Skocz do zawartości
Osmodeusz

IL Lumination Light firmy „Innovation” łączy diodę LED i indukcyjną lampę fluorescencyjną

Rekomendowane odpowiedzi

2020-07-Innovation-IL.lumination-lampada

 

IL Lumination to nowa oprawa oświetleniowa do akwarium rafowego, która jest pierwszą znaną nam hybrydą LED i indukcyjnych lamp fluorescencyjnych. Wyprodukowane przez włoską firmę H.V. Innowacja, IL Lumination wykorzystuje unikalną i mocną całkowicie niebieską bezelektrodową lampę fluorescencyjną w połączeniu z klastrem wielokolorowych, wielokanałowych diod LED, aby zapewnić prawdziwie innowacyjny sposób oświetlenia zbiornika rafowego. Jeśli nie znasz indukcyjnych lamp fluorescencyjnych, jest to technologia wykorzystująca pola magnetyczne zamiast elektrod w celu zasilania okrągłej lub liniowej lampy fluorescencyjnej o znacznie większej mocy niż świetlówki VHO i T5 niż zwykle stosowane w naszych akwaria. O lampach indukcyjnych pisaliśmy już w 2011 roku, kiedy światła LED były jeszcze odległą przyszłością, a świetlówki bez elektrod okazały się logicznym następcą świetlówek.

induction-lamp-tubular.jpg

 

To, co sprawia, że lampy indukcyjne są tak interesujące i ekscytujące, to fakt, że ponieważ nie wykorzystują one żadnych elektrod, świetlówka może być zasilana równomiernie na całej długości lampy i nie cierpi na ten sam rodzaj przepalenia, który wymaga częstej wymiany świetlówki z elektrodami. Ze względu na sposób, w jaki są zasilane indukcyjne lampy fluorescencyjne, mogą one działać przez dziesięć lat lub dłużej, ponieważ nie ma zużywających się elektrod, chociaż mniej wiemy, jak zmienia się lub zmniejsza strumień świetlny w czasie, jak w przypadku lamp T5, które z pewnością zmieniają widmo i tracą dużo ze swojej intensywności po mniej niż roku codziennej pracy. Do tej pory większość zainteresowania lampami indukcyjnymi była w zastosowaniach ogrodniczych, gdzie specjalistyczne lampy 50/50 zostały wyprodukowane z kombinacją niebieskiego światła o niskiej długości fali z jednej strony, ciepłego światła o wysokim PAR z drugiej strony, używanego do stymulacji wzrost liści. Kiedyś wierzyliśmy, że to wypróbowane i przetestowane podejście może być zastosowane w naszych zbiornikach rafowych, ale wzrost liczby diod LED wyssał całe „powietrze z pomieszczenia” na rynku oświetlenia akwariów rafowych.

IL-lumination-induction-led-light-chips.

 

Minęła ponad dekada, odkąd indukcyjne lampy fluorescencyjne po raz pierwszy trafiły na nasz radar, ale unikalna hybrydowa świetlówka i oświetlenie LED IL to pierwsza naprawdę atrakcyjna opcja oferowana akwarystom rafowym, zwłaszcza tym, którzy szukają korzyści płynących z kontrolowanych wielokanałowych diod LED, a także mocy a nawet rozsył światła świetlówek. W.V. Innowacja oferuje nowe światło w dwóch rozmiarach, jeden z 120-watową, okrągłą, okrągłą lampą indukcyjną, która jest połączona z dwoma 48-watowymi skupiskami diod LED, a drugi z 200-watową niebieską lampą połączoną z czterema, 48-watowymi skupiskami diod LED .

 

IL-lumination-induction-led-light.jpeg

 

 

Obydwa modele lamp IL Lumination mają kształt szerokiego reflektora z klastrami LED umieszczonymi w okrągłej lampie indukcyjnej, a sama lampa fluorescencyjna jest otoczona okrągłym reflektorem w stylu reflektora. Sami tego nie widzieliśmy, ale lampa indukcyjna powinna wytwarzać ładny, bardzo równomierny rozkład światła jako podstawowa linia bazowa PAR, szczególnie w widmie niebieskim, podczas gdy klastry LED wprowadzają migotanie, kolorowe pop i widmo światła białego do zrównoważyć świetlówkę.

IL-lumination-induction-led-light-spectr

Spektrograf 120-watowej niebieskiej lampy indukcyjnej

 

IL to bardzo ciekawe połączenie, ponieważ lampa indukcyjna powinna działać tak długo, jak diody LED i lampy 120 i 200 watowe zapewniają znaczną ilość mocy świetlnej, która zapewnia równomierność rozsyłu światła, co zwykle jest przeszkodą dla zgrupowanych diod LED. Ponadto natura lamp fluorescencyjnych oznacza, że emitowane światło podąża bardziej krzywą, a nie serią szczytów, zapewniając szerokie widmo w widmie niebieskim, dla którego zostało zaprojektowane, i szczególnie ładną reprezentację w zakresie długości fal ultrafioletowych. 

Tymczasem każdy z 16-diodowych, 48-watowych klastrów LED zapewnia użytkownikom kontrolę, do której są przyzwyczajeni z nowoczesnymi światłami LED, pomagając dostroić ogólną równowagę kolorów światła świecącego w akwarium. Te gromady są wspierane tylko przez ich główne soczewki, więc powinny być szczególnie „migotliwe”, a natywny rozkład 120 stopni powinien bardzo dobrze komponować się z szeroką emisją światła lampy indukcyjnej. 

 

IL-lumination-induction-led-light-aquari


 

IL Lumination jest z pewnością jedną z bardziej ekscytujących nowych opraw oświetleniowych oferowanych akwarystom rafowym i jesteśmy bardzo zainteresowani, aby zobaczyć, jak dobrze łączą się ze sobą diody LED i świetlówki oraz jak aplikacja na smartfona współdziała z kontrolą czterech różnych Kanały LED. Koszt nie jest do końca tani, ale odzwierciedla, ile mocy wytwarzają te światła, gdy 120-watowa lampa indukcyjna i 96-watowy model LED jest wyceniony na 1199 euro (~1462 USD), podczas gdy większa 200-watowa lampa indukcyjna i 192 waty w sprzedaży detalicznej za 1599 € (~1950 USD). 

Jesteśmy bardziej ciekawi nowego IL Lumination od HV Innovation niż jakiekolwiek inne nowe światło wprowadzone na rynek od dłuższego czasu i podczas gdy czekamy, aż to światło zacznie zasilać zbiorniki rafowe, włoski blogger Danilo Ronchi dostał w swoje ręce oprawę i wykonał wiele pomiarów PAR na swojej własnej stronie internetowej . Luminacja IL jest nadal produkowana w małych partiach na zamówienie, więc jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat lub uzyskać ogólne pytania, skontaktuj się z HV Innovation za pośrednictwem ich strony na Facebooku . 

IL-lumination-induction-led-light-fixtur

 

 

JAKE ADAMS

 

Edytowane przez Osmodeusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawa lampa , powiem szczerze że nie słyszałem o tych lampach . A cena ? . No cóż , na wszystko znajdzie się kupiec . Biorąc pod uwagę lampy innych producentów i wymiany świetlówek np : ATI 2x75W Led i 4x39W t5 która kosztuje 888€ plus świetlówki po jakieś 16€ za sztukę to po 10 latach wymieniając świetlówki raz w roku wyjdzie za same wymiany 640€ . A są ludzie co zmieniają co 6 miesięcy czyli 1280€ plus lampa 888€ = 2168€ i optymistyczna wersja 1528€ . Daje do myślenia , tylko trzeba jeszcze zwrócić uwagę na dostępność części , zamienniki świetlówek , jaki zbiornik oświetli i czy rzeczywiście 10 lat wytrzyma .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehh Kolejna lampa z przegiętą aktyniką która powodować będzie karlenie korali. Ciekaw jestem kiedy lampy led będą budowane pod wzrost korali a nie pod śmieszne widzimisię akwarysty. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Noform napisał:

Kolejna lampa z przegiętą aktyniką która powodować będzie karlenie korali.

może rozwiniesz, swą myśl ?

bo produkt dosyć nowy i kosztowny dość, więc użytkowników jak i testów, (póki co jedyny chyba https://www.danireef.com/2020/09/17/il-prototipo-di-lampada-a-induzione-il-lumination-innovation-fa-troppa-luce/) jak na lekarstwo.

Sam na oświetleniu niestety się nie znam, więc każda wypowiedź na wagę złota.

z tego co pamiętam, długości fali pomiędzy 400 a 500nm z maksimum w 420nm (światło wysokoenergetyczne) wspomaga znacząco wzrost koralowców. Ale jak wspomniałem, na świetle znam się słabo :whistling:

6 godzin temu, Noform napisał:

Ciekaw jestem kiedy lampy led będą budowane pod wzrost korali a nie pod śmieszne widzimisię akwarysty. 

takie "pitu-pitu"czy konkrety jakieś?

Edytowane przez Osmodeusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po prostu dygresja moja na temat lamp które mają milion funkcji dla oka akwarysty a żeby trudne korale pod nimi rosły to już ciężko.   Może brzmię jak kurła kiedyś to było ale no t5 + hqi puki co dalej najlepsze pod względem wzrostu 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Noform napisał:

Może brzmię jak kurła kiedyś to było ale no t5 + hqi puki co dalej najlepsze pod względem wzrostu 

A może przez to , że za słabe lampy się kupuje ? Jak dałeś hqi na zbiornik 300l 2x150w plus 2x39w t5 to był palnik , a teraz lampa 300w i skręcona na 70% bo kolor nie taki . I pod t5 było równo akwarium oświetlone a teraz 1-2 punkty i to wszystko . 
Ps : moim zdaniem ciekawe rozwiązanie w tych lampach co w temacie . Zawsze to coś innego , a biorąc pod uwagę moc świetlówki i że daje barwę niebieską może być bardzo dobre światełko dla korali i zarazem przyjemne dla oka w połączeniu z Led . Nawet biorąc pod uwagę mocne rozkręcenie Led , powinno być lekko niebiesko w zbiorniku i dobrze oświetlone przez rozproszenie światła . Zarazem świetlówki fajnie maskują skupienie światła z Led , bo mi niezbyt podoba się punktowe czerwone światło na piasku , lub fioletowe jak w przypadku niektórych lamp . Ale t5 zazwyczaj ładnie to tłumi .

Edytowane przez Ariel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale sam test, nawet „patrzałami” nie ogarnięty ?

9 godzin temu, Noform napisał:

Może brzmię jak kurła

No tu się zgadzam.

Także takie, jednak „pitu-pitu”

Dla samego „pitolenia”

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Osmodeusz napisał:

Ale sam test, nawet „patrzałami” nie ogarnięty ?

Ale to nie jest tak że nie rośnie pod ledami , nawet pod Chinkami rośnie . Temat przyrostów korali w mm na miesiąc to temat burzliwy , bo nie tylko światło się liczy , a cała masa innych rzeczy . Tylko nie oświetlenie z jednego punktu , a z kilku , bo tak to cień się robi i twarde tracą tkankę od dołu , a na górze ładne . Dopóki ma się szczepki nie ma tego problemu , ale jak koral jest naprawdę duży , to występuje często . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×