Skocz do zawartości
Kassiula

dobieranie rybek

Rekomendowane odpowiedzi

Hej jestem Kasia, jestem tu nowa.

Planuje założenie akwarium w moim nowym domu. Ma być ozdobą dużego salonu i jadalni.

Jestem osobą która wszystko z góry planuję dlatego chcę się dowiedzieć się paru szczegółów zanim zacznę przygodę z akwarium morskim.

Wiadomo każdemu podobają się inne ryby i każdy inaczej wyobraża sobie swoje wymarzone akwarium. Wiele czytałam ale nie na wszystko znalazłam odpowiedz.

Czy można w jednym akwarium mieć Błazenki i pławikoniki?

W tym wypadku jak duże musiało by być to akwarium dla tych rybek ?

I co polecacie poczatkujacy do czyszczenia akwarium. Chodzi mi o jakiegoś zwierzaka. I czy w ogóle sprawdzają się one.

Proszę tylko o nie krytykowanie mnie, już na dwóch wcześniejszych forach mnie skrytykowali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koniki trzymamy raczej bez żadnych innych ryb w akwarium , są to zwierzaki o specyficznych wymaganiach i jako początkująca zdecydowanie sobie je odpuść. Błazenki jak najbardziej, idealne na początek. Jeśli chodzi o ekipę ''sprzątającą'' to przeważnie są to ślimaki turbo oraz krewetki np. lysmata amboinessis.

Myśl o akwarium od 100 litrów w górę, w zależności od możliwości finansowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koniki trzymamy raczej bez żadnych innych ryb w akwarium , są to zwierzaki o specyficznych wymaganiach i jako początkująca zdecydowanie sobie je odpuść. Błazenki jak najbardziej, idealne na początek. Jeśli chodzi o ekipę ''sprzątającą'' to przeważnie są to ślimaki turbo oraz krewetki np. lysmata amboinessis.

Myśl o akwarium od 100 litrów w górę, w zależności od możliwości finansowych.

 

Dziękuje bardzo za odpowiedz

Aż tak źle z tymi konikami wielka szkoda :(

a jakie dobrać odpowiedni ukwiał dla Błazenka, wiadomo mnie może się jakiś spodobać, a każe się że rybką to nie koniecznie.

Dużo takich krewetek potrzeba na akwarium?

No nie żartujmy 100l? takie malutkie, to ma być akwarium gdzie rybki mają mieć masę miejsca do pływania :) jak już coś robię to wole poczekać dodatkowy rok i mieć duże, a nie za parę lat zmieniać bo będzie za małe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem od 100 litrów w górę, nie znam Twoich możliwości finansowych, więc nie jestem w stanie powiedzieć na jakie akwarium możesz sobie pozwolić. 

Błazny generalnie siedzą w różnych gatunkach ukwiałów, bardzo często siedzą w jednych z ładniejszych ukwiałów moim zdaniem, czyli entmacea quadricolor. 

Ilość zwierzaków w akwarium zależy od jego wielkości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi że na tych 100l to jedna rybka sobie swobodnie popływa. bardziej się szykuje pod akwarium około 1000-1500l a może i większe ( zależy jak mi wejdzie to do salonu ). Pieniądze przychodzą i odchodzą u mnie nie ma za dużego problemu potrzebuje więcej kasy to po prostu sprzedam jedną jałówkę więcej i tyle. A Ja w takich rzeczach zbytnio kasy nie liczę, bo dobrostan zwierząt jest dla mnie na pierwszym miejscu :)

 

Czyli nie ma określonego jednego gatunku... czyli mogla bym mieć kilka różnych.

Jak przeglądałam różne akwaria morskie zauważyłam ze niektóre mają różnych wielkości przegrody z szyb... czy to jest dość ważny element akwarium ?

I czy typ światła jest istotny dla akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli planujesz 1000-1500 litrów to dobór gatunków i ilość sztuk jest bardzo duży, choć nie wiem czy zdajesz sobie sprawę z kosztów założenia i utrzymania, ale to inny temat.

Tak, typ światła jest ważny, moim zdaniem w małych baniakach najlepiej dać same świetlówki T5, a w tak dużych jaki planujesz najlepiej połączenie LED+T5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli planujesz 1000-1500 litrów to dobór gatunków i ilość sztuk jest bardzo duży, choć nie wiem czy zdajesz sobie sprawę z kosztów założenia i utrzymania, ale to inny temat.

Tak, typ światła jest ważny, moim zdaniem w małych baniakach najlepiej dać same świetlówki T5, a w tak dużych jaki planujesz najlepiej połączenie LED+T5.

dzięki bardzo za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja z morskim wystartowałem w marcu/kwietniu , mam ok 520 litrów w obiegu , wymiary to 130x58x60 oczywiście to moje pierwsze akwarium 

Jeśli chodzi o błazenki , nie wszystkie do ukwiału od razu ciągnie moje z hodowli ani o tym myślą pławią tu i tam albo przebywają w rogu ,

w akwarium mojej wielkości spokojnie pomieścisz z 15 rybek ,dwie trzy większe , reszta małe/srednie ,krewetki i wiele życia którego nawet nie widać . 

 

Jedno wiem na pewno , ze akwarium morskie potrzebuje ciągłej opieki , tzn. środku raczej nie ruszasz , babka, rozgwiazda i wiele innych piasek ci wyczyszczą , niestety szyby trzeba przetrzeć samemu co jakiś czas ,

karmić lokatorów , wyczyścić odpieniacz , robić podmiany wody , dolewać wody , u mnie latem paruje ok 5l wody, teraz mniej , 

 

Jeśli chodzi o koszty ,zaczynając z morskim wszystko podliczałem , skończyłem to robić po przekroczeniu 15tyś zł ,mowa o samym początku , teraz dużo doszło sprzętu tak na oko już dawno 20 tyś przeleciało przez akwarium :) 

koszt energii elektrycznej miesięcznie waha się w granicach 50-60zł , do tego woda ,sól na podmiany i ciągle coś dokupuje :) to hobby w którym 

niema dna :))) ale jak sobie policzysz ta uciecha to niema czego żałować :) 

najgorzej jak zaczyna się coś złego dziać z parametrami , plagi to już nie taki miód :/

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×