Skocz do zawartości
Gość

Wstępny sukces z koralowcami goździkowymi Dendronephthya

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Miękkie korale Dendronephthya , lepiej znane jako „korale goździki”, są jednymi z najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych przedstawicieli naturalnych społeczności rafowych. Jednak ich wymagania dotyczące opieki w niewoli pozostają nieuchwytne i do tej pory nikt tak naprawdę nie był w stanie utrzymać i hodować Dendronephthya w domowych akwariach.

Jasne, istnieją indywidualne doniesienia o „kimś, kogo zna twój przyjaciel”, który trzyma goździka przez rok, a może nawet trochę go uprawia. Ale ogólnie rzecz biorąc, nadal nie wymyśliliśmy, jak naprawdę uszczęśliwić te korale, w ramach recepty na typowe domowe akwarium.

 

dendronephthya-carnation-coral-1.jpg

Czteromiesięczna kolonia Dendronephthya wygląda równie zdrowo i kolorowo, jak wtedy, gdy została sprowadzona z Fidżi.

 

W przeszłości aktywnie staraliśmy się odnieść sukces w utrzymywaniu i uprawie korali goździków, z ograniczonym powodzeniem, i uważnie śledziliśmy prace Tima Wijgerde, aby opracować system eksperymentalny specjalnie dla tej grupy koralowców. Ten wspólny wysiłek doprowadził do ostatecznej utraty wszystkich kolonii koralowców w ciągu kilku miesięcy, mimo że naprawdę staraliśmy się zapewnić  Dendronephthya wszystko, co uważamy, że te korale muszą być zdrowe i rosnąć.

Na początku lata, będąc na Fidżi, wybrałem pojedynczą małą kolonię Dendronephthya z Walt Smith Fiji, aby spróbować utrzymać  przy życiu w eksperymentalnym systemie azooksowym, który założyłem w Unique Corals. Akwarium eksperymentalne to akwarium o długości 20 galonów, ustawione jako poziomy zbiornik wirowy zapewniający stały jednokierunkowy przepływ wody i jest połączone z systemem 2000 galonów, w którym znajdują się tysiące koralowców SPS.

 

azoox-coral-aquarium-9.jpg

Eksperymentalne akwarium azoox spływa do 2000 galonowego systemu odłamków koralowca SPS w Unique Corals

 

Zaskakujące w tej pojedynczej obserwacji Dendronephthya dobrze radzącej sobie w niewoli jest to, że nie mogę wskazać ani jednej rzeczy, która jest odpowiedzialna za ten wstępny sukces. Na początku karmiłem się tylko raz lub dwa razy w tygodniu i próbowałem wytrzeć zbiornik i podnieść detrytus w bok, oferując coś w rodzaju akwariowego odpowiednika morskiego śniegu.

Większość koralowców goździków nie umiera od razu, jeśli mają zapewniony odpowiedni przepływ i jakość wody, koralowce te na ogół pozostają `` żywe '', ale przez cały czas degenerują się, zużywając własne tkanki na składniki odżywcze. Przez pierwszy miesiąc mój jedyny osobnik zdecydowanie zaczął się „chudnąć”, z przerzedzonymi gałęziami, bez oznak wzrostu i jednolitym różowym kolorem.

 

dendronephthya-carnation-coral-2.jpg

Ta czteromiesięczna hodowana w niewoli kolonia Dendronephthya wykazuje wyraźne oznaki wzrostu z nowymi pomarańczowymi polipami rozwijającymi się na końcach gałęzi i na całym ciele

 

Ale w ciągu ostatnich sześciu tygodni karmiłem układ azooksowy dużo bardziej świadomie i dużo częściej. Odkąd z pewnością zaobserwowałem znacznie bardziej błyskotliwą Dendronephthya  , która zmieniła się z różowej w małe pomarańczowe gałązki i końcówki gałęzi na całym ciele korala.

