Skocz do zawartości
Osmodeusz

Kolekcja ryb hawajskich została całkowicie zamknięta

Rekomendowane odpowiedzi

hawaii-coral-reef-600x404.jpg
 

Wydaje się, że od lat opisujemy sagę prawnych wyzwań dla hawajskiej kolekcji ryb ozdobnych, ale teraz spełniły się nasze najgorsze obawy. W zeszłym tygodniu wydano orzeczenie, które całkowicie zakazało zbierania ryb ozdobnych w całym stanie Hawaje, natychmiast unieważniając wszelkie istniejące zezwolenia na komercyjne połowy w akwarium. 

Oznacza to, że żadne Yellow tangs, Centropyge potteri , Apolemichthys arcuatus, Cirrhilabrus jordani, i prawie wszystkie klasyczne, kultowe hawajskie ryby rafowe nie będą już dostępne dla akwarystyki, chyba że zostaną wyhodowane w niewoli. W stosownych przypadkach zawsze opowiadamy się za akwakulturą rafową w naszych akwariach, ale to orzeczenie, a także poprzednie, anulowało ponad 100 komercyjnych licencji akwariowych, co całkowicie pozbawiło pracę wielu rodzin podczas pandemii. 

Cirrhilabrus-jordani.png

Byłoby jedną rzeczą, gdyby istniały  jakiekolwiek wskazania, że ukierunkowane zbieranie niektórych gatunków rzeczywiście spowodowało spadek populacji, ale nie ma na to dowodów. Wręcz przeciwnie, hawajski „przemysł” skupu ryb ozdobnych jest jednym z najlepiej zbadanych, dokładnie udokumentowanych i poddanych intensywnej analizie na świecie, a liczne badania i ankiety wykazały minimalny wpływ na lokalne populacje ryb. 

Hawaje są bogate w zasoby i są ogromnym ośrodkiem wędkarstwa komercyjnego i rekreacyjnego, w tym łowiectwa podwodnego, przy użyciu ciężkiego sprzętu, łodzi motorowych, i statków-przetwórni, aby wyciągnąć dosłownie tony dużych ryb hodowlanych i owoców morza. Podczas gdy kwoty dla ryb ozdobnych były mierzone w tysiącach ryb rocznie i muszą być wykonywane ręcznie, zmechanizowany przemysł rybny jest mierzony w tysiącach ton  na gatunek, czyli  3763 ton samego tuńczyka. 

hawaii-bigeye-tuna.jpeg

Szacuje się, że połów tuńczyka jest wart około 100 milionów dolarów rocznie tylko dla jednego gatunku na Hawajach

Tak więc, aby skrystalizować stan rzeczy na Hawajach, nadal można zabijać duże, hodowlane yellow tang i jeść je bez pozwolenia, ale ostrożne łapanie żywych małych yellow tang, z których większość nie przetrwa do dorosłości jest całkowicie nielegalne. , Z pozwoleniem! Zdecydowanie wydaje się, że żyjemy w alternatywnym wszechświecie, w którym istnieje monumentalny podwójny standard, podczas gdy fakty i dane są odkładane na bok w sensacyjnych, emocjonalnych argumentach, które praktycznie nie mają sensu w racjonalnym sądzie.

Nie jest to tymczasowy zakaz, ponieważ nie zostaną wydane żadne nowe licencje handlowe, a zbiór ozdobnych ryb morskich zostanie całkowicie wstrzymany do czasu zakończenia gruntownego i kosztownego badania wpływu na środowisko. Jest to w zasadzie przeciwieństwo praworządności, ponieważ oskarżeni muszą udowodnić, że nie szkodzą środowisku, winni, dopóki nie udowodnią swojej niewinności.

