Skocz do zawartości
rafa4321

akwarium morskie 112l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem  nowy na tym forum także proszę o wyrozumiałość mam kilka pytań a więc tak planuję założyć akwarium 112l standardowe proste 

Od czego mam zacząć?

1.jaką sól najlepiej kupić?

2.jakie koralowce,ukwiały itp.

3.oświetlenie do tego baniaka

4.filtracja

5.jaka temperatura 

6.jaki dobry cyrkulator  zakupić ?

7.ile bym potrzebował na akwarium 112l żywego piachu (kg)

8.Ile kg skały i jaką wybrać żywą czy martwą  do ożywienia ?

Proszę o rady 

1. Na początek ja radze kupić Sól Instant Ocean bo nie jest to sól bogata bardziej przygotowana pod zbiorniki typowo dla samych ryb przez co samo dojrzewanie może być trochę słabsze (będzie trochę słabszy wysyp glonów itp)

2.Tutaj to sam zobaczysz będąc na zakupach jak i trochę czytając informacje z internetu.   :teehee: 

3.Zależy jakie wymiary ma zbiornik ogólnie dobrze by było mieć 39W ale jeśli masz 80cm długości to może trochę odstawać bo świetlówki T5 39w maja 85cm... i do takiego zbiornika 3 to by było ok. Byś miał 117W na 112l czyli koło 1,1W/l a przy takim oświetleniu już w przyszłości idzie pomyśleć o koralowcach SPS. Bo 2x24W to za mało jak na taki zbiornik w akwarium morskim światła trzeba koło +0,8W/l

4.Filtracja to ogólnie skała w zbiorniku.. ewentualnie dodatkowo można zakupić kaskadę i do niego dodać jakieś media jesli nie planujesz sumpa-(zbiornik techniczny pod akwarium głównym trzyma się w nim różne graty typu odpieniacz pompa obiegowa,grzałka itp.) :good2: 

5. Najlepiej 25 stopni celcjusza.

6.Tutaj powiem tak.Jeśli na początku nie masz dużo pieniędzy to się namyśl nad firma JVP,może być jvp 101,201,110. to są modele ogólnie na takie akwarium to najlepiej na początek kupić z 2-3 aczkolwiek i tak później w przyszłości musisz pomyśleć o ich wymianie bo to niestety później ma takie problemy ,że załącza się na biegu wstecznym i wciąga wodę itp.... chyba ,że na start masz dużo pieniędzy  :thumbsup:  to może być Tunze/Jebao. Jebao są sterowalne ,że możesz ustawić w nich tryb pracy ciągły czy ma robić fale itp..na takie akwarium dobre by było 2xJebao RW4 no ale to koszt koło 500zł. A za JVP zapłacisz koło 120 zł :crazy: .Aczkolwiek alternatywą tych dwóch jeszcze może być Hydor koralia.

7.Co do piasku to tak myślę ,że na początek koło 10kg żywego piasku.

8.No tutaj to jest tak wiele kwestii i opinii.. Żywa to w miarę szybkie dojrzewanie mogą być jakieś koralowce czy zwierzęta w środku ale nie muszą fakt cena jest wyższa za kg. Sucha tutaj dojrzewanie jest dłuższe niż na żywej ale atutem jest cena.Sucha skała i tak z czasem się ożywi sam startowałem na 100% suchej,bo przy żywej to niestety by było trzeba dojść sporo wydać.... Ogólnie na twoim miejscu bym zrobił 50-50 żywa/sucha by koszy w miarę zrównoważyć. Chyba ,że chcesz by akwarium w miarę szybko dojrzało to może być i sama żywa.

Filtr RO3 akwarystyczny 75GPD +Filtr demineralizujący tzw (DI) czyli tutaj jeszcze musisz dokupić osobny pojemnik podłączony do tego w którym będzie żywica albo gotowy zestaw już w całości widziałem na alledrogo za koło 250zł. 75G myślę ,że na taki zbiornik w miarę wystarczy.Ewentualnie jak będziesz myśleć o przyszłościowo powiększeniu zbiornika to bym kupił trochę większy bo to jednak szybciej zostanie oczyszczona ta woda :yes:

Co do filtra BHW bym sobie odpuścił kubełków raczej się nie zaleca w akwarium morskim bo mogą być z nim problemy.. Co do odpieniacza się nie wypowiem nie użytkowałem ale bym poszukał może coś lepszego typu Tunze 9002 lub 9004.Hydor Slim-Skim 250.65

Edytowane przez Robteos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kwestii filtracji to czy mógłby być jednak ten filtr kubełkowy z wkładami ceramicznymi,węglowymi itp ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do samego kubełka się nie wypowiem bo nigdy nie używałem....aczkolwiek i tak na samym wlocie na wężu musi być prefiltr by wyłapywał zanieczyszczenia z akwarium...

