miękkie, euphyllia, 2 małe rybki. Chciałbym również zaznaczyć, że nie chciałbym zmieniać oświetlenia
jak kiedyś zachce mi się obsadzić jakąś acropore, będę wtedy wolał dołożyć coś dodatkowego w tej kwestii  ;)

-Co do samych lamp zastanawiam się czy światło punktowe jest dobrym rozwiązaniem.Lampy które wybrałem co prawda mają w opisach pokrycie światłem do 60cm, ale co na papierze, a jakie są efekty rzeczywiste to jest różnie.

Lampy które wpadły mi w oko to:

1-Kessil A80 Tuna Blue - https://www.coralhouse.pl/kessil-a80-tuna-blue~p33049 (na plus baaardzo pozytywne opinie i pasywne chłodzenie i cena, na minus brak sterowania zdalnego i nocnego światła)
mógłbym kupić nawet 2 egzemplarze jeśli trzeba.

2-Lampa Led Kessil A160WE Tuna Blue - https://www.coralhouse.pl/lampa-led-kessil-a160we-tuna-blue~p33045 (podobnie jak wyżej) ten egzemplarz jest niestety droższy i mogę pozwolić sobie tylko na 1.

3-Maxspect Jump Light LED MJ-L165 BLUE Edition - https://erybka.pl/product-pol-25832-Maxspect-Jump-Light-LED-MJ-L165-BLUE-Edition.html - wszystkim chyba znany i powszechnie wychwalany (na plus sterowanie bez konieczności kupna
 dodatkowych akcesoriów, oraz pozytywne opinie tej lampy)

4- FLUVAL MARINE NANO Bluetooth LED 20W - https://allegro.pl/oferta/fluval-sea-marine-nano-bluetooth-led-20w-lampa-9732403216 ( na plus sporo ustawień, bardzo atrakcyjny cenowo mogę zakupić 2, na minus mała moc tej lampy)

5- Aqua Medic - Aquarius Plus lampa led wersja 60 - https://reefshop.pl/pl/p/Aqua-Medic-Aquarius-Plus-lampa-led/6291 (na plus sterowanie i forma lampy, trochę droga jak wg mnie, mało opinii na temat tego sprzętu)

6- Reef Factory - Reef flare Bar S - https://crazycoral.pl/pl/urządzenia-smart-reef-factory/2123-reef-factory-reef-flare-bar-s-60-cm.html (dość ciekawa alternatywa, polski producent, przyjemna barwa, proste sterowanie,
nie wiem czy moc będzie wystarczająca, mało informacji od użytkowników tej lampy).

Sam skłaniałbym się do pozycji 6.

Zostaje jeszcze kwestia chińskich lampek ale nie mam pojęcia co warto kupić na tym ali i czy ma to sens w moim przypadku.


Z góry dziękuje za konstruktywne odpowiedzi i pozdrawiam ;)

Edytowane przez Radoslaw_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,  

Mało podpowiedzi od użytkowników lamp, bo w obecnych czasach więcej jest osób likwidujących akwaria, niż zakładających. Pomijam takie przypadki, jak np. kolega @Ariel bo to urodzeni i zaprawieni w boju hobbyści,  którzy nawet, jak zabraknie prądu czy wody, to i tak będą trwać w swojej pasji😉
Do Twojego zbiornika kupiłbym - Reef Factory - Reef flare Bar S. Na pierwszy rok wystarczy, a jak Zapragniesz bardziej wymagających korali, to dokupisz drugą. Przy zmianie na większe, też je wykorzystasz.

 Niedawno miałem taki sam problem z doborem lampy, tylko ja zamówiłem belkę Orpheka. Gdybym wiedział, że Reef Factory ma belki ze sterowaniem, to wybrałbym Reef flare.

Punktowe odradzam, bo przy prostokącie, mimo zapewnień producenta będziesz widział słup światła. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
10 godzin temu, Raff2022 napisał:

Punktowe odradzam, bo przy prostokącie, mimo zapewnień producenta będziesz widział słup światła. 

