Skocz do zawartości
Gość

Znalezione w sieci

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Dobra myśl. Podpinam żeby było na wierzchu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Pawku napisał:

jak działa apka.

Stosownie do wieku +4 lata :biggrin::no:

Także jak znalazł :whistling:

 

12BE425B-04C7-4C4C-A5AD-1CACF583DDB8.jpeg

AA5757AD-A7ED-4782-8082-3D99E2BD5450.jpeg

23C838AE-69A0-4D6C-857D-905042A37E98.jpeg

2492F450-89EB-4478-B6C1-20A5AD7333ED.jpeg

Edytowane przez Osmodeusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bank obrazów rafy koralowej

Zbiór zdjęć i zasobów o jakości medialnej, udostępniony ZA DARMO (do użytku niekomercyjnego) w celu wsparcia globalnej misji ratowania raf koralowych.

Rafy koralowe są jednymi z najbardziej różnorodnych biologicznie i najpiękniejszych ekosystemów na ziemi. Przedstawione rafy są pełne życia, co pokazuje, jak te ekosystemy mogą się rozwijać, gdy są zachowane i chronione. 

Baza zawiera zdjęcia, filmy i modele 3D

https://www.coralreefimagebank.org

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

CHASING CORAL - THE VR EXPERIENCE 

 

 zasoby VR obejmują film Chasing Coral: The VR Experience oraz Google Ocean's Expeditions Google!

Przeżyj dzień w tworzeniu Chasing Coral. Śledź „Coral Nerd” Zackery'ego Rago, który eksploruje Wyspę Jaszczurów i bada skutki bielenia dzięki fotografii poklatkowej. 

Jak to działa:
 
  • Zakładając, że masz już sprzęt VR, musisz pobrać jedną z bezpłatnych aplikacji dostępnych na telefon, aby załadować zawartość na urządzenie.
  • Gear VR to aplikacja na Androida, którą znamy i której często używamy. Film nie jest obecnie zgodny z telefonem iPhone.
  • Zalecamy wstępne załadowanie filmu ustawioną liczbą urządzeń przed oglądaniem w grupie.
Edytowane przez Osmodeusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Książka Raja Ampat Through the Lens ukazuje piękno, rzadkość rafy Indonezji

 

Raja-ampat-through-the-lens.png

 

Niesamowita książka „The Raja Ampat Through the Lens Of” nie tylko prezentuje majestatyczne rafy regionu Raja Ampat w Indonezji, ale przekazuje wszystkie wpływy na ochronę tego spektakularnego obszaru. Ponieważ rafy koralowe są pod wpływem stresu związanego z działalnością człowieka, autorzy postanowili podzielić się tą lokalizacją z jak największą liczbą osób, aby zwrócić uwagę Raja Ampat i pokazać, dlaczego zasługuje na ochronę.

raja-ampat-inside-cover-1024x417.png

 

Raja Ampat, co oznacza „Czterej Królowie”, znajduje się na północno-zachodnim krańcu Półwyspu Bird's Head na wyspie Nowa Gwinea, w prowincji Indonezja Zachodnia Papua. Raja Ampat ma cztery główne wyspy otoczone przez ponad 1500 małych wysp, cay i mielizn. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego to brzmi znajomo, to właśnie tutaj odkryto wspaniałe i rzadkie wargacz migaczowy Paracheilinus nursalim.

manonichthys-jamali-eviota-raja-gerald-a

Ta książka zawiera wiele nigdy wcześniej nie spotykanych gatunków ryb rafowych, takich jak Maninichthys jamali i Eviota raja. Gerald Allen.

 

 

Zapraszając najlepszych profesjonalnych fotografów, którymi kierowali się przez lata, autorzy zaoferowali każdemu z nich, jako indywidualny lub fotograficzny zespół, rozdział w książce, aby wykonać swoją magię. Fotografowie udostępnili swoje zdjęcia i tekst, aby zebrać unikalną kolekcję urody i rzadkich okazów rafy znalezionych w jednej z najbogatszych stref rafy na świecie.

Ta książka w twardej oprawie zawiera 288 stron inspirujących fotografii, które będą doskonałym uzupełnieniem każdego stolika kawowego. Jeśli jesteś tabletem lub osobą czytającą e-czytnik, jest on również dostępny do zakupu na Amazon dla Kindle. Jeśli nie możesz uwierzyć nam na słowo, przekonaj się sam online, ponieważ ta książka jest dostępna do obejrzenia online . Oczywiście ciesz się pięknem, ale pomyśl o zakupie tej książki, aby zachować ten obszar dla przyszłych pokoleń.

Hippocampus-pontohi-dos-winkel.png

W tej książce jest mnóstwo małych koników morskich, o których nigdy nawet nie słyszeliśmy, jak „pontohi” Hipokampa. Dos Winkel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta metoda odbudowy rafy koralowej pomaga spowolnić erozję zbocza

NICOLE HELGASON

TRACC – Pom Pom Island Malaysia

Pod koniec 2019 roku, tak, kiedy w ciągu kilku dni mogliśmy latać dookoła świata na maleńkie wyspy, mieliśmy przyjemność odwiedzić wyspę Pom Pom na Borneo w Malezji. Pom Pom jest domem dla TRACC (Tropical Research and Conservation Centre) i od lat pracują nad ambitnymi projektami odbudowy koralowców na całej wyspie.

W rzeczywistości w 2015 roku, kiedy zacząłem pracować dla Reef Builders, pisałem o TRACC, więc było jeszcze bardziej ekscytująco, gdy miałem okazję odwiedzić w ubiegłym roku. Pom Pom to mała wyspa na Morzu Celebes, położona zaledwie 30 km na północny wschód od Semporna na wschód od Sabah Borneo. 

Pom-Pom-TRACC-Map.jpg

Pom-Pom-Drone-Bugdreamer.jpg

Przed TRACC utrzymywała się presja połowowa, w tym stosowanie dynamitu, oraz inne niszczycielskie metody poważnie uszkodziły rafy wokół Pom Pom. Nie tylko zniszczyły one żywe koralowce, ale metody niszczące wpłynęły również na strukturę rafy koralowej, co doprowadziło do ujemnego sprzężenia zwrotnego erozji i dalszego spadku siedlisk. 

Rafa wokół Pom Pom ma 50–75 metrów szerokości na zachód i kilkaset metrów szerokości wokół większości wyspy. Pom Pom jest poważnie erodowany od strony północno-wschodniej, a ochotnicy TRACC i biolodzy morscy pilnie sadzą koralowce i wprowadzają innowacyjne nowe techniki stabilizacji nieskonsolidowanego zbocza. 

Rafa Butelkowa

Ich pierwszą techniką, o której pisaliśmy w 2015 roku, była rafa butelkowa. Rafa znajduje się w płytkich mieszkaniach wokół północnego krańca wyspy. Odwiedzając ten obszar, teraz musisz mieć bystre oko, aby wybrać butelki, które są w większości wypełnione koralowcami.

TRACC-Ribbon-Reefs-Borneo.jpgRafa butelkowa z TRACC w 2015 roku

Metodę tę zastosowano jako podłoże do sadzenia uratowanych fragmentów koralowców z raf uszkodzonych przez połów dynamitu. Rafa butelkowa, którą widzimy dzisiaj, jest odzwierciedleniem tego sukcesu.

Po chwili zauważyli, że te bloki butelek wciąż poruszały się po zboczu rafy i nie działały na rzecz stabilizacji rafy. Małe klocki ułatwiły ich rozmieszczenie na wyspie, ale były również wystarczająco lekkie, aby można je było rzucać podczas burz i puchnięć. 

Pom-Pom-15.jpg
Pom-Pom-16.jpg
Pom-Pom-17.jpg

Step Reef

Od czasu stworzenia tej początkowej rafy butelkowej, TRACC ewoluował swoje metody, aw ciągu 6 lat posadził ponad 75 000 fragmentów koralowców przy użyciu dwóch metod, Step Reef i rafy ARC. Te unikalne metody drastycznie poprawiły zniszczone rafy wyspy Pom Pom, a badania na wyspie wykazały wzrost liczby ryb i koralowców, w tym nowych gatunków ryb na tym obszarze.

Podczas gdy ich oryginalna metoda rozpoczęła się od segmentów bloków butelek, eksperymenty doprowadziły do tego, że obrócili butelki do góry nogami i zorganizowali je w stabilizowaną rafę schodkową. W tej metodzie masywne i rozgałęzione gatunki koralowców przymocowano do płaskich podstaw cementowych. 

Pom-Pom-8.jpg

Pom-Pom-9.jpg
Pom-Pom-10.jpg
Pom-Pom-14.jpg
Pom-Pom-23-1.jpg

„Na wyspie Pom Pom mamy stale mobilne podłoże, które nie wykazało żadnej naturalnej poprawy. Wynika to z kąta nachylenia zbocza, jak na północnym krańcu wyspy, gdzie zbocze jest mniej strome, nastąpiła już naturalna konsolidacja gruzów, a koralowce mają się dobrze. ”

„Z tych powodów od 4 lat projektujemy i przeprojektowujemy rafę stepową. Nasze obecne rozwiązanie wykorzystuje wzrost kolonii koralowców, aby z czasem zwiększyć wytrzymałość sztucznej rafy. Ponadto projekt umożliwia tworzenie złożonych struktur 3D i konsolidację gruzu pod konstrukcją. ” [TRACC]

Rafa ARC

Podczas gdy odnosili sukcesy na Step Reef, TRACC nie poprzestał na tym. Kolejnym etapem było zbudowanie jeszcze mocniejszego fundamentu dla ich fragmentów koralowców, co dodatkowo wzmocniło grzbiet rafy, co doprowadziło do rozwoju rafy ARC. 

Rafy ARC to nowy projekt sztucznej rafy, ARC oznacza Artificial Reef Crest. Unikalny kształt rafy ARC został zaprojektowany w celu przywrócenia formacji koralowców, dając nowe podłoże dla uratowanych fragmentów koralowców, zmniejszając ruch gruzu, który może spaść z grzbietu na innych głębszych koralowcach, oraz aby zapewnić przywrócenie funkcji ekologicznej w minimalnym czasie.

Pom-Pom-18.jpg

Rafa ARC wykorzystuje bloki cementowe, wystarczająco małe, aby dwóch nurków mogło je rozstawić, a podczas budowania konstrukcji szczyt bloków otrzymuje jedną z dwóch metod wykończenia. Dostępne są prostokątne zagłębienia lub małe przegrody wielkości palców, te wykończenia zostały zaprojektowane jako szybki i łatwy sposób sadzenia koralowców. 

Na lądzie ochotnicy i biolodzy przygotowują herbatniki cementowe, a gdy cement wysycha, umieszczają w mieszance fragmenty koralowca. To sprawia, że fragmenty koralowca są bardzo łatwe do rozmieszczenia i umieszczenia na miejscu na rafie ARC.

Pom-Pom-Coral-Restoration.png

Pom-Pom-19-1.jpg
Pom-Pom-20-1.jpg
Pom-Pom-21-1.jpg
Pom-Pom-22-1.jpg
Pom-Pom-36.jpg

W celu ograniczenia utraty koralowców z naturalnej rafy, TRACC wykorzystuje różne techniki szkółkarskie do hodowli fragmentów koralowców. W różnych strukturach hodują głównie gatunki Acropora i odporne gatunki Pocillopora, jednak niedawno zaczęli hodować ogromne kolonie Porites, które mogą wykorzystać w przyszłych projektach restauracyjnych.

Metody Step, a zwłaszcza rafy ARC, w połączeniu z hodowlą, oczyszczaniem i harmonogramami monitorowania w TRACC okazały się skuteczne w spowalnianiu postępu erozji stoków. I chociaż każdy projekt odbudowy koralowców na całym świecie ma swoje własne unikalne wymagania, metoda ARC jest łatwym i opłacalnym sposobem na stabilizację stoków gruzu i budowę sztucznych raf koralowych. 

Sprawdź TRACC, aby dowiedzieć się więcej. 

 
Pom-Pom-27-300x300.jpgPom-Pom-28-300x300.jpgPom-Pom-32-300x300.jpg

Pom-Pom-25.jpg Butelki i kulki rafowe na rafie domowej TRACC

 

 

 

 

Australia rejestruje trzecie wydarzenie bielenia koralowców w ciągu pięciu lat

NICOLE HELGASON

 

 

Coral-Bleaching-GBR-1-770x395.jpg

Jedna czwarta Wielkiej Rafy Koralowej doświadczyła tego lata poważnego wybielenia podczas najbardziej rozpowszechnionego wybuchu, jaki kiedykolwiek był świadkiem. Jeden z najlepszych australijskich naukowców z Wielkiej Rafy Koralowej mówi, że po pięciu latach nastąpi trzecie masowe wydarzenie bielenia. 

Prof Terry Hughes, dyrektor Centrum Doskonałości Badań Raf Rafowych na Uniwersytecie Jamesa Cooka, pod koniec marca 2020 r. Przebadał 1036 raf z samolotu w ciągu dziewięciu dni. Władze parku morskiego również obserwowały loty.

Hughes opublikował mapy wskazujące na poważne poziomy bielenia występujące w 2020 r. We wszystkich trzech częściach rafy - północnej, środkowej i południowej - po raz pierwszy od czasu masowego bielenia w 1998 r.

GBR-2020-Coral-Bleaching-ARC.jpegHughes powiedział, że prawdopodobnie nie będzie takiego samego poziomu śmiertelności koralowców w regionach północnych i środkowych w 2020 r. Jak w poprzednich latach, ale było to częściowo spowodowane tym, że wcześniejsze wybuchy wybielania zabiły gatunki mniej tolerujące ciepło.

Wielka Rafa Koralowa doświadczyła pięciu masowych wybielaczy - 1998, 2002, 2016, 2017 i 2020 - wszystkie spowodowane przez rosnące temperatury oceanów wywołane globalnym ogrzewaniem.

 

Konto z pierwszej ręki

Zapytaliśmy Nic Dos Santos, dyrektora zarządzającego Ultra Coral Australia, o jego perspektywę na tegoroczne wydarzenie bielenia. Nic ma ponad 25 lat doświadczenia w nurkowaniu w większości rejonów Wielkiej Rafy Koralowej, spędzając do 260 dni w roku nurkując.

„To najcięższe bielenie głębinowe, jakie kiedykolwiek widziałem, smutne jest patrzeć na własne oczy”, powiedział.

 

 

„To trzecie wydarzenie wybielające, ale myślę, że mieliśmy gorzej! Południowej części GBR nie oszczędził pokrowiec chmur z cyklonów, tak jak ostatni, który miał wybielić cały GBR. W tym wydarzeniu widziałem wszystkie koralowce w głębokiej wodzie, mocno bielone. ”

Nic nie wspominając o przybrzeżnych rafach, w których zbierają Homophyllia, Euphyllia, Catalaphyllia i inne  nie z tego świata koralowce LPS, oszczędzono najgorszego. 

„Temperatury wody wynoszą teraz 28 ° C (82 F), a koralowce przejdą w tryb odzyskiwania, mieliśmy dużo deszczu i złej pogody, więc brudna woda spłynie stanowi dobre źródło pożywienia.”

Ale Nic powiedział, że to nie wszystkie złe wieści. Udostępnił wideo kultowego siedliska Acro . „Nie chcę was wszystkich przygnębiać !! jest kilka raf, które nie zostały w pełni wykorzystane, jest to rafa wzdłuż brzegu, martwiłem się, że to nastąpi, ale woda ostygła z powodu bardzo potrzebnego deszczu. ”

 

 

 

 
 
Edytowane przez Osmodeusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzka głupota nie zna granic  :facepalm::mad::down:

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyny pozytyw z tej głupoty to to że koral się zregeneruje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety niektóre „mózgi” nigdy🤬

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×