 

Musi być z osobnym wkładem w którym jest żywica coś takiego : 
http://allegro.pl/filtr-osmoza-akwarystyczna-ro4-demineralizator-i5182819526.html
 

Edytowane przez Robteos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być ten pierwszy co pokazywałeś może być i ten ale i tak do nie ważne którego musisz dokupić   korpus z (DI) czyli żywicą coś takiego http://allegro.pl/kompletny-filtr-di-demineralizujacy-aquatec-i5151079246.html  Ale to już lepszym wyborem łącznym by był ten mój przedstawiony bo jest to propozycja tańsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to masz rację lepszy będzie ten co pokazałeś.

Jakie bakterie polecacie nie drogie do morszczaka ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego odpieniacz RESUN SK 300 to do kostki 30l się nada daruj go sobie bo strata kasy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie dobre i tanie bakterie kupić na start akwarium ?



czy bakterie Aquaforest Pro Bio S 10ml nadają się czy polecicie mi coś innego ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co bakterii to ja używałem i polecam Prodibio Bioptim i Prodibio Biodigest 1 ampułka to koszt 5zł i co 3-4 dni dajesz na przemian jedno a potem drugie tylko w twoim wypadku to jest pół ampułki bo cała jest na 1000l. Aczkolwiek jeszcze też może być Microbe-Lift Nite-Out II. Co do odpieniacza to może być taki troszkę za słaby...

Edytowane przez Robteos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście nie kupowałem ale i tak na koralowce to jeszcze dużooo za wcześnie.A na jakiej skale startujesz ?.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na suchej 



A pytanie jeszcze do światła bo jaro37 napisał mi że muszą być 2 świetlówki sylvania coralstar i sylvania marinestar czy mogę wymienić z tej belki tylko 2 świetlówki na coralstar a te dwie co są oryginalnie wstawione mogą zostać ?Aluminiowa belka oświetleniowa 4Aqua HDD 2x24W (80cm)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wyboru koloru świetlówek to już sprawa indywidualna tutaj są porównania kolorów przy koralowcach:




Tylko ogólnie 2x24W na 112l to jest imo za mało światła..bo to jest 0,42W/l to w takim akwarium będziesz mógł tylko trzymać proste koralowce miękkie.Na euphylie itp może być za mało.A co do belki oświetleniowej to już kupiłeś ?.Dobrze by było jeszcze mieć chociaż jedną lampę do tego 24W by razem nad akwarium świeciło 3x24W wtedy już jest ok idzie mieć większość koralowców.

Ogólnie widzę ,że za szybko z tym idziesz ,kila postów wyżej widać Jaro pisze ,że światła jest za mało z belki 2x24W.W akwarystyce morskiej nie warto się spieszyć.A kupując coś taniego dwa razy za to płacisz.... Co do światła lepszym wyborem by było chociaż by 39W bo to w przyszłości zawsze możesz postawić większe akwarium do 100cm długości. Przykładowo 160l lub 200. A te 24W to będą trochę krótkie.
http://aqua-reef.pl/topic/9970-akwarium-morskie-112l/?p=92139    Przeczytaj dokładnie jego post. :crazy: .
I ogólnie powiem tak nie kupuj nic na już hura jak pisze jedna osoba,jeden post to nie wyrocznia,jak większość osób potwierdzi albo zaprzeczy to wtedy masz odpowiedź...Bo tak to tylko wywalanie pieniądza w błoto.Co do suchej skały jak startujesz w 100% to na sam początek aż tak światło nie jest potrzebne dopiero po miesiącu można było zacząć świecić. Pozdrawiam. I czekam na odpowiedzi. Edytowane przez Robteos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rafa. doradzę ci na przykładzie mojego zbiornika działającego od dwóch lat, jest powyżej wiele opinii więc sam wybierzesz najlepszą dla siebie opcje. 

cyrkulator jvp 101 wystarczy jeden,będzie robił niezły młyn w 112L i korale frówają. ja używam jednej jvp 100

Filtr kaskadowy aqua nowa nf 600

 http://www.aquario.pl/filtry-kaskadowe/1256-aqua-nova-nf-600-filtr-zewnetrzny-kaskadowy-600-l-h.html

Odpieniacz resun w zupełności wystarczy,idealnie mieści się w filtrze i po ściągnięciu obudowy wirnika pieni jak rasowy sprzęt, grzałka i absorbenty też się mieszczą 

zrobisz sobie koronę,która wszystko zasłoni i w akwa widać tylko cyrkulator

 

xenie jak najbardziej polecam-zarastanie to jakieś mity tych,którzy nie wiedzą do czego służą nożyczki,

grzybki diskosoma w różnych kolorach dodają tylko uroku w akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak kupiłem belki oświetleniowe te co pisałem już o nich wyżej ale zakupiłem dwie bo też tak myślałem że będzie za mało światła tylko przygnębia mnie ta kwestia świetlówek czy dwie oryginale mogą zostać i dokupić tylko dwie niebieskie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×