Skocz do zawartości
Pawcio

Powitanie i przedstawienie się

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich jestem Paweł i mieszkam w Niemczech na Bawarii. A na forum znalazłem się bo otrzymałem w prezencie akwarium 100x50x40 z szafka  od znajomych, wiec od razu wiedziałem ze zrobię z niego swoją pierwszą solniczkę. Z akwarystyką miałem jakieś doświadczenia ale tylko słodkowodną. Na wstępie chciałem spytać czy znacie jakiś kolegów z tym hobby w Niemczech może nawet niedaleko mnie, wiem że to sporo ułatwia. Czytam forum od jakiegoś już czasu i pomału nabywam wymaganą wiedzę, ale jeszcze wiele prze de mną. Baniak ma 200l chyba ok bo będzie stabilniejszy i łatwiejszy do prowadzenia niż np. 100l. co do dalszego sprzętu to nie wiem czy coś jeszcze znajdą ale może jakaś grzałka czy filtr kubełkowy jeszcze dojdzie. chyba że się nie będzie nadawać to zaczynamy od zera. Aha baniak ma 2 lata z czego rok przeleżał na strychu.

Co do filtru RO mam pytanie czy mogę nabyć taki żeby i w kuchni się nadał za jednym zamachem ( wodę tu mają strasznie zakamienioną i twardą ). W mieście mam 2 lub 3 sklepy zoo ale to nadal mało popularne hobby wiec biorę pod uwagę portale i sklepy internetowe. Koleina sprawa czy mogę stosować filtr kubełkowy czy sump jest jedynym słusznym rozwiązaniem do takiego baniaka. Osobiście wolał bym filtr kubełkowy bo boje się sumpa nigdy go nie miałem i obawiam się zalania mieszkania. Narazie was więcej nie zanudzam witam wszystkich i pozdrawiam.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Cześć, ja mieszkam w niemczech, a dokładniej w Berlinie. Akwarium się nada , szafka do przeróbki, by zmieścił się sump. W tomie powinieneś znaleźć otwornice do szkła firmy Wolfcraft, nie są drogie , musisz wywiercić otwory w dnie , mogą być 2 , na spływ i rewizję. Zajmie Ci to jakieś 10 minut. Kup 2 szyby na komin i hydraulike , jeśli w szafce będziesz miał miejsce tylko na mały sump to możesz nie robić przegród w sumpie. A tak to na Bawarii jest sporo zbiorników i sprzętu na wystawionego na eBay. Filtr kubełkowy szybciej zacznie cięć niż dobrze zaprojektowany sump.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kubełki nie maja praktycznego zastosowania w akwarium morskim,chociaż co niektórzy je stosują,tylko osobiście nie wiem po co.

Jeśli boisz się sumpa to pozostaje zastosowanie odpieniacza wewnetrznego i kaskady na adsorbery.

Ale ja osobiście zalecam jednak instalować sump.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Możesz też kupić odpieniacz wewnętrzny tunze 9006 , lub zewnętrzny deltec, lub aqua medic evo 1000 i kaskadę na absorbery, ale po pewnym czasie stwierdzisz , że to jednak nie to i zmienisz baniak. Dobrze też by było sprzedać baniak z szafką i kupić 250l 100x50x50 lub inny , który ma 50 cm szerokości, bo skała sporo miejsca zajmuje i ładnie wygląda jak jest sporo miejsca z przodu. Szafkę zrób wtedy sam na stelażu drewnianym , wyniesie cie +- 80 euro ale będzie solidna . Filtr RO możesz kupić jaki chcesz. Jeśli kupisz 5 stopniowy to musisz dać trójnik pod filtr z żywicą zawory . Wtedy korzystasz z normalnego filtra , a jak potrzeba do akwarium wody, to zakręcasz , zawór , odkrecasz inny i leci bez minerałów , ale po filtrze diy z rzywicą. Tylko często będziesz musiał wkłady wymienić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady. Chciałbym wystartować na tym baniaku co mam, to ma być moja pierwsza solniczka wiec będę się uczył na błędach których na pewno będzie mnóstwo a i obiecałem ze zrobię z niego pożytek. Co do filtracji to widzę że raczej nie ominie mnie sump, tylko ze w ogóle nie wiem jak się za to wziąć, a i czy dobrze zrozumiałem że mam przewiercić dno akwarium?. Zależy mi na prostych rozwiązaniach o ile to możliwe. Zaraz poczytam jak łatwo zrobić sumpa ale czytałem ze to najczęstrza przyczyna zalania  mieszkania. A co myślicie o panelu filtracyjnym wewnątrz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak jest sump i hydraulika dobrze zaprojektowane to o zalaniu nie ma mowy,z kubełkiem też możesz zalać mieszkanie,bo tam  może np: puścić uszczelka.

Dlaczego odradzam panele i inne tego typu wynalazki-bo odpieniacz i inne sprzęty mamy wtedy ma wierzchu,z odpieniacza po jakims czasie zaczyna waniajet,a i ciche to urządzenie tez nie jest,schowane w szafce zawsze trochę jest wyciszone,poza tym akwa oblepione masą sprzętu i wiszących kabli wygląda jak rafineria,a chyba nikt tego nie chce.

Edytowane przez jaro37

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok słuchamy się profesjonalistów ma być sump bedzie. Ile litrów do takiego baniaka i może podeślecie linka jak go wykonać? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie byłem trochę zajęty ale jestem z powrotem. Czy dobrze doczytałem że główną funkcję w czyszczeniu akwarium pełni skała i bakterie w niej mieszkające?. Cały czas myślę nad filtracją, ubezpieczyciel odmówił doubezpieczenia od zalania jeśli wprowadzę znaczące modyfikacji w zbiorniku więc wiercenie pod sumpa raczej odpada. A filtry kaskadowe jak się mają do takiego akwarium?. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak masz Haftpflichtversicherung to nie masz czym się przejmować , za mieszkanie sąsiada zapłacą , ale za twoje nie. Dobrze doczytałeś , skała pełni funkcję medium filtracyjnego , na którym są bakterie. Jeśli nie chcesz wiercić to możesz kupić pudełko przelewowe takie co ma spływ i rewizję , a pod odpowietrznik dać długi wężyk i podłączyć go pod małą głowice od wtedy powinno się odpowietrzać samo . Lub kup kaskadę i odpieniacz wiszący lub wewnętrzny i masz po problemie. Lub wklej panel filtracyjny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dziś dotarło akwarium jest to zbiornik JUWELA ze szkła opti. ma odrazu oświetlenie ze świetlówek 2x 30w jedna biała druga niebieskawa firmy trocal jedna super a druga delux. Ma też grzałkę 200w i co dla mnie najważniejsze wklejony panel filtracyjny o wymiarach 13/9/40 z koszykami na media i pompą obiegową 600l/h. Ariel powiedz mi czy coś z tego na początek będzie wiem ze to nie jest sprzęt profi ale chcę wystartować natym co mam ewentualnie coś dokupić lub przerobić i zobaczyć czy dam sobie radę z utrzymaniem parametrów wody. Pozdrawiam. a i jak zmienić tag tematu bo już się przywitałem :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ten panel to filtr juvela , jeśli koniecznie chcesz to go zostaw i dokup koszyki , to będziesz miał w nich miejsce na wkłady np węgiel , lub absorbery. Tylko pewnie sam zauważyłeś , że sporo miejsca zajmuje, więc można go wyciąć i dać zamiast niego kaskade . Tylko musiał byś ciąć pokrywę .Jeśli się upierasz na tani koszt to kup jeszcze jedną belkę wtedy dla miękkich korali światełka starczy i dokup odpieniacz tunze 9006 lub aqua medic 1000. Jeśli nie przesadzisz z ilością ryb i będziesz miał tylko korale o małych wymaganiach to taki sprzęt spokojnie wystarczy. Tylko latem ściągnij klapy z pokrywy i daj wiatrak do chłodzenia . Możesz dokupić odbłyśniki , tylko będziesz musiał przecierać je i jarzeniówki, bo będą zachodziły solą . Automatyczna dolewka też by się przydała. W twoich stronach jest sporo sprzętu na eBay to coś zawsze można kupić taniej. I oczywiście pompy cyrkulacyjne, dla miękkich nie mogą być za mocne , tylko z tym ciężko doradzić. Ja mam w swoim 70x50x50 z kominem wewnętrznym jedną tunze 2500l/h i karoline nano 900l/h plus obiegowa eheim 2000l/h i wystarczy. Tylko , że ja lubię korale miękkie i mam prawie same zoaski. Myślę, że u ciebie powinno wystarczyć 1x1800l/h i 1x2500l/h ,plus ten filtr, ale to też zależy od ułożenia skały

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Cię Ariel. To Oświetlenie które mam się nadaje? muszę tylko je podwoić  czy dobrze zrozumiałem? Odpieniacz już namierzyłem tunze 9006 za 80e. Powiedz czy ten filtr co mam sie nada jak dokupie do baniaka 20-30 kg żywej skały czy za mała wydajność?. A jaką skałę polecasz żywą czy suchą odgazowaną. I jak kupię żywą to trzeba ją chyba od razu umyć w wodzie ro i do akwarium tak? Pytam bo jeszcze filtra nie znalazłem a chciałem taki co by się i w kuchni nadał. Falowniki 2 czy jeden silny? Co do chłodzenia to mieszkanie mam latem chłodne a zimą ciepłe wiec zobaczę czy z temperatura będzie skakać. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Świetlówki wymień , a skały na pewno wystarczy , jeśli będzie dobrej jakości to będzie jej naprawdę dużo w akwarium, kup najpierw 20 kilo i zobacz jak to wygląda. A filtr się nada tylko dał bym zamiast gąbki jakiś koszyki , wtedy miał byś miejsce na siporax, czy wkłady takie jak węgiel itp. Jeśli kupisz żywą skalę to najpierw zalej akwarium solanką i poczekaj z dzień lub dwa i wtedy ją wkładaj do zbiornika, bez mycia bo padnie wszystko co na niej jest , a sucha do wiadra i niech się pomoczy w ro , do tego cyrkulacja by wydmuchało syf i wymieniaj wodę raz dziennie i tak przez parę dni, potem do akwarium z solanką i odmulanie dna jak coś jeszcze wypadnie . Dwa falowniki

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Może być praktycznie każde ro , tylko jeśli ma mineralizator to musisz wpiąć trójnik przed nim i dać zawór .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. A co z Oświetleniem Mówiłeś żebym dokupił belkę dodatkową, tę co mam to t8 i pod to akwarium są tylko t8 i tu pytanie mogą być 4x t8 czy obie mam przerobić na t5? a i jakie te świetlówki? pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko t5,t8 są  mało wydajne,to archaiczna technologia,nawet w słodkim z bardziej wymagającymi roślinami, już nie stosowana.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×