Skocz do zawartości
Gość

Zestawy testowe przy użyciu telefonu RGB - pomoc w testowaniu

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Jestem daltonistą, co uniemożliwia odczytanie większości zestawów testowych. 

Używałem wszystkich zestawów testowych Red Sea. Widzę zmianę koloru na Alkalinity, jeśli zrobię przyrost o 0,5 dkH, ale to wszystko. 

Reszta, którą mam, to zmiany koloru od różowego do niebieskiego i po prostu nie widzę czerwieni.

Aby obejść ten problem, używam aplikacji na telefon, która pobiera kolor czujnika z kilku pikseli aparatu i wyświetla wartości RGB (czerwony, zielony, niebieski) na żywo na ekranie. Dokonuje również tłumaczenia wartości RGB i zinterpretuje je na nazwę koloru. 

Mój obecny telefon to Samsung Galaxy S8 +, a bezpłatna aplikacja, której używam, nazywa się „Color Grab”. Jedyny problem, jaki miałem, to to, że czasami wydaje się, że kolory na telefonie się „zmieniają” i nie są wartościami, których oczekuję w danym teście. Ponowne uruchomienie telefonu zazwyczaj rozwiązuje ten problem (i wymaga powtórzenia testu).

Zrzut ekranu ekranu aplikacji (z dużym czerwonym kółkiem w lewym górnym rogu) pokazuje kółko celu na środku ekranu. Podaje wartość na żywo wartości RGB (czerwony, zielony, niebieski) w lewym górnym rogu i przetłumaczoną nazwę koloru (na tym zdjęciu fioletowy: różowy). Do moich testów będę obserwował wartości RGB i czekał, aż ustabilizują się na każdym kroku.

Dla lokalizacji testowej mam światło powiększające Harbor Freight skierowane pod kątem w kierunku białej kartki papieru na moim obszarze roboczym, którego używam jako tła (jest to zdjęcie z kółkiem wokół tła). Odległość od telefonu do wycinka testowego wynosi około 6-8 cali. Odległość między fiolką a aparatem może wpływać na kolor, więc staram się zachować tę samą odległość przez cały test i utrzymywać kropkę w tym samym miejscu na fiolce. Czasami aparat będzie miał trudności z ustawieniem ostrości, ale wydaje się, że nie ma to wpływu na kolor (niebieski jest niebieski, niezależnie od tego, czy jest ostry, czy nie).

Zastrzeżenie:  W moich testach wybieram standardowy próg koloru, którego używam do zakończenia testu. To pozwala mi ustawić parametry na stabilną wartość, jednak to, co nazywam wapniem 400, może w rzeczywistości być wyższe lub niższe niż 400, w zależności od tego, kiedy nazywasz testowanie „zakończone”. Po prostu próbuję się upewnić, że jestem w parku wartości docelowych, a następnie utrzymuję go stabilnie. Musiałbym pomieszać znane stężenia, aby uzyskać prawdziwą korelację. To ten sam problem, który miałby ktoś, kto próbowałby ocenić zmianę koloru.

Metoda testowa: postępuję zgodnie ze standardowym protokołem testowym zestawu testowego, a następnie używam aplikacji do końcowego etapu miareczkowania. Do pokazanych zdjęć użyłem 0,02 ml titranta z 10 sekundowym mieszaniem / wstrząsaniem na dawkę. Następnie czekam 10-20 sekund na ustabilizowanie się wartości RGB. Ważne jest, aby trzymać aparat w stosunku do odległości fiolki na stosunkowo stałym poziomie i celować w to samo miejsce próbki. Nie mam stanowiska testowego do utrzymania stałej odległości, po prostu patrzę na rozmiar fiolki na ekranie i staram się, aby był taki sam.

Testy pokazane poniżej to testy Red Sea Pro Calcium, Magnez i Potas. W każdym z tych testów zmieniają kolor z różowego na niebieski. Skupiam się tylko na czerwonej wartości RGB (pierwsza liczba) i używam jej do określenia, kiedy moje testy są zakończone.

Do zakończenia testu używam następujących progów:
Wapń: Czerwony <50
Magnez: Czerwony <50
Potas: Czerwony <20

Te wartości znajdują się pod koniec ostrej części zmiany koloru. Ktoś, kto ma większą wiedzę na temat reakcji chemicznych, może mi pomóc w wyborze części krzywej, aby uzyskać bardziej bezwzględną wartość.

W poniższych przykładach dla każdego testu mam wykres ilości titranta dodanego na osi X z czerwoną wartością wykreśloną na osi Y. Dołączam również tabelę wartości na wykresie. Dla tych trzech testów użyłbym wartości 0,9 dla wapnia (pierwszy punkt testowy z czerwonym <50), 0,66 dla magnezu (pierwszy punkt testowy z czerwonym <50) i 0,22 dla potasu (pierwszy punkt testowy z czerwonym <20). Na podstawie kart testowych otrzymałem wartości wapnia: 450, magnezu: 1320 i potasu: 404.

Uwzględniono również wybrane zrzuty ekranu z fiolek podczas testów. Do tych dodałem czarną skrzynkę z testem (Ca dla wapnia, Mg dla magnezu i K dla potasu), a następnie ilość titranta dodanego do tego obrazu.


App.jpg Setup.jpg Calcium.jpg Magnez.jpg Potas.jpg Calcium1.JPG Calcium2.JPG Calcium3.JPG Magnesium1.JPG Magnesium2.JPG Magnesium3.JPG Potas1.JPG Potas2.JPG Potas3.JPG

 

 

PapaElf Reef2Reef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×