Skocz do zawartości
Osmodeusz

Euphyllia baliensis. Poszukiwania Świętego Graala

Rekomendowane odpowiedzi

Euphyllia-baliensis-1-of-12-770x510.jpg

Minęło ponad osiem lat od opisania małego LPSa Euphyllia baliensis z głębokich wód wokół indonezyjskiej wyspy Bali. Od około ośmiu lat szukamy tego koralowca, przekraczając granice bezpiecznego nurkowania, mierząc się z długimi czasami dekompresji przy każdym kolejnym nurkowaniu i stopniowo tracąc wiarę, że kiedykolwiek go zobaczymy.

Euphyllia-baliensis-8-of-12.jpg

Trudno uchwycić mały rozmiar tych polipów.

 

Euphyllia-baliensis-11-of-12.jpg

Te polipy wyglądały na ciemnopomarańczowe / różowe pod wodą, ale przy lampach błyskowych 5000 K wyglądają bardziej różowawo.

 

Ze względu na jego głębokie i odległe środowisko, mniej niż garstka ludzi kiedykolwiek widziała Euphyllia baliensis w jej naturalnym środowisku. Biorąc pod uwagę wyjątkowość tego konkretnego gatunku, bardzo odizolowane i głębokie środowisko, po prostu zaskakuje nas, jak wyjątkowy jest ten koralowiec. Euphyllia baliensis może nie być dla nikogo czymś wyjątkowym, ponieważ nigdy go nie widzieli, ale dla nas ten mały polipowany LPS jest prawdziwym świętym Graalem rzadkich i egzotycznych koralowców.

 

Euphyllia-baliensis-6-of-12.jpg

Nie można przecenić, jak małe są polipy Euphyllia baliensis ; bladość jego polipów odróżnia go od innych Euphyllia czy Fimbriaphyllia . 

Właściwie nie jesteśmy pewni, czy należy do któregokolwiek z nich, ponieważ ma zupełnie inną strukturę.

E. baliensis wyróżnia się morfologicznie od innych w swoim rodzaju stosunkowo małymi koralitami (średnio 3 mm średnicy) i znacznie krótszymi, cieńszymi, lekko uwapnionymi gałęziami. Wykazuje również niezwykły wzór Hexacorallia, mając cztery lub osiem przegród pierwotnych i wtórnych. Zatem 4-krotna symetria, która jest wyjątkowa…

Trzeba było setek nurkowań, aby w końcu znaleźć ten tajemniczy koralowiec, wiele z nich zostało przerwanych z powodu bardzo dziwnych warunków panujących na południu Bali. Miejsca, w których nikt inny nie nurkuje. Mętne, głębokie wody, szalony prąd z niebezpiecznymi prądami w dół i ogromna fala sprawiają, że znalezisko jest jeszcze bardziej satysfakcjonujące.

Euphyllia-baliensis-1-of-3.jpg

Jest to siedlisko E. baliensis, położone na łagodnym piasku i zboczu glonów halimeda, które są zakłócane wysokim przepływem. Chroniony wśród trawy halimeda i małych półek skalnych.

 

Na głębokości około 42 metrów (125 stóp) znaleźliśmy pojedynczą kolonię Euphyllia baliensis . Na pierwszy rzut oka pomyślałem, że to, co znalazłem, to klasyczna Fimbriaphyllia parancora, ale mniejsza. Powiększający efekt maski nurkowej nie pomógł, ponieważ często spotykamy ten gatunek również na tej głębokości.

Niestety, zanim to odkryliśmy, komputery nurkowe już szalały, więc musieliśmy szybko zrobić kilka zdjęć, nie mając prawie czasu na ich obserwację. Zrobiłem tylko kilka zdjęć otwartych polipów i kolonii, po czym machałem szybko do kolonii, aby obserwować szkielet. I wtedy zacząłem świętować pod wodą, widząc polipy i korality szkieletu, które są tak cienkie, mają tylko 3-4 mm szerokości, że wyglądają jak igły!

Acanthophyllia-deshaesyana-2-of-3.jpg

Indophyllia-macassarensis-3-of-3.jpg

Klasyczne siedlisko Acanthophyllia, Indophyllia i Trachyphyllia.

 

Im bardziej badamy te głębokie siedliska, tym więcej znajdujemy unikalnych gatunków koralowców. Tym bardziej cieszymy się też z niezwykle pięknej scenerii tych siedlisk. Płaskie z pionowymi koralami Dendronephthya lub Umbellifera , z rozproszonymi niesamowicie kolorowymi koralami. Podczas gdy czołgi SPS są najważniejszymi zbiornikami rafowymi, zbiorniki Deep Water LPS są granicą utrzymywania raf!

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm

Nie prościej było by SZUKAĆ i odkrywać nowe siedliska i gatunki koralowcow jakąś bezzalogowa łodzią podwodna wyposażona w dobry system kamer? 

Domyślam sie, że  znalezisko gołym okiem wzbudza więcej emocji niż wczorajsza walka, ale jeśli już odkrywać i szukać to może wygodniej jakimś sprzętem? 

Edytowane przez Bart1996

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×