Skocz do zawartości
Yaardai

Chelmon odszedł - co dalej?

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś w nocy odszedł chelmon - był u mnie ponad pół roku. Na początku zajmował się tylko aiptasiami i innymi drobiazgami, które znajdował w skale. Po różnych próbach z nauką karmienia zaczął jeść mrożonki - jego ulubionymi okazały się lasonogi. Wyłapywał bez wyłączonej cyrkulacji (był największy w akwa) i czuł się dobrze, aż 2 dni temu odechciało mu się. W tym czasie szybko schudł (najbardziej pod skrzelami), a wczoraj wieczorem miał cały czas szybki oddech, bez zmian na skórze, czy płetwach. Wyłączyłem cyrkulację, do filtra poszedł węgiel, chelmon pokładał się na skale, piasku, ale co jakiś czas dawał radę popływać, jednak nie tak jak wtedy, gdy nic mu nie dolegało.

Kilka tygodni temu padł borsuk - winą wtedy została obarczona gramma loreto - zawsze kiedy była koło niego próbowała go atakować. A strachliwy borsuk uciekał.

Po "walce" loretki z borsukiem, loretka zaczęła ukrywać się w skałach i do teraz odbudowuje postrzępione płetwy, w tym ogonową, która prawie zanikła. Loretka nie chudnie, rzadko wychodzi z kryjówek, trudno zauważyć ją w trakcie karmienia. 10 dni temu dodawałem wyciskany czosnek do mrożonek.

Składając cały ciąg tych zdarzeń doszedłem do wniosku, że to wszystko może mieć ze sobą związek. I borsuk wcale nie był ofiarą loretki. Pasożyty czy ospa, oodinoza?

Akwa ponad 300l, prawie 1,5 roku. Aktualna obsada: 3 piżamy, 2 błazny, doktor, babka puellaris, gramma loreto. Połowa z nich jest u mnie kilka lat - przeniesiona z mniejszego wcześniej. Nigdy wcześniej nie miałem takich problemów z rybami. Parametry z wczorajszych szybkich testów: pH=8,1, PO4 (milwaukee) - 0,12, NO3-5-10, krzemiany - 0, woda po RO/DI - 0. Nie mam SPSów.

Co dalej, aby uniknąć kolejnych zgonów? Kupować "ziółka" Herbtany, KICK-ICH Ruby Reef? Czy tylko wyciąg z czosnku i obniżenie zasolenia? Oczywiście żadnych zakupów.

Aktualnie leję bakterie Colombo Bacto. Coś innego niepodawanego codziennie w kropelkach możecie polecić?

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×