Skocz do zawartości
Garnet

[250 + sump] Grójeckie badyle ;)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich kolegów i koleżanki :)

 

Mam na imię Jacek i jestem z Grójca. Po kilku latach czytania forum, zbieraniu doświadczeń oraz sprzętu na targowisku przyszedł wreszcie czas wystartować ze swoim pierwszym akwarium.

 

Z tego miejsca chciałem serdecznie podziękować wszystkim posolonym morszczakom których spotkałem na swojej drodze. Bez nich na pewno nie udałoby się wystartować z tym projektem.

 

Teraz o konfiguracji.

 

Sprzęt:

 

Akwarium float 100x50x55h z kominem wew. Zasilanie 32, 25 powrót

Sump 60x40x53h

Odpieniacz DIY na pompie Aquabee 2000/1

Cyrkulacja 2 x Jebao WP-25

Obieg Aqua Nova 3000 l/h

Światło ATI Sunpower Dimm 8x39w

 

 

Obsada : Amphirion Ocealaris,Tripneustes gratilla, Valenciennea puellaris, Nassarius, Tectus, Ophiolepis superba, Zebrasoma Flavescens, Chromis virdis, Pseudanthias, Salarias Fasciatus,

 

Akwarium tak naprawdę ma już 7 miesięcy :) Poniżej filmik jak to wszystko się na przestrzeni tego czasu zmieniało.

 


 

Dopadły mnie już takie plagi jak cyjano (praktycznie od samego początku), okrzemki, brązowy piach, ślimaki osiadłe, oraz bryopsis (całe szczęście tylko na grzebieniu). 

 

Dziś to wszystko już przeszłość :) Akwarium wyszło na prostą i jedyny mój problem to utrzymanie stałych parametrów wody. Jestem w domu co drugi dzień i na bieżąco uzupełniam suplementy ale taki mi skokami daleko się nie zajdzie, wiem :/ Mam nadzieję że już niedługo pojawią się pompy dozujące i wszystko będzie szło tak jak idzie do tej pory :)

 

System od nowego roku jest oparty o probiotyczną sól Aquaforest, bakterie dozowałem już wcześniej na próbę i zauważyłem że cyjano pomału się cofa, więc zdecydowałem się na tą sól bo i tak mnie czekała zmiana na bogatszą niż IO :) Jestem jak narazie mega zadowolony, wiadomo że trzeba czasu żeby móc wyrazić jakąś sensowną opinię ale w moim przypadku zmiana soli pokryła się z odejściem plag.

 

Dodatkowo podaję CoralA CoralB CoralE CoralV

 

I to chyba na tyle ;) Poniżej wrzucam moje nieudolne zdjęcia ;) Zapraszam do oglądania

 

 

 

1853441_DSC_0892.JPG

1853401_DSC_0849.JPG

1853400_DSC_0848.JPG

1853399_DSC_0844.JPG

1853403_DSC_0853.JPG

1853402_DSC_0852.JPG

1853405_DSC_0856.JPG

1853404_DSC_0855.JPG

1853408_DSC_0864.JPG

1853407_DSC_0863.JPG

1853406_DSC_0860.JPG

1853410_DSC_0867.JPG

1853409_DSC_0866.JPG

1853413_DSC_0877.JPG

1853412_DSC_0869.JPG

1853411_DSC_0868.JPG

1853415_DSC_0880.JPG

1853414_DSC_0879.JPG

1853418_DSC_0886.JPG

1853417_DSC_0885.JPG

1853416_DSC_0883.JPG

1853514_DSC_0912.JPG

1853513_DSC_0901.JPG

1853512_DSC_0900.JPG

Edytowane przez Garnet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie wszystko się rozwija, oby tak dalej a korale zarosną baniaczek :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A powiem, że nawet mi się podoba. Fajnie jest popatrzeć jak ktoś dba o baniak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładny. Bede obserwował. Litraż podobny do mojego ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czesc,

 

sam przygotowuje się do podobnego akwarium. Jeżeli mogę wiedzieć, to ile czasu zabrało Ci zanim wpuściłeś życie (korale, ryby, itp.). Jakie problemy napotkałeś związane z samą instalacja akwarium. Może masz tez rade na co zwracać uwage, co byś zrobił inaczej, co jeszcze sie sprawdziło i mozesz polecic.

 

Dopiero zaczynam z solanką, wiec nawet banalne rady mi sie przydadzą :) dzięki

 

p.s. akwarium wygląda świetnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy wpuściłem życie to Ci dokładnie nie powiem. Jak poziom no3 wynosił 1,3 na dużej Hance . Bodajże po dwóch miesiącach.

