Skocz do zawartości
Gość

Stichodactyla tapetum - Ruby red

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Stychodactyla-tappetum-4.jpg

Stichodactyla tapetum to trudny do znalezienia ukwiał na rafie.

Czerwone ukwiały z Stichodactyla tapetum regularnie dostępne w Indonezji, są znacznie bardziej tajemnicze i żyją głębiej niż wcześniej sądzono. To wyjaśniałoby trudność ich utrzymania i ich zniknięcie w zbiornikach rafowych. Stichodactyla tapetum, przybywają setkami z Wietnamu. Występują w kolorze zielonym, fioletowym, różowym…

Są zbierane w płytkich lagunach. Czerwone pochodzą tylko z Indonezji, ale nie występują w płytkich lagunach.

PXL_20201031_022433546-scaled.jpg

Klasyczny wygląd pod niebieską diodą S. tapetum. Jest to zwierzę doskonale nadające się do oświetlenia nowoczesnego akwarium rafowego.

Opis Stichodactyla tapetum

Stychodactyla-tappetum-6.jpg

Stichodactyla tapetum ma zaledwie 4-5 cm średnicy.

Ten mały zawilec o średnicy 4-6 cm jest doskonałą repliką dużych zawilców dywanowych Stichodactyla haddoni . Należy do tej samej rodziny, Stichodactylidae.

Stychodactyla-tappetum-5.jpg

Usta tutaj zagrzebane w środku ukwiału są często fluorescencyjnie zielone.

Macki są gęste na obrzeżach dysku i stają się mniej gęste w kierunku środka, a obrzeże ust jest ich pozbawione. Rozmiar macek jest jednolity.

Siedlisko

GOPR8685.jpg

Jest to siedlisko, w którym występuje czerwony Stichodactyla tapetum . Dobrze zakopany w grubym podłożu.

 

Jeśli porównasz bardzo różne siedliska między klasycznym Stichodactyla tapetum, które żyją w płytkich lagunach a tym, istnieje prawdopodobieństwo, że jest to inny gatunek.

Jest prawdopodobnie tajemniczy, ponieważ chroni się przed niektórymi drapieżnikami, takimi jak ryba motylkowa. Czerwień wydaje się szara pod wodą, a ponieważ podłoże, na którym się znajdują, jest pokryte sinicami i innymi czerwonymi algami, jest doskonale zakamuflowane.

Stychodactyla-tappetum.jpg

Utrzymanie różu Stichodactyla tapetum jest dość delikatne i wymaga specjalnych warunków.

Gatunek ten doskonale sprawdza się w zbiorniku głębokich LPS, takich jak Acanthophyllia deshayesiana czy Cynarina lacrymalis. Doskonale nadaje się do niebieskich świateł LED, a PAR 50 jest wystarczający. Jak dla wszystkich koralowców nadal niezbędna jest woda najwyższej jakości. Konieczne są bardzo małe regularne karmienia. W nadziei, że nie znika w tle, lepiej zaaklimatyzować go na skale z wgłębieniem lub wydrążonym wspornikiem, pokrytym małą siatką, przytrzymywaną gumką. Będzie musiał być utrzymywany w ten sposób przez kilka miesięcy, zanim będzie można usunąć siatkę. Pudełko wydrukowane w 3D, również spełnia tę samą funkcję. Po zaaklimatyzowaniu jest to spektakularne małe zwierzę, którego rozmiar i tekstura są naprawdę osobliwe i niepowtarzalne.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×