Skocz do zawartości
afgi

LED czy T5, a może oba

Rekomendowane odpowiedzi

czesc,

Mam pytanie dotyczące oświetlenia. Planuje solankę 100x50x50.

Jakie proponujecie oświetlenie i jakiej firmy?

Co jest lepsze: LED czy T5? Czy może obydwa na raz?

Jaki ma to wpływ na barwę, na ryby i korale?

Czy każda lampę można osadzić na nóżkach ( nie wiszącą)?

Wiem ze wiele zależy od personalnych gustów. Chodzi mi o Wasze prywatne zdanie.

Dzięki za wszystkie podpowiedzi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym brał mix led i t5,lub same t5.

A czemu np. nie same LED?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo podobno t5 coś tam mają uwydatniać...... Miałem i tak i tak, i dla mnie bez różnicy.... Obecnie mam tylko ledy i jestem zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu np. nie same LED?

Bo akwarium wyglada pod takim oswietleniem duzo ładniej niż pod samyli LEDami.

I nie wszystkie korale chcą rosnąc pod samym światłem LED.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki chlopaki.

 

A jakie firmy / modele polecacie? Myslalem o Giessemanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przez 1,5 roku miałem T5 przeszedłam na ledy (oszczedność)  kolorystyka  na T5 szybciej rosnie na ledach pięknie wyglada  ale jak czasami do ledów dokładam T5  stwierdzam ze to jest oswietlenie idealnie ( dla mnie oczywiście )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przez 1,5 roku miałem T5 przeszedłam na ledy (oszczedność) kolorystyka na T5 szybciej rosnie na ledach pięknie wyglada ale jak czasami do ledów dokładam T5 stwierdzam ze to jest oswietlenie idealnie ( dla mnie oczywiście )

Sorry Beret, ale nie do końca rozumiem. LED jest wg Ciebie tanszy i ładniej wyglada, ale na T5 lepiej rośnie?

Oszczędność jest oczywista. Byłem w kilku sklepach i powiedziano mi, ze lepiej wyglada na T5, ale LED-y dają efekt migotania.

Trochę boje się iść tylko w LED-y, ale oszczędność przemawia za nimi. Może jednak hybryda będzie odpowiednia...

A tak przy okazji, jakiej firmy masz lampę?

Ale jaka lampe chcesz kupic wkoncu?

jaro37, zastanawiam się nad giesemannem matrix lub aurora, albo jakaś z ATI.

Skłaniam się ku hybrydzie lub samym T5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hybrydy są drogie ale ATI chwalą, Polecam T5 6x39w, możesz też rozważyć droższą lampę hqi 250w+2x24/4x24

Edytowane przez Ben_sage
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hybrydy są drogie ale ATI chwalą, Polecam T5 6x39w, możesz też rozważyć droższą lampę hqi 250w+2x24/4x24

dzieki za podpowiedz. 

 

rozwazam wlasnie T5 6x39w. Te hybrydy faktycznie nie są tanie. Boje sie tez troche HQI ze wzgledu na temperature. Nie planuje duzego zbiornika, wiec chyba jednak zostawię same swietlowki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w ogółę jakie korale chcesz trzymac?

Bo jak miękasy i lps to spokojnie 4x39w wystarczy,dla sps 6x39w będzie odpowiedniejsza.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

planuje trzymac miekasy i LPSy, gdyz jestem poczatkujący w a. morskim, ale przyszlosciowo mam ambicje pojsc troszke szerzej. Czas pokaze. 

 

Wiem, ze slabsze swiatlo jest lepsze dla LPSow, ale nie chce sie ograniczać. 

a tak przy okazji, to czy jezeli wezme 6x39w, to czy moge tam trzymac jedynie 4 swietlowki? ewentulanie, pozniej dokladac....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Ati zwykłym masz 2 kanały jeden na 4 i drugi na 2 więc możesz palić jak chcesz.

 

Przy hqi myślę że lipiec-sierpień może być ciężko bez wiatraka np biurkowego ale do przeżycia nie ma tragedii a biorąc pod uwagę np bliki nie zastanawiałbym się ani chwili jeśli ci to nie robi różnicy.

Sam nie wiem czy nie żałuje że nie dopłaciłem do infinity w sumie jakby nie patrzeć to giesemann podobno dodaje wyposażenie lampy hqi a ati nie, różnica niewielka, ale wzrok dziecka światłolubnego bezcenny.

Dla mnie obie lampy są za jebiste więc jak nie szkoda ci blików to bierz T5.

 

Z obserwacji caulastrea i euphyllia troszkę lepiej wyglądała pod hqi , więc lpsy lubią hqi.

Edytowane przez Ben_sage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widze Ben nie mozesz spac :)

 

Mysle ze HQI, to jest dla mnie piesn przyszlosci. czesto wyjezdzam i takie rozwiazanie równałoby sie dla mnie z koniecznoscią zakupu chlodziarki i komputera pokladowego :) Kiedys moze zakupie wieksze akwa i bede mial wieksze doswiadczenie, to wowczas pewnie wezme HQI, moze rowniez w jakiejsc hybrydzie.

 

Obecnie chyba, ze wzgledu na koszt poczatkowy, skusze sie na czyst T5 - 6x39W. 

 

Zakladam akwarium za jakies 3 miesiace po remoncie, wiec pewnie bede przeszukiwal swiatowe aukcje z uzywkami 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie kwestia spania tylko między innymi praca po nocach a w między czasie tu, taki już tryb życia.

 

Na okres wyjazdu wystarczy powiesić lampę wyżej i ewentualnie zostawić wentylator odpalony z timerem.

Rozsądnym rozwiązaniem przy hqi było by też zamontowanie domowej klimatyzacji wtedy zadnych problemów.

 

Opcja 6x39w też była by super rozważ tylko szerokość większą w zbiorniku, u mnie taka lampa doświetla do 72cm fakt może że nie jest idealnie jasno w gónych partiach na froncie i z tylu co widać po rybkach co mnie się podoba ale tak 60cm mógłbyś zrobić śmiało moim zdaniem, szerokość się opłaca za wszelką cenę nawet kosztem niedoświetlenia bo tam zawsze można dac chillautowe korale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ben_sage mysle że pojde w strone czystych T5, chyba ze znajde uzywaną hybryde z LED-ami. przy tej wielkosci akwarium troche boje sie HQI, plus z oczywistych wzgledow nie chce zostac klientem roku elektrowni :) Aspekt ekonomiczny gra tu zasadniczą rolę. Mysle że rusze ze zbieraniem sprzetu za okolo 3 miesiace i na pewno pochwale sie na forum co wybrałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×