Startowałem na żywej wodzie i skale pół na pół żywej z sucha. Jeśli miałbym coś zmienić to napewno kupiłbym więcej skały. Kierowałem się zasadą 10% objętości baniaka. Moim zdaniem wyszło jej za mało. Dzisiaj nie patrzyłbym na wagę tylko w sklepie starał się jakaś fajna konstrukcje ustawić. Później wiadomo ze korale urosną i będzie to inaczej wyglądac ale narazie jest poprostu lyso :) kawałki suchej mieli tylko albo głazy albo płaskie kawałki i niestety nie bardzo byłem w stanie coś sensownego z nich ułożyć. Napewno nie warto na skale oszczędzać. Nie wyobrażam sobie kupować z niewiadomego pochodzenia i tym bardziej z wysyłka.

Akwarium stoi na stelażu stalowym zabezpieczonym chlorokauczukiem. Nie rdzewieje i solidnie stoi. Stabilność była dla mnie ważna bo wiedziałem ze będę mieć falowniki. I nie chciałem stawiać bujajacych się 250 litrów na nawet najlepszej szafce. Ładnie obudowalem sobie płyta i jest i solidnie i estetycznie. A i cenowo wychodzi taniej niż aluminiowy.

Spływ reguluje zaworem bramowym. Droższy w zakupie ale żadnego chlupania.

Na początku świecilem zwykła lampa z jednym wspólnym odbłyśnikiem. Do dojrzewania lub miękkiej obsady się nada ale pod sps moim zdaniem zbyt dużo światła się marnuje. Trafiła się okazja i kupiłem używana ati i jestem mega zadowolony.

Sump zrobiłbym większy. W sumie to od początku nastawiam się na 80 cm długości ale był w zestawie wiec.... Teraz będę się rozglądal za jakimś używanym akwarium żeby go zmienić i postawić docelowy wymiar. Zrobiłem za wąskie przegrody i jak wyspałem siporax to woda przelewala się góra, a jak zacząłem w nim gmerać żeby usprawnić przepływ to jedna przegroda pękła :/ musiałbym teraz wyłączyć sump z obiegu i kleic przegrody na nowo. Dużo z tym trochę zabawy wiec stwierdziłem ze zrobię nowy.

Podsumowując, starałem się to wszystko odpalić najtaniej jak się da. Używane szkło i sump, Odpieniacz diy tez, cyrkulacja i obieg są nowe. Trochę mi się zeszło zanim to poskladalem bo zależało mi na tym żeby możliwie dobre podzespoły kupić ale nie przepłacać za dużo i długo obserwowałem targowisko i allegro. Co się dało robiłem sam. Sam spawalem stelaż i malowalem go, płytę meblowa tez montowałem sam oraz listwę z oddzielnymi włącznikami dla każdego gniazdka (mega wygoda).

To wszystko spowodowane było tym ze moja lepsza połowa twierdziła ze akwarium to mój jakiś głupi wymysł, że zaraz mi się znudzi i wogóle. Dzięki Bogu myliła się :D sama się do niego przekonała i juz mi wymyśla coraz to nowe korale i ryby do obsady. Znajomi pytają kiedy będzie Dori. Ale to mój pretekst do założenia większego szkła juz na poważnie :)

Co Ci mogę poradzić? Dużo czytaj. Pytaj bo kto pyta nie płaci ;) w akwarystyce niestety jest tak ze płaci się za niewiedzę. I portfelem i zdrowiem podopiecznych. I nie bać się!! Mi gdy po rejestracji na forum by ktoś powiedział ze będę mieć akwa z spsami to i wogóle będę myślał o acroporach to bym zszedł ze śmiechu :) nie spędzam przy nim niewiadomo ile czasu. Wiadomo na początku jest dużo pracy. Wszystko ustawić zaplanować i docykać. Prace mam taką ze jestem w domu co drugi dzień, żona tylko karmi. I jak widać wszystko hula ;)

Niektóre rzeczy się mszczą gdy się robi za szybko. Hydraulike poprawiłem parę razy bo klej dobrze nie zastygl a ja juz w obieg podlaczalem :) akwa stoi w kącie i lewym bokiem stoi za blisko ściany i nie mogę tam zamontować pompy bo magnes się nie mieści.

Mam nadzieje ze trochę Ci rozjasnilem. Wszystkie te rady są moