Skocz do zawartości
Kamm

Pierwsze morskie 112l 80x35x40

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Planuję założyć pierwsze morskie akwarium. Powiedzcie mi czy taki zestaw będzie na początek wystarczający. Czy te cyrkulatory są ok? Chciałbym się zamknąć w budżecie 1000 zł za 2 cyrkulatory z możliwością sterowania. Dodam jeszcze, że nie mam miejsca na sumpa. Mam do czynienia z akwarystyką słodkowodną ale słony świat ma jeszcze przede mną wiele tajemnic. Liczę na wszelkie rady z waszej strony :)

Akwarium: 80x35x40cm

Lampa: Skylight AQIR-80H Fluo

Filtr: Seachem Tidal 110

Odpieniacz: Bubble Magus QQ3

Dolewka: Aqua-Trend Levelautomatic EYE

Cyrkulatory: 2 x Tunze 6040 Turbelle Nanostream

Grzałka: Eheim Jagger 100w

Bakterie: Seachem Stability

Media: Seachem Matrix

Sól:  Aquaforest Sea Salt

Piasek: AF Bio Sand 7,5kg

Skała: Marco Rocks 15kg

Testy: pH, Ca, Mg, No3, No2, Po4, KH

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tą cyrkulacja może być za mało tym bardziej że tylko na jednym filtrze kaskadowym więc na początku może i wystarczy ale jak życie dojdzie i zarośnie to zdecydowanie za mało dałbym przynajmniej 2x 8 tys , druga sprawa trochę wąskie to akwarium 35cm to trochę do d...y ten wymiar będziesz narzekał przy czyszczeniu szyb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałes nad obsada jaka zagości w zbiorniku? Może akurat decydujesz się na gatunki które nie będą wymagały dużej cyrkulacji 

Nie masz miejsca na sump, nie myślałeś o panelu filtracyjnym? Ja postawiłem na panel, jeszcze nie jestem w stanie ocenić czy dobry wybór dokonałem, ale napewno lepszy niż kaskada, koszta podobne w dodatku pompa obiegowa może robić za cyrkulator jeśli dasz mocniejsza pompe z regulacja. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem nad panelem, ale słyszałem kilka opinii że ciężko się czyści panel i jakoś kaskada bardziej do mnie przemawia. Co do obsady to głównie miękkie/lps, jakaś krewetka, krab ślimaki i kilka ryb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
6 godzin temu, Kamm napisał:

kaskada bardziej do mnie przemawia.

A do mnie nie . Dla miękkich i lps te tuńziaki stykną , mają też jedną wadę , mianowicie czasami są głośne . Wiem bo je miałem i 3 poszły na reklamacje po tygodniu . Tylko ja poprostu szedłem do sklepu , moją oddałem i brałem nową . Panel nawet jeśli zdecydujesz się bez odpieniacza lepiej sobie poradzi niż Kaskada . Pompa obiegowa z regulacją i do tego lockline , lub dwa wyloty ( cisza i dużo lepsza cyrkulacja ) . Ja jakoś nie widzę tego , że panel się ciężko czyści , jak dobrze zrobiony i ma się dostęp to 5 minut i wszystko czyściutkie . Akwarium rzeczywiście wąskie , tu przydadzą się małe kawałki skały i przemyślana konstrukcja , by wygospodarować trochę miejsca . Przy panelu odpadają graty w zbiorniku , a to duży plus 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, Ariel napisał:

Przy panelu odpadają graty w zbiorniku , a to duży plus 

wiedza moja jest zerowa, ale ten etap już przeszedłem 

szerokość akwarium to pikuś, jak dobrze poukładasz to nawet ładnie wygląda 

też mam kaskady w obu szkiełkach i bym ponownie coś robił to tylko panel/sump - ze względu właśnie na te graty o których pisze Ariel 

a to grzałka, a to oczko do dolewki, a to wlot dolewki, czujka do termometru - znając życie za chwilę coś jeszcze będzie trzeba dorzucić ....

u Ciebie jeszcze odpieniacz musi się zmieścić

tak masz falowniki a reszta bałaganu schowana - zwłaszcza przy takich małych szkiełkach to dość wali po oczach 

tyle na tym etapie Tobie mogę doradzić :))) 

 

co do dolewki - wczoraj do mnie przyszły identyczne dwie - też długo szukałem - wydaje się, że dobry zakup (wydaje, bo ciężko po dobie powiedzieć o awaryjności)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem Panel szeroki na 20cm, problemu z czyszczeniem przy 20cm raczej nie bedzie 😁

Ale nie wiem bo się jeszcze robi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×