Skocz do zawartości
Gość

Jak hodować i propagować Aiptazję

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

@Alcoholik , no Ciebie na pewno zainteresuje :devil:

 

 

Rzadki temat i niecodzienny, można się zastanawiać, po co nam hodowla aiptazji, skoro jest to jeden z podstawowych szkodników w naszym hobby od samego początku. Odpowiedź jest dość prosta. Rozumiejąc propagację aiptazji możemy

a) stworzyć kwitnącą kulturę żywiących się aiptazją np. ryb i ślimaków, oraz

b) zrozumieć, jak możemy spowolnić wzrost aiptazji w naszych zbiornikach rafowych.


030126b4-f31a-49cd-a4a3-0fa4d1f9b75c-jpe

Jak założyć zbiornik na aiptazję

jak rozmnażać aiptazję

Jak karmić aiptazję

Jak zachować trwałe źródło aiptazji

Przybory



1. Jak ustawić zbiornik do aiptazji


Moją preferowaną metodą jest ustawienie płytkiego pojemnika o wysokości nie większej niż 10 - 15 cm, ustawionego w małej studzience z przewodem powietrza 6 mm jako powrót z zbiornika, z małą warstwą węgla aktywnego jako substratu. Idealnie byłoby, gdyby temperatura w tym pojemniku wahała się od 27 ° C  do 29 ° C 


50401ccb-f77b-4eda-9d9e-c1753e6fb8be-jpe7db69d38-21a0-4ebd-bdff-75a6d68cfdce-jpe

2. Jak rozmnażać aiptazję


Kiedy już zbierzesz trochę aiptazji , zalecam przecinanie aiptazji raz w tygodniu na pół lub na ćwiartki. Można to łatwo zrobić za pomocą pęsety i długich nożyczek.

Rękawiczki i gogle są zalecane podczas odrywania koralowców, a aiptazja nie jest wyjątkiem, dlatego należy używać odpowiedniego PPE.


3. Jak karmić aiptazję


Z doświadczenia zauważyłem, że aiptazja będzie preferować mniejsze pokarmy, ponieważ są łatwo przyswajalne. 

Karmię moją mieszanką codziennie wyklutej artemii i mrożonych jaj homara. Inne produkty mogą również działać, o ile są małe. Zdziwisz się, jak skutecznym myśliwym może być aiptasia.


4. Jak utrzymać trwałe źródło aiptazji


Jeśli chodzi o utrzymanie trwałego źródła aiptazji, zalecam, aby po zapełnieniu tacki podać tylko połowę aiptazji ślimakom nagoskrzelnym. Zwykle czekam, aż się rozwiną i po prostu przecinam górną połowę, w której są macki, i trzymam stopę w zbiorniku, aby odrosła, średnio zajmuje to 7 dni, aby powrócić do pierwotnego rozmiaru. W ten sposób moja liczba aiptazji stale rośnie, a ślimaki otrzymują wystarczającą ilość pożywienia.


5. Narzędzia


Moje ulubione narzędzia to długie pęsety ze stali nierdzewnej i długie zakrzywione nożyczki

6eaf904d-2725-4812-9f62-51bddd2093bb-jpe32d3fd8e-0604-4b2c-a878-dcf66717cbf2-jpe
 

 

Reef2Reef.com

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×