Skocz do zawartości
pike83

Sump

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, w lajblizszym czasie planuje wystartowac z pierwszym slonowodnym zbiornikiem. Akwarium to kostka o wymiarach 60x60x60 do tego sump 44x51x41,5h. Odpieniacz jaki bedzie to Bubble Magus C5, gdzies wyczytalem, ze najlepiej pracuje przy zanurzeniu 23cm bedzie w srodkowej komorze. W sumpie sa wklejone 2 przegrody i teraz pytanie czy moze tak zostac czy je wymienic, a moze zostawic tylko jedna?

20200803_172239.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mam tak samo sklejony sump . Musisz wziąść pod odwagę , że w pierwszej komorze powiedzmy będzie wata , w drugiej odpieniacz i coś jeszcze , a w 3 pompa . Pompa potrzebuje też miejsce , by miała odpowiednią ilość wody , dwa jak przesunie się o kilka mm , to będzie dotykała ścian sumpa . A wtedy może być głośni przez rezonans . Jeśli odpieniacz będzie walił bąble , to wszystko będzie w akwarium , a to natomiast jest nie ciekawy widok . A jeszcze może się woda spieniać w pierwszej komorze i też to kiepsko wyglada . To jest trzeci sump taki sam jaki mam , nigdy woda mi się nie spieniała , ale czytałem , że czasami tak jest . Odpieniacz będziesz musiał podnieść , bo będzie miał zanużenie ponad 30 cm . Zmierz pompę i zostaw jej trochę więcej miejsca , ja mam jeszcze w ostatniej komorze grzałkę . Jeśli woda by została wypompowana to grzałka się spali , ale to potrwa około 4-6 dni z tym parowaniem , które mam . A zatkanie spływu skróci ten proces do 3-4 dni . Dużo ludzi ma po odpieniaczu Bubble stop czyli dodatkową szybę  , która zatrzyma bąble . Odpieniacz w pierwszej komorze , potem watę i takie tam... Ja przy małych sumpach robię prosto i bąble w akwarium mam na początku startu odpieniacza kilka dni i po czyszczeniu . Ale mnie to nie denerwuje , bo za odpieniaczem mam jeszcze ceramikę , która prawie wszystko zatrzyma . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest jeszcze jedna przegroda przelewowa po odpieniaczu w celu uspokojenia wody z bąbli:), ale faktycznie czym mniej tym lepiej. Zależy dużo od długości sumpa.  Kolega dobrze sugeruje z obiegówką żeby miała wystarczająco miejsca i nie dotykała żadnej ścianki. Czy wata będzie stosowana? Ja nie stosuje bo nie mam czasu na ciągłe jej sprawdzanie czy nie jest zabita. Zresztą jak sobie wyobrażę pływającą watę po sumpie po wyłączeniu obiegu ;). Zresztą i tak raz na miesiąc robię solidne czyszczenie dna sumpa z dytrytusu więc wata do szczęścia nie jest mi potrzebna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×