Skocz do zawartości
draco20051

Pierwsze morskie 300 L

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

Mam na imię Mariusz, akwarystyką słodkowodną zajmuję się około 10 lat z przerwami. Obecnie chciałbym spróbować sił z akwarium morskim.

Obecnie posiadam:

Akwarium : 100x50x60h

Sump jak na zdjęciu niżej.

Obieg:  DCP-3000 pewnie trzeba będzie wymienić na coś większego, może dcp10000 ?

Cyrkulacja: SW25 - wystarczy?

Odpieniacz: planuję Twistman INTEGRA-100

Oświetlenie: Tutaj proszę o poradę, na pewno chcę iść w LED, coś możecie polecić ? Zastanawiam się nad używką TMC V2 iLumen Air 1200 Connect lub zetlight zt6600.

Planuję korale miękkie i kilka mało wymagających rybek.

Do kompletu z akwarium dostałem wiadro Aguaforest Reef Salt 22kg. Wszędzie piszą, że jest to sól dla korali twardych. Wolę dopytać czy dla miękkich mogę tę sól wykorzystać ?

 

Proszę o radę, co zmienić, co poprawić itd.

sump.jpg

Edytowane przez draco20051

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacja to może 2szt a nie jedną takie 4000l 2szt by były , obieg może być ,światło ja stosuję LED i T5 ale głównie SPS może ATI 4x39 i np jakaś świetlówka retrofit LED , sól jak już dostałeś to startuj na takie jaka masz

Edytowane przez JaRRoT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Cyrkulacja nawet dla miękkich 2 x 4000 to mało bierz odrazu 8000 , obiegówka może być , ale lepiej coś około 6000 . Nie musi wtedy chodzić na pełnej mocy . 10000 może być za mocna i komin nie da rady odebrać całej wody , jeśli padnie sterownik to może być z tego problem . Lampy osobiście nie miałem , ale sporo znajomych miało , niektórzy narzekają . Dla miękkich silny prąd nie jest wskazany , ale pompy muszą być mocniejsze , by nie chodziły na maksa . Wtedy dłużej podziałają i jesz ciszej . Przy miękkich i lps miałem cyrkulację zawsze 30-40 x pojemności akwarium . Odpieniacz brał bym deltec i w zależności czy plan na potem to sps między deltec 400i lub 600i albo Bubble magus curve 5 lub 7 . Lampy mogą być jebao al 150 x. 2 dobrze działają . Lub lepiej Maxspect .

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz pytanie, czy lepiej 2 sztuki jebao al150 czy jedna Maxspect R5-200?. Cenowo wychodzi bardzo podobnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Z jednej strony Maxspect ładniej się ściemnia ( bardziej dynamicznie ) z drugiej strony ja wole mieć dwie lampy w razie czego . Co wybierzesz zależy od ciebie i dobrze by było jak byś sobie zobaczył jebao na żywo . Mi odpowiadają , ale tobie nie muszą . W Europie serwis jebao ma ATI i jest w Berlinie , więc ja brał bym jebao bo mam blisko . Ledy i oprogramowanie też jest od ATI . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem Maxspecta w dobrej cenie, prawie nówkę. Do tego dodatkowy cyrkulator. Do sumpa Maxspect Nano-Tech Bio-Sphere 1 kg i bakterie na start ATM Colony. Może w najbliższy weekend uda się zalać zbiornik. Na razie muszę poskładać filtr RO i zacznę gromadzić wodę. Trochę tej wody potrzebuję :) W między czasie musze pojechać po żywą skałę.

Edytowane przez draco20051

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i w weekend zalałem. Ostateczna konfiguracja jest następująca:

Skała:  Aquascape Natural Aquarium Rock - na razie 25 kg dzisiaj ma dojechać jeszcze 10 kg

Obieg: DCP 8000

Cyrkulacja: Jebao SOW-8 i SW25

Bakterie: ATM Colony

Światło: maxspect r5-200

W sumpie Nano-Tech bio-Sphere - Na razie włożyłem pół opakowania.

Całość bez odpieniacza. Pod koniec tygodnia powinienem poskładać rollermata. Części właśnie jadą.

 

 

 

178794054_153285843398049_7802091798007340334_n.jpg

Edytowane przez draco20051

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będę obserwował. 

U mnie podobny litraz 

Też start na ATM planuje

No i pompa mniejsza bo 3000l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do zbiornika trafiło pierwsze życie. Krewetki, ślimaki i xenia. Skała i piasek zaczynają pokrywać się brązowym glonem, ale to chyba dobrze :) Wcześniej jeszcze dołożyłem żywą skałę. Czekam cierpliwie na rozwój sytuacji.

a1.jpg

a2.jpg

a3.jpg

a4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak - ja po prawie miesiącu w obu szkiełkach mam amoniak poza skalą, podobnie NO2 

powoli to zaczyna schodzić i się normować - leje różne kultury bakterii 

osobiście nie odważył bym się niczego tam wpuszczać po tygodniu 

miej w zapasie dużo słonej wody na podmianki, jak Ci karuzela azotowa ruszy i będziesz chciał to życie utrzymać 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, lukas79 napisał:

 

miej w zapasie dużo słonej wody na podmianki, jak Ci karuzela azotowa ruszy i będziesz chciał to życie utrzymać 

Jak to ruszy, i będziesz podmiany robił że by utrzymać życie przy tej karuzeli to ona się nie zatrzyma. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w końcu się zatrzyma 

dawno temu tak ratowałem słodkie i przerzuciłem przez kostkę 30l hektolitry wody 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wtedy jak się zatrzyma, przeczekaj bo będzie jeszcze jeden skok parametrów. Po skoku zejdzie do 0 i można podmiany robić. 

Mam cały ten proces u siebie w temacie. Po spadku No3 miałem skok do 50, po tym skoku spadło i już nie wstało, wtedy ruszyłem z podmianami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W weekend miałem w trochę czasu i usiadłem do zrobienia rollermata. Kilka szczegółów jest do poprawki. Fotki poniżej. NO3 i PO4 mam na razie na poziomie 0 ppm. Mierzone dzisiaj i mierzone tydzień temu. Pojawiło się kilka kępek zielonych glonów.

r1.jpg

r2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy saliferta cały czas pokazują mi zerowe wartości no2, no3 i po4. Bryopsis jakby trochę zbladły i chyba więcej ich nie rośnie. Szyby codziennie pokryte pyłem. Czekam na dalszy rozwój sytuacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie ponownie. 

Dojrzewania ciąg dalszy. Minęło już bryopsis, dino, teraz miejscami mam jeszcze zielone krótkie nitki. Testy na NO3 i PO4 dalej pokazują zero. Ca i Mg w normie. Martwi mnie tylko KH, które spada mi średnio o około 0,3 na dobę. Podnoszę za pomocą KHbuffer. Czy to normalne, że w tak młodym zbiorniku są takie dobowe spadki? Z obsady mam 2 błazenki, 2 piżamki, 2 krewetki czyszczące, 6 ślimaków, kilka wężowideł. Z korali to na razie briareum, xenia pulsująca, anthelia, małe zoa, pseudogorgonia i nie duży ukwiał. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×