Największym zmartwieniem jest to, że zamknięcie bastionu zrównoważonego rozwoju może stworzyć niebezpieczny precedens dla zbierania ryb akwariowych, a także innych metod ręcznego pozyskiwania zasobów naturalnych. Niestety, żaden z zainteresowanych podmiotów zajmujących się zbieraniem ryb morskich - ani kolekcjonerzy, importerzy, hurtownicy czy sprzedawcy detaliczni nie jest zmotywowany do połączenia wysiłków i pieniędzy w celu sfinansowania wymaganego badania wpływu na środowisko, którego nie spodziewamy się w najbliższym czasie. , Jeśli kiedykolwiek

Edytowane przez Osmodeusz
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hawaje to USA. Jeśli jest to niezgodne z prawem to prawnicy pewno się tym zajmą.

A tak na marginesie. Masz wiedzę które z gatunków ryb eksportowanych z Hawajów do europy są rozmnażane w niewoli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@BAU napewno Zebrasoma Flavescens (Yellow Tang)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Osmodeusz napisał:

@BAU napewno Zebrasoma Flavescens (Yellow Tang)

Czyli tych już odławiać nie trzeba. Tylko w zależności od popytu zwiększyć hodowle. Pewno są jeszcze inne gatunki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@BAU 

Jeśli tak poszukać, to jest tych hawajskich gatunków trochę i m.in Centropyge potteri, Bodianus sanguineus, Labroides phthirophagus, Chaetodon miliaris

https://reefbuilders.com/2019/09/25/captive-bred-sunrise-hogfish-available-from-hawaiian-reefer/

https://www.practicalfishkeeping.co.uk/fishkeeping-news/hawaiian-cleaner-wrasse-a-another-success-for-captive-breeding/

 

a tu ogólna lista gatunków ryb morskich wyhodowanych w niewoli magazynu CORAL na rok 2019

https://www.reef2rainforest.com/2019/08/28/coral-magazines-captive-bred-marine-fish-species-list-for-2019/

 

Edytowane przez Osmodeusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lista gatunków hodowanych w niewoli jest imponująca i pozwala optymistycznie patrzeć na zakupy ryb do naszych zbiorników. Jest tylko kwestia gdzie wolą się zaopatrywać hurtownicy.

Osobiście wolał bym kupować zwierzaki z hodowli i to z czysto egoistycznych pobudek. Hodowlane mają większą przeżywalność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

i kolejny artykuł tym razem z magazynu CORAL

 

Hawaii Aquarium Fishery Is Shuttered, Pending Review

 

 

Po latach nieustannych prób ustanowienia legalnego rybołówstwa morskiego na Hawajach, działaczom handlu przeciw akwarystom, przy wsparciu dużych organizacji non-profit, udało się oficjalnie zamknąć to, co niektórzy uważają za najlepiej zbadane, dobrze- zarządzane, zrównoważone rybołówstwo morskie na naszej planecie.

Od 12 stycznia 2021 r. Rybacy, którzy zbierali morskie ryby akwariowe na podstawie licencji i monitorowania Hawajskiego Departamentu Zasobów Lądowych i Naturalnych (DLNR), są pozbawieni pracy, przynajmniej w dającej się przewidzieć przyszłości. Ostatnie pozostałe dodatki na minimalne połowy akwariowe zostały zamknięte przez sądy stanowe. Najpierw oficjalna informacja prasowa z DLRN.

Hawaii-PMNM-NOAA.jpg
Proporczyk i lucjan błękitnopłetwy pływające wokół płata i korala stołowego w hawajskim pomniku narodowym Papahānaumokuākea.
 Zdjęcie: James Watt / NOAA

przez Hawajski Departament Zasobów Lądowych i Naturalnych (DLNR)

Komercyjni rybacy powiadomili, że wszystkie kolekcje akwariowe są nieważne

(HONOLULU - 12.01.2021) - Sędzia Sądu Okręgowego Jeffrey Crabtree orzekł dzisiaj, że wszelkie komercyjne połowy akwariowe są całkowicie zabronione w stanie Hawaje, chyba że i dopóki przemysł rybny nie zakończy procesu przeglądu środowiskowego z rozdziału 343. Orzeczenie zostało wydane w odpowiedzi na prośbę przeciwników akwarystyki.