 

U Ciebie jest inna bajka . Masz wysoki baniak i potrzebuje dobrego oświetlenia i dużo W/L  i wcale nie pchał bym się w sps , tu jest inaczej . RF fajnie świecą, w sumie kozackie lampy i jeśli się nie boisz ich wymiany to tak , brał bym zaraz . Jak dla mnie lampa tania , może spełnić moje wymagania , ale jest zawsze jakieś ale .

Ma rosnąć  ? , zachwycać ? Popsuć się zaraz?  

Panel jeśli już to na boku bo tam nic z głębokości nie będzie.  A wtedy kisiele nie pomogą w nowym baniaku przy zmianie , chyba że te większe.  Ale nie są ciche . 

Nr 3 na polskim rynku znany jest z problemów z połączeniem się,  ja takich nie mam . O dziwo moje całe 3 sps rosną , ale ja mam niski baniak .

Przy tym baniaku fluval sobie poradzi , ale nie myśl że ogarnie duży baniak,  mimo to app i sterowNje super .

AM bym sobie darował,  już cena nie jest mała a sprzęt zależy jak trafisz . Jak dla mnie to jebao a jeśli to jebao , to wolę jebao , bo taniej i serwis w Berlinie ( czytaj ATI ) . I za ułamek ceny można brać jebao al150 przy większym ( wyższym baniaku , lub maxspekt przy płytkim ) . Lampy przy zmianie i tak dojdą .

Lub na tera  lampa by oświetliła dobrze baniak , tania i by rosło.  A jak się nauczysz i prąd stanieje , bez ograniczeń to co zamażysz.  PHILIPS / ATI . 

Ps: Wiem,  że chcesz mały baniaczek , ale zastanów się nad większym. Taki od 100l w górę , da Tobie więcej możliwości i na dłużej starczy . Po za tym teraz tylu ludzi rezygnuje z baniaków,  że naprawdę można dużo praktycznie nowych rzeczy kupić za mniej niż połowę ceny . Popatrz na ebay DE , ostatnio były 3 ATI al 150 za 180€ i miały dopiero niecałe 6 miesięcy. Opakowania i rachunek był.  Czyli te 3 kosztowały mniej niż jedna w sklepie . Dwa Maxspect jump te normalne modele dwa w cenie jednego i też dopiero kilka miesięcy miały.  Kupić możesz cały sprzęt uzywany i wyjdzie taniej niż postawienie nowego 50l na sprzęcie ze sklepu . A jak się boisz cen prądu , to kupuj wszystko i startuj w przyszłym roku jak będzie już wiadomo co i jak , a w tym czasie czytaj i zadawaj pytania .

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za obszerne i szybkie wypowiedzi @Ariel oraz @Raff2022 . Fajnie że ktoś tu jeszcze zagląda i jest na tyle miły, że odpowie na temat który był wałkowany milion razy :)
Mam jeszcze jedno pytanie sprzętowe.
Czy jest różnica między szkłami do akwarystyki morskiej i słodkowodnej ?
Dziś po krótkiej wymianie mailowej Pani ze sklepu internetowego INVITAL zbiła mnie trochę z tropu twierdząc, że produkty o które pytałem nie są przeznaczone do akwarystyki morskiej twierdząc cytuję " Typowo zestaw nie jest przeznaczony do akwarystyki morskiej co oznacza iż szybciej mogą się zużyć poszczególne elementy w nim zawarte. "
zapytanie było o 2 akwaria z ich oferty:

- https://www.invital.pl/akwaria-optiwhite/optiwhite-akwarium-z-filtracja-tylna-60x33x36-cm-czarne 

oraz

- https://www.invital.pl/akwarium-optiwhite-60x30x36-cm-szklo-6mm  

jakie jest Wasze zdanie na ten temat ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
23 minuty temu, Radoslaw_ napisał:

Typowo zestaw nie jest przeznaczony do akwarystyki morskiej co oznacza iż szybciej mogą się zużyć poszczególne elementy w nim zawarte. "
zapytanie było o 2 akwaria z ich oferty

Jak dla mnie baniak typowy pod morskie ma sump , drugi typowy ma panel dostosowany pod filtracje jaką będziemy mieć,  a trzeci typowy to taki  zwyklak z ogarniętym osprzętem pod to co chcemy trzymać w baniaku 😋 .

