Skocz do zawartości
Ralfff722

Lamp T5

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie .

Jestem początkujący , bardzo i zatrzymałem się przy etapie wyboru oświetlenia , pierwsze akwarium słonowodne 120 L 80*35*45 .

Na początku chciałem zakupić lampę LED używana , teraz zastanawiam się nad świetlówkami T5.

Czy możne ktoś m i wytłumaczyć , przybliżyć bardziej temat wielowarstwek T5.

1.Czy do świetlówek potrzebuje jakaś specjalna lampę , czy mogę taka lampę kopic w wykluczam sklepie . Co jest ważne przy wyborze , parametry ? Chodzi o to by wyszlo taniej .

2.Jaka moc świetlówek , ile , jakie kolory itp,itd ?

3.Pobór mocy , czy ktoś mógłby przybliżyć różnice zużycia Energi pomiędzy LED a t5 ?

4.Jakie firmy świetlówek wybierać ?

5.Czy można  lampę T5 złożyć samemu ?

6.Na jakiej wysokości od lustra wody powinna znajdować się lampa ?

7.Co jeszcze powinienem wiedzieć o oświetleniu ?

Trosze bardzo o pomoc i z góry dziękuje .

 

Rafał

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod t5 będą zdecydowanie lepsze przyrosty. T5 jak już sam pewnie wiesz są od 24,39,54 i 80wat  jeśli się nie mylę. Więc dużo zależy jaką masz długość zbiornika. Jak lubisz disco to dokup sobie ledy. Jak chcesz przepalić korale to kup chinkę ledową z soczewkami powiększającymi i efekt gotowy:). Jak chcesz mieć porządne ledy i t5 to kup hybrydę za 6k i temat z głowy.

Ja sugerowałby, się znanymi markami sprawdzonymi w ledach które wiem, że używają mniej więcej 80w na moduł led przy długości t5 54w masz zwykle 3 takie moduły. Więc wracając do pytania o moc w ledach a t5 to powinieneś z mojej wypowiedzi coś już wywnioskować.

Lampe moszna samemu zrobić bez najmniejszych problemów...wystarczy kupić oprawki bryzgoszczelne t5 z transformatorem i podpinasz wszystko na aluminiowych profilach poskręcanych nierdzewnymi wkrętami i tyle. Możesz w środek wstawić jakąś ledową belkę i coś tam wizualnego efektu bklików uzyskasz.

Kolory, a jakie lubisz?:)

Sugeruj się widmem światła. Stosuj 15tyś do 20tyś K i będzie dobrze. Zresztą dużo zależy też od osobistych preferencji, czyli musisz wiedzieć czego chcesz żeby mieć do czego dążyć.

15-20cm od tafli jest ok

Powinieneś wymieniać średnio co 6 miesięcy belki.

Firm świetlówek jest wiele....proponuje wybierać te które robią inne produkty do morszczyzny i omijać te które trącą chińszczyzną i są tanie.

 

Ile t5 nad zbiornikiem? Przy tak niewymiarowym zbiorniku jak twój.jakaś "wanienka"..39w ma 90cm więc będzie za długa ale doświetli ładnie całość. Przy tak płytkim z kolei baniaku o ledach bym razczej zapomniał. Chyba że chcesz przepali korale to bardzo prosze. W przeciwnym razie nie ma sensu przy tak małym baniaku iść w ledy. Jak ma rosnąć to t5 jak ma wyglądać disco bez przyrostów na badziewej lampie za 500zł to ledy. Chybna że chcesz wydać 5 koła albo lepiej to będzie led+t5 :).

 

Edytowane przez indiana

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Indiana , bardzo dziękuję za twoja odpowiedz , dożo przydatnych wskazówek .

Disco zdecydowanie nie jest mi potrzebne   , za LED-ami tez nie jestem.

Jeszcze jedno pytanie odnośnie koloru świetlówek , czy powinien zestawić np. kolor  niebieskie z białymi w przewadze jednego koloru nad drugim ?i czy potrzebuje świetlówkę UV .

Dziękuje za pomoc.

Rafal

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Ralfff722 napisał:

Indiana , bardzo dziękuję za twoja odpowiedz , dożo przydatnych wskazówek .

Disco zdecydowanie nie jest mi potrzebne   , za LED-ami tez nie jestem.

Jeszcze jedno pytanie odnośnie koloru świetlówek , czy powinien zestawić np. kolor  niebieskie z białymi w przewadze jednego koloru nad drugim ?i czy potrzebuje świetlówkę UV .

Dziękuje za pomoc.

Rafal

 

U mnie zdecydowanie dominuje niebieski z odrobiną białego i jedną/dwiema mocnymi aktynicznymi belkami. Zależy ile belek powiesisz nad zbiornikiem. Patrząc na wymiary,  myślę że 2-3 belki to jest max nad takim małym zbiornikiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, indiana napisał:

U mnie zdecydowanie dominuje niebieski z odrobiną białego i jedną/dwiema mocnymi aktynicznymi belkami. Zależy ile belek powiesisz nad zbiornikiem. Patrząc na wymiary,  myślę że 2-3 belki to jest max nad takim małym zbiornikiem.

Tak tez myślałem żeby 3 powiesić , dzięki .

Widze ze tez jesteś z Warszawy , wiem ze to inny temat , ale może podpowiesz jeszcze gdzie najlepiej było by wybrać się po żywa skale , wodę itd ?

Jaki sklep który byś polecił ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorry ale nie jestem zwolennikiem płacenia za przelataną wodę. Jak coś ma iść w kanał to dlaczego za to płacić/odkupić. W tym temacie niestety ale nie pomogę bo zwyczajnie nie wiem który sklep coś takiego robi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 13.03.2021 o 13:12, Ralfff722 napisał:

pierwsze akwarium słonowodne 120 L 80*35*45 .

Jeśli chcesz t5 i to pierwszy baniak to daj 4x24W . Nie musisz mieć idealnie pokrytego dna światłem . Dasz na boki miękkie i lps i będzie gitara . Jeśli Led chińskie nie znaczy złe , te czasy już minęły i lampy są coraz lepsze . Oczywiście mają wady , ale cena / moc na plus i to duży . 
Oczywiście to jest moje zdanie na temat oświetlenia . 

 

3 godziny temu, marcindrwal napisał:

Właśnie dzisiaj znalazłam oświetlenie

To lampa do słodkiego , bynajmniej ta z linku . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×