Każdy, kto bierze życie morskie w celach komercyjnych, musi posiadać komercyjną licencję morską (CML) wydaną przez Wydział Zasobów Wodnych Departamentu Lądów i Zasobów Naturalnych (DAR). Wymóg ten dotyczy wszystkich rodzajów pozyskiwania zasobów wodnych, w tym akwariów komercyjnych. Ponad 3000 CML jest wyjątkowych. 41 posiadaczy CML zgłosiło połów w akwarium w 2020 r. Orzeczenie Trybunału wyjaśnia, że żadna z obecnych CML nie może być wykorzystywana do komercyjnej kolekcji akwariowej. Orzeczenie nie ma wpływu na inne rodzaje połowów handlowych ani chwytanie organizmów morskich.

Przewodnicząca DLNR Suzanne Case powiedziała: „Komercyjna kolekcja akwariów jest od wielu lat kontrowersyjna na Hawajach. Różne orzeczenia sądowe na przestrzeni lat zawęziły dozwolony zakres branży. DLNR wiernie zrealizował te zamówienia i teraz wiernie wdroży to orzeczenie, całkowicie zakazując branży bez zatwierdzonego EIS. ”

DAR jest w trakcie powiadamiania posiadaczy CML o orzeczeniu Trybunału.

 

shutterstock_1078254947-1200w-1024x702.j Tang żółty: oczekuje się, że gatunek ostoi łowionych w wodach hawajskich będzie niewystarczający w handlu akwariowym, ponieważ dziko zebrane stado zniknie z inwentarza. Zwierzęta hodowane w niewoli stają się dostępne w Biota, ale w ograniczonej liczbie.

Za kulisami

W prywatnej rozmowie po tych wiadomościach amerykański dystrybutor żywego inwentarza akwariowego z siedzibą w USA, chcąc zachować anonimowość, powiedział CORAL, że będzie to miało oczywisty i natychmiastowy wpływ na wszystkie morskie ryby akwariowe pochodzące z Hawajów.

Po wcześniejszym orzeczeniu sądu dystrybutor podwoił cenę Yellow Tang ( Zebrasoma flavescens ). Teraz, wraz z tym ostatnim orzeczeniem, cena zebranych już żółtych Tangów ponownie podwoiła się. Te wzrosty cen oczywiście odzwierciedlają podaż i popyt, ale zostały również wprowadzone przez hawajskich eksporterów, aby zapewnić trochę wsparcia finansowego kolekcjonerom / nurkom, którzy obecnie nie mają pracy.

Dystrybutor zauważył, że w rezultacie składane są większe niż zwykle zamówienia na sprowadzenie jak największej liczby ryb hawajskich z dostępnych zasobów. Ten dystrybutor zauważył, że będzie próbował sprawiedliwie rozdzielać ryby, takie jak Yellow Tang, między sprzedawców detalicznych, ale podejrzewał, że inni hurtownicy mogą przyjąć inną taktykę. Niektórzy hurtownicy mogą ograniczać sprzedaż żółtych tangów, nawet siedząc na nich, podczas gdy ceny nadal rosną.

Zasugerowano, że sprzedawcy akwariów powinni podnieść ceny żółtych tangów już znajdujących się w magazynie, ponieważ koszt odtworzenia tych ryb będzie znacznie wyższy, a ostatecznie dziko złowione żółtodzioby nie będą już dostępne.

W międzyczasie hawajski oddział The Biota Group kontynuuje produkcję wyhodowanych w niewoli żółtych tang na potrzeby handlu akwariowego. W miarę wyczerpywania się zapasów dziko złowionych tuńczyków żółtych, fauna i flora może stać się jedynym ich źródłem na świecie.

Pakukui-fish.jpg
Paku Ikui (Achilles Tangs) na sprzedaż na targu rybnym. 
Zabijanie ryb rafowych na Hawajach dla celów spożywczych lub sportowych pozostaje legalne, a zbieranie żywych ryb jest obecnie zabronione. 
Zdjęcie: Hiloliving.com

Co stanie się z ukochanymi rybami hawajskimi?

Akwaryści niekoniecznie mogą obecnie sięgać po wyhodowane w niewoli opcje dla innych hawajskich ulubionych. O ile łowisko nie zostanie przywrócone lub projekty hodowli w niewoli nie będą w stanie wypełnić tej luki, hawajskie endemity znikną z handlu akwariami na czas nieokreślony.

Godne uwagi endemity, takie jak Skalary Pottera ( Centropyge potteri ) i Płomienne Wargacze ( Cirrhilabrus jordani ), nie występują nigdzie indziej. W innych przypadkach znane ryby, takie jak Achilles Tang ( Acanthurus achilles ), mogą występować w innych miejscach, ale z niezliczonych powodów wchodzą do handlu akwariowego tylko przez Wyspy Hawajskie, a zatem prawdopodobnie znikną z handlu w najbliższej przyszłości, ponieważ zapasy się kończą.

Pozostaje niejasne, czy łowisko na Hawajach kiedykolwiek zostanie ponownie otwarte. Jeśli kiedykolwiek tak się stanie, nie jest jasne, ilu rybaków, teraz praktycznie bez pracy, mogłoby powrócić do tej niszowej branży (a ilu by tego chciał).

Trudno jest uznać, patrząc przez pryzmat historii, ciągłą erozję łowisk akwariowych na Hawajach w czasie, pomimo właściwego zarządzania łowiskami przez agencje, którym powierzono taką odpowiedzialność. Rybacy byli poddawani coraz większej presji, aby zrzec się praw i poczynić ustępstwa, aby umożliwić kontynuowanie ich zawodu, ale kompromis najwyraźniej nigdy nie był wystarczający dla tych, którzy byli przeciwni tej praktyce.

Niektórzy biolodzy morscy z Hawajów twierdzą, że obserwowanie hipokryzji tych, którzy sprzeciwiają się rybołówstwu, jest głęboko niepokojące, co ujawniło, że niektóre gatunki łowią poza akwarium. Na przykład dziś nadal jest całkowicie legalne zabicie włóczni i zabicie tanga achillesowego za 300 dolarów do zjedzenia, podczas gdy teraz będzie uważane za kłusownictwo, aby zebrać takiego, aby utrzymać go przy życiu w akwarium. Równie niepokojące jest to, że tylko rybołówstwo w akwariach morskich zostało wyróżnione jako wymagające przeglądu środowiskowego na wysokim poziomie, podczas gdy wiele innych połowów komercyjnych działających na podstawie tej samej licencji nie.

To, co stało się z rybołówstwem w akwariach morskich na Hawajach, jest głębokie, zdaniem rybaków i naukowców zajmujących się morzem. Emocje i uprzedzenia - przynajmniej na razie - wyprzedziły naukę, napędzaną przez organizacje z głębokimi kieszeniami, które mogą bez namysłu wydać więcej niż cała branża.

Zamknięcie łowiska w akwarium Hawai'i może służyć jako realne ostrzeżenie dla tych, którzy gdzie indziej nadal uczestniczą w zbieraniu i dystrybucji dzikich ryb i koralowców na potrzeby handlu akwariowego. Hawajscy rybacy z pewnością nie są sami; Indonezyjski zakaz koralowców to kolejne przypomnienie, a walka o ich zbieranie i hodowlę na Fidżi trwa nadal

Edytowane przez Osmodeusz
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wygląda to zbyt optymistycznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@BAU

zależy dla kogo, ceny Zebrasoma Flavescens w Stanach już idą w górę 

https://reefbuilders.com/2021/01/28/yellow-tang-reaches-astounding-new-market-price/

Edytowane przez Osmodeusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra robota z tym artykułem. Wiele się dowiedziałem. Szkoda że do tego doszło. Ciekawi mnie jak będzie wyglądała sprawa z dostępnością Acanthurus ahilles. Może będą jakieś wyjątki w postaci pozwoleń dla badaczy morskich do celów naukowych i może stąd jeszcze się trochę będzie trafiać ryb na rynku. Być może część ryb będzie poławiana z innych rejonów. Inna sprawa to dostęp z nielegalnych źródeł poprzez kłusownictwo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×