Nie ma nic specjalnego ani wyszukanego w jedzeniu, jest to ten sam podstawowy przepis na koralowe jedzenie Reef Builders, który napisaliśmy kilka tygodni temu. W tym samym okresie rozpoczęliśmy bardziej docelowe  dawkowanie niektórych suplementów w zbiorniku azooxowym, w tym Nyos Absolute Aminos i Coral Nectar, a także Prodibio Reef Booster i Coral Vits.

dendronephthya-carnation-coral-7.jpg

Podczas karmienia tego zbiornika robi się tak mętny, że w wodzie prawie nie widać więcej niż kilka cali

 

Duża różnica w stosunku do tego małego systemu Azoox i wielu innych polega na tym, że zasadniczo karmiłem i dozowałem ten system o pojemności 20 galonów wystarczającą ilością dodatków i pożywienia, aby uzupełnić system akwariowy o pojemności 2000 galonów. Nie mogę wskazać na żadną jedną rzecz, która przyczyniła się do tego ograniczonego sukcesu, ale brak obaw o przedawkowanie lub przekarmienie z pewnością nie boli.

Po drugie, prawdopodobnie istnieje wiele korzyści płynących z tego małego eksperymentalnego zbiornika, który jest połączony z dużym i zdrowym systemem akwariów rafowych. Nie wiadomo, ile pokarmów planktonowych jest naturalnie wytwarzanych w tym połączonym systemie, więc jest to duża „czarna skrzynka” niepewności, która może przyczyniać się do tego umiarkowanego sukcesu.

dendronephthya-carnation-coral-6.jpg

Ta mała gałązka u podstawy ledwo dotykała szkła, kiedy koralowiec został po raz pierwszy odebrany, ale teraz jest przyciśnięty do niego i znacznie dłużej

 

W tym momencie koralowiec goździka ma ponad cztery miesiące w niewoli i wygląda zdrowiej i pełniej niż kiedykolwiek. Uważam, że pomarańczowe zabarwienie występuje tylko w obszarach nowego wzrostu tego koralowca, a ta kolonia zmieniła się praktycznie w pół pomarańczową. Ta Dendronephthya została zamontowana na magnetycznej podstawie, a jedna mała gałązka, która wcześniej ledwo dotykała szkła, teraz wyrosła na szkle i ma prawie dwa cale długości.

Po raz kolejny kopie się, bo pomyślałem na pewno, że ten koralowiec będzie już tylko wspomnieniem, że nawet nie zadałem sobie trudu, aby zrobić jedną dobrą migawkę do dokumentacji. Będę analizować i omawiać wszystkie metody stosowane w tym zbiorniku i systemie, aby spróbować odtworzyć to środowisko, z większym naciskiem na utrzymanie i hodowlę Dendronephthya w przyszłości.

 

dendronephthya-carnation-coral-5.jpg

Koralowce goździkowe spędzają większość czasu z polipami rozciągniętymi i otwartymi, ale wyraźnie widać, jak polipy są rozciągnięte, ale blisko, podczas chwytania pokarmu podczas karmienia.

 

Skorzystałem z okazji, aby skoncentrować karmienie koralowców azooksowych, nie martwiąc się o gromadzenie się składników odżywczych, ponieważ woda systemu azoox przepływa powoli, która dostarcza całe niezjedzone koralowce do fotosyntetycznych koralowców w systemie. Pojedyncza kolonia  Dendronephthya została umieszczona w tym zbiorniku jako wskaźnik żywienia wystarczającej ilości mikro i pikoplanktonu, ale nigdy naprawdę nie wierzyłem, że ten koral będzie żył tak długo.

Byłem tak przekonany, że ten koralowiec nie przetrwa, że nawet nie zawracałem sobie głowy zrobieniem mu zdjęcia po przylocie. Ale teraz, gdy ten koral był w zbiorniku od ponad czterech miesięcy i wygląda na większego, jaśniejszego i pełniejszego niż wtedy, gdy wszedł, kopie się za niewłaściwe udokumentowanie tej zdrowej kolonii koralowców goździków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×