Skocz do zawartości
Octopus

Na dzień dobry , ale profesjonalnie.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim.

Zakladam akwarium morskie. 

Będzie to baniak okolo 300 litrowy z żywą skałą i żywym piaskiem.

Docelowo obsadzę go koralowcami różnej masci, miekkie pierwsze, w miarę dojrzewania dodam lps-y.

Marzy mi się ukwiał, ale najpiękniejsze marzenia, to te , ktore się nie spełnieniają ponoć...

Parę rybek pewnie wrzucę,  ale to daleka przyszłość. 

Planowany start w lipcu, do tego czasu kompletuję wiedzę,  taki plan.

Akwarium nie miałem nigdy , żadnego. 

Więc musze dużo czytać na dzień dobry. 

Akwarium z kominem wewnetrznym, sump pod baniakiem.

Jesli chodzi o sprzęt,  to tu informacji jest od groma, dam radę , jedno pytanie tam tylko sie wykluło, na koniec zapytam.

Mieszkam za granicą,  będę w Polsce przez miesiąc w czerwcu i chcę zrobić zakupy, bo taniej.

Jesli chodzi o chemię i biologie,  tą na starcie i tą w zbiorniku dojrzałym informacji w necie jest pierdylion również,  ale są one bardzo chaotycznie porozrzucane.

Szukam pomocnej dłoni, ktora napisze mi listę,  kompletną, profesjonalną listę  jakich testerów potrzebuję , ktore są szczególnie ważne na starcie, ktore są niezbedne później. 

Jakie bakterie na start, jakie neutralizatory chemiczne mieć przy sobie w razie ,,w,,.

Jakie lekarstwa na plagi mieć pod reką.

Druga kwestia, chciałbym założyć profesjonalną filtrację biologiczną w komorze sumpa.

Co polecacie?

W miarę upływu czasu chciałbym załozyc dozowniki suplementacyjne.

Kiedy z nimi startować najlepiej?

Oczywiscie w lipcu wkladam skałę, sypię piach, zalewam i czekam.

Zobaczę czym mnie natura w akwarium obdarzy. Nigdzie mi się nie spieszy, chcę wszystko zrobić perfekt.

Z gory dziękuję za wszelkie porady.

Odkryłem pasję,  która zmienia życie i myślenie o nim.

Na koniec podzielę się spostrzeżeniem.

Urzeklo mnie życie na rafie morskiej.

Żeby odtworzyć tą miniaturkę w domu, ze wszystkimi parametrami morskimi, prawidłowym ekosystem i współzależnościami potrzeby jest kawał wiedzy, i ogrom pracy.

Tak sobie pomyslalem, chłopie zadbaj też o siebie, pomyśl o swoim organizmie, chemi w nim, procesach.

Mądre Hobby zmienia ludzi na lepsze.

Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Możesz napisać jaki sprzęt chcesz a my doradzimy czy się nada . Dozować coś będziesz jak będzie więcej lps i zaczną parametry się rozjeżdżać . Bo jak będzie ich mało wystarczy dobrać sól do potrzeb zbiornika . 
Profesjonalna filtracja to dla każdego coś innego . Jednemu starczy odpieniacz i ceramika , inny chce watę ceramikę lecz bez odpieniacza , a jeszcze inny założy rolermat i dsb

Ps : jak już myślisz o lekarstwach , lub chemii to długo zbiornik nie pociągnie 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tu się zaczyna magia tego swiata :).

Po przeczytaniu Twojej wypowiedzi ( wielkie dzieki za nią) musiałem sobie tłumaczyc parę terminow.

Nie wstydzę sie tego, czasami jak czytam fora, wydaje mi sie że w innym świecie jestem i tak mało w nim rozumiem.

Ale wszystko z czasem.

Jestem otwarty na kazde wskazówki sprzetowe.

Odpieniacz bedzie plus biologia na pewno.

Bardzo mi zależy na wskazowkach jakie testery, bekterie, jak wyżej.

Pozdrawiam i dzieki z góry 

 

A o lekarstwach i chemi myślę na zapas, robię zakupy jednorazowo, wolę mieć niż nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Czyli chcesz na gotowo by ktoś tobie napisał kup to i tamto . A nawet nie wiadomo jaki wymiar sumpa lub jaki wymiar jest akwarium . Więc z jad nożna wiedzieć czy lampa nie będzie za długa lub czy odpieniacz się zmieści , albo czy pompa obiegowa będzie miała odpowiednikom ilość miejsca ?

Tu musisz się trochę wysilić i sporo sprecyzować , nawet czy chcesz sprzęt nowy , lub używany . Bo tak to napisze co ja bym kupił i jak zobaczysz ceny to odechce się tobie morskiego 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może znajdź na forach jakiś opisany zbiornik zbliżony najbardziej do Twoich oczekiwań i wzoruj się na nim? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. 

Umówmy się,  że cen się nie boję.

Zostawmy sprzęt, prosiłbym o odpowiedzi dotyczące mojego pierwszego postu.

Z góry dzieki.

Dzięki Bart, tak zrobię 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Testy na No3 i Po4 to tak po miesiącu lub nawet  dwóch . Zależy jak będzie przebiegał proces dojrzewania . Potem kh , ca , gh jak już będzie kilka korali . Bakterie każdy poleci coś innego , ja używałem praktycznie wszystkich i prucz Tunze które mąciły wodę i powstawał nalot bo są w proszku to najbardziej skutecznie działały Prodibio , potem microbe lift . Żywica do RO i miernik tds , salimetr . To takie najpotrzebniejsze , reszta przyjdzie z czasem .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki Ariel.

Żywicę podłącza się rownolegle do osmozy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
28 minut temu, Octopus napisał:

Wielkie dzięki Ariel.

Żywicę podłącza się rownolegle do osmozy?

Tak idzie jako ostatnia , oczywiście musisz do niej dokupić osobny filtr ( pojemnik ) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
27 minut temu, Osmodeusz napisał:

Może „papierowa” lektura, na początek ?

👍 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osmodeuszu.

Opisałeś kiedyś metodę Lasse Forsberga.

Stosowałeś ją w praktyce?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie zauważyłem pytania...

Tak więc, startowałem mniej więcej każdy zbiornik (słodkowodny, morski) mniej więcej w ten sposób (nie wiedząc nawet, że jakiś Pan to opisał) Z tym, że miałem prościej bo każdy startowałem, czy to na mediach filtracyjnych, czy na „syfie” bądź wodzie z poprzedniego zbiornika.

Jakoś nie wierzę do końca w napisy „marine” na buteleczkach z bakteriami, bo jak np. wytłumaczyć, obecność bakterii glebowych w produktach np. Probidio? Nie giną w środowisku morskim? (jak to opisują na forach, do morskiego - tylko morskie, bo inne szczepy giną)
Także każdy ma swój pomysł i swoją filozofię, jeśli działa to OK

Ja startowałem zbiornik brachiczny, na podstawie Tanganiki, a rafowy na podstawie brachicznego.

Czy tak być powinno?

Nie wiem, wszystkie funkcjonują do dziś...

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×