O szkło,  lub sylikon nie musisz się martwić są te same . 

Jeśli chcesz koniecznie ten pierwszy to najwyżej pompę zmienisz i pewnie szystko wpada do pierwszej komory dołem i górą , a potem w zależności od zdjęcia filtracji , bo są dwa różne z pierwszej leci górą do drugiej i dołem do komory pompy . W drugim nie jestem pewien . Może być tak że będziesz chciał panel przerabiać .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam panel z boku i nie powiem zlego slowa 

1sza komora splyw i w tej komorze cale media na kratce rastrowej, 2ga komora grzalka i odpieniacz i splyw gora do 3ej komory z pompa i tam czujnik od dolewki 🤷‍♂️

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 minuty temu, Bart1996 napisał:

Ja mam panel z boku i nie powiem zlego slowa 

1sza komora splyw i w tej komorze cale media na kratce rastrowej, 2ga komora grzalka i odpieniacz i splyw gora do 3ej komory z pompa i tam czujnik od dolewki 🤷‍♂️

Masz prosto zrobione i działa.  A w tym co kolega chce zamówić jest inaczej  , przez to napisałem,  że może chcieć potem przerobić.  W twoim przypadku zmieściło się to co miało,  w tym już nie wiem bo nie wiem ile cm ma panel .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do lampy poszedłem za waszą podpowiedzią i zamówiłem światło z reef factory. Natknąłem się również u nich na coś czego wcześniej nie widziałem a mianowicie mają/mieli na swojej stronie ofertę skały marco rocks która była ożywiana chyba u nich w zbiornikach.
Nie spotkałem się w innych sklepach z takimi ofertami(może za mało przeszperałem jeszcze internety). Czy zastosowanie w nowym zbiorniku np takiej skały żywego piasku i żywej wody w 100% to przesada z bakteriami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
9 minut temu, Radoslaw_ napisał:

Co do lampy poszedłem za waszą podpowiedzią i zamówiłem światło z reef factory. Natknąłem się również u nich na coś czego wcześniej nie widziałem a mianowicie mają/mieli na swojej stronie ofertę skały marco rocks która była ożywiana chyba u nich w zbiornikach.
Nie spotkałem się w innych sklepach z takimi ofertami(może za mało przeszperałem jeszcze internety). Czy zastosowanie w nowym zbiorniku np takiej skały żywego piasku i żywej wody w 100% to przesada z bakteriami?

Nie jest przesadą startowanie w taki sposób.  Kiedyś,  bardzo dawno temu ..... to był standard . Była żywa skała,  piach i woda z podmian . Teraz większość tego nie stosuje,  bo skała droga i biorą suchą .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jak pojedziesz na gotowcach, to ominie Cię jeden z najciekawszych procesów w nowym ekosystemie. 

Mnie cieszył nawet kożuch z okrzemek🔍😃

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Sprzęt prawie gotowy. Zaliczam troche fall start ponieważ nie spodziewałem się że skała (ożywiana od crazy coral) przyjdzie mi w 1 dzień. 

Z uwagi na to, że nie wszystko mam jeszcze gotowe włożyłem skałę do plastikowej kastry z wodą z podmiany grzałką ustawioną na 25 stopni i cyrkulatorem. Jak długo skała może przebywać w takich warunkach żeby "życie" przetrwało w dobrej formie? nie ma na niej żadnych korali etc chodzi mi o bakterie w niej osadzone.

Gdzieś na forum są różne informacje od kilku dni do kilku tygodni nawet... 
 

Edytowane przez Radoslaw_
Poprawa tresci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×