Skocz do zawartości
Osmodeusz

Choerodon fasciatus, torpeda akwariowa

Rekomendowane odpowiedzi

Choerodon-fasciatus-2.jpg

 

Choerodon fasciatus to kultowa ryba, jej różnorodna i niepowtarzalna kolorystyka w tle to bardzo szczególna ryba, która nikogo nie pozostawia obojętnym.

Wargacz świniowaty, ze względu na wydatne kły, które sprawiają, że wygląda jak dzik, jest nie do pomylenia.

Obszar dystrybucji

Choerodon-fasciatus-2-2.jpg

Te z Australii mają żywsze kolory, jak ten okaz z Wielkiej Rafy Koralowej

Istnieją dwie populacje, które mogą być różnymi gatunkami. Oświeciłaby nas analiza molekularna. W związku z tym na północy Filipin, na południu Japonii przez Tajwan, występuje populacja. Druga populacja występuje na Wielkiej Rafie Koralowej w Australii, na Morzu Koralowym i Nowej Kaledonii aż do Tonga. Ta ostatnia populacja ma bardziej żywe ubarwienie niż pierwsza. Potwierdza to tezę o dwóch różnych gatunkach.

Opis

Choerodon-fasciatus-4.jpg

Odmiana filipińska jest mniej kolorowa.

 

Ma korpus z 7 lub 8 parami wydatnych naprzemiennie czerwonych, niebieskich, białych i czarnawych pasków. Zęby są niebieskie, grzbiet i ogon pokrywa duża ciemna plama, ogon jest żółty z czerwoną obwódką. Może osiągnąć 30 cm.

Siedlisko

Ryba ta występuje na głębokości od 5 do 35 m. Nieletni żyją do góry nogami pod kanalizacją i w jaskiniach.

Choerodon-fasciatus-6.jpg

Nieletni żyją do góry nogami pod koralowymi ziemniakami.

Często bywa na wewnętrznych rafach Wielkiej Bariery, gdzie woda jest bardziej mętna, a produktywność wyższa. Jest więcej mięczaków, glonów… krótko mówiąc, więcej pożywienia.

Biologia

Choerodon-fasciatus-12.jpg

Jest świetnym pływakiem, który przemierza swoje terytorium przez cały dzień.

 

Ryba ta żeruje na bezkręgowcach bentosowych, takich jak mięczaki, skorupiaki, różne robaki, a także szkarłupnie. Jest gatunkiem samotnym i terytorialnym. Są monogamiczne i tworzą silną parę z tylko jednym partnerem. To inteligentna ryba, ponieważ potrafią za pomocą kamienia rozbić znajdujące się na nim muszle mięczaków. Jest świetnym pływakiem, przemierzającym swoje terytorium wzdłuż, wszerz i w poprzek z dużą prędkością. Jest bardzo agresywny i nieustannie poluje na konkurentów.

Choerodon-fasciatus.jpg

Młode osobniki są również niezwykle kolorowe.

Wymagania

W niewoli, jak większość wargatek, jest to dość solidna ryba. Jest dość odporny na pasożyty i inne infekcje. Dorasta do pokaźnych rozmiarów i nie powinien być trzymany w akwariach poniżej 1000 l. Zwykle nie dotyka koralowców i może być nawet trzymany w akwarium rafowym, ale jego gwałtowny apetyt na skorupiaki utrudnia jego utrzymanie w akwarium rafowym. Nie pozwoli to na dodawanie krewetek, rozgwiazd, mięczaków, takich jak gigantyczne małże ... Najlepszym rozwiązaniem pozostaje duży zbiornik z wieloma miękkimi koralowcami i innymi dużymi rybami. Jego inteligencja szybko uczyni go ujmującym, ponieważ szybko rozumie, jak dociera do niego pożywienie i rozpoznaje swoich uzdrowicieli.

Krótko mówiąc, jest to wspaniała ryba, ale nie dla każdego.

Edytowane przez Osmodeusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×