Skocz do zawartości
Luca1979

Na swieżo i od początku

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich jestem nowym użytkownikiem na forum, mam na imię Łukasz. Chodzi mi mianowicie, o to, że chciałbym uzyskać od was pomoc przy zakłądaniu mojego pierwszego w zyciu akwa morskiego. Na razie chciał bym na wstępie dowiedzieć się jak i co od czego zacząć jaki sprzęt jest mi potrzebny. W chwili obecnej mam akwarium 500 L i przy takim chciał bym pozostać trzymam w nim paletki i moje pytanie czy jakiś sprzęt z paletek może zostać rozumiem, że grzałka na pewno :) jeżeli chodzi, o filtry zewnętrzne które robią u mnie za biologa w chwili obecnej będę mogł jakoś wykorzystać np za miast sumpa ponieważ nie mam opcji wstawienia nigdzie sumpa. Z biegiem czasu jak wszystko kupie udokumentuje to na zdjeciach i moze powstać fajny temat :), ale teraz potrzebował bym kogos kto pokieruje mnie co trzeba kupić jakich firm do tego akwarium i czy do tego akwa moze byc akwarium po akwarystyce słodkowodnej czy mi się np nie rozpadnie pod wpływem wody słonej i czy dam radę pociągnąc to bez sumpa tylko na filtrach zewnętrznych. Z góry bardzo dziękuje za wszelakie rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O akwarium sie nie martw nie rozpadnie się. Taki zbiornik bez sumpa to wedłóg mnie nieporozumienie. Sump przy takim litrażu obowiązkowy takie jest moje zdanie. Ze słodkiego możesz zostawić grzałkę, termometr i filtr ro jeśli posiadasz? Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez sumpa hmm, dać się da , ale będziesz bardzo ograniczony co do doboru ryb i trudniejszych korali, na początku będzie fajnie, ale jak się wciągniesz to wtedy zrozumiesz ,że brak sumpa był błędem.

 

Filtry zewnętrzne sobie daruj, to się nie sprawdzi, kup odpieniacz zewnętrzny np. Deltec MCE600 i do tego duże regularne podmiany wody. Jeśli chodzi o inny sprzęt to będziesz potrzebował pompy cyrkulacyjne np. Jebao RW8 3 sztuki ; lampę na 8x54W [ Jakie wymiary baniaka ?? ] ; sól na początek Instant Ocean, refraktometr do mierzenia zasolenia np. red sea, skałę około 40kg [ ja polecam suchą marco rocks lub real reef rock] i kilka innych drobnych rzeczy.

 

Zastanów się dobrze nad sumpem, przy takich litrażach jest bardzo pomocny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chętnie bym wstawił sumpa, ale nie bardzo mogę jestem ograniczony miejsce ponieważ w szafce którą mam niestety się nie zmiesci :( postawić obok nie wchodzi w grę ze względu na małe dziecko które bedzie grzebało co chwile i psa który bedzi żłąopał z niego wodę :), ale postaram się coś z tym poradzic ewentualnie jeżeli nie ma innej opcji. Tak mam filtr ro do palet to równiez bardzo przydatna rzecz. Wymiary zbiornika to 150x60x60 to troszkę ponad 500 L. W chwili obecnej nie mam sumpa, a jak by to miało mniej więcej wyglądac ? W moim wyobrazeniu jest to drugi zbiornik wypełniony po brzegi ceramiką, o ikle sie nie mylę. Możecie mi napisać, o ile jest wiadomo w jakiej cenie jest 1 kg zywej skały ?pytam się, bo muszę sobie wszystko przekalkulowac ile mi potrzba dokladnie na to wszystko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wejdź sobie do galerii i tam obejrzyj jak wyglądają sumpy do akwarium morskiego :) nie wypełniamy tego ceramiką, niektórzy wrzucają trochę siporaxu. 

Skała kosztuje różnie od 20pln do 50pln w zależności od jakości i tak jak pisałem ja bardziej polecam suchą lub syntetyczną niż żywą, ale to wybór indywidualny.

Finansowo na całość potrzebował byś 5000-7000 pln, w zależności jaki konkretnie sprzęt weźmiesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Da się prowadzić zbiornik na samych kubelkach i odpieniacza mój znajomy z powodzeniem funkcjonował 4 lata w taki sposób przez ten czas ani razu nie otwierał kubelka, odrazu mówię że ja nie polecam tego rozwiązania bo o ile ryby i miekasy u niego żyły bez problemu to sps nie szło utrzymać jakieś lps też dawały radę. Jeśli masz możliwość stawiaj sumpa. w sumpie tylko grzałka dolewka obiegowa odpieniacz i żadnej ceramiki to nie słodkie ewentualnie jakiś filterek na absorbenty jeśli będa potrzebna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump potrzebny jest, ponieważ przy tym litrażu musisz mieć odpieniacz na rurze minimum 200, a raczej 250 mm. Takich odpieniaczy nikt nie produkuje jako zewnętrzne, bo wyglądałoby to nieestetycznie i zajmowało dużo miejsca. Jesteś więc skazany na odpieniacz wewnętrzny, który ustawia się bezpośrednio w zbiorniku. Żeby nie ustawiać go w zbiorniku głównym, bo tego nijak nie dałoby się zamaskować plus bąbelki powietrza, które by latały po całym akwarium montuje się go w SUMPie. Resztę rzeczy, które daje się do sumpa od biedy możesz powkładać w kubełki, ale odpieniacza nie przeskoczysz. Deltec MCE 600 do 500 litrów to chyba jakieś nieporozumienie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miklas, to nie litraż determinuje jak wydajny sprzęt musisz użyć, tylko konkretna obsada. w 500 litrach możesz trzymać 4 nieduże ryby i wcale odpieniacz nie będzie potrzebny, inną kwestią jest sens takiego baniaka. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, jaki sens mieć 500 l i 4 ryby?

Pozdrawiam, Marek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, jaki sens mieć 500 l i 4 ryby?

Pozdrawiam, Marek.

Można mieć 4 skrzydlice po 30cm każda,ale fakt,takie rybska będa i tak potrzebować dobrego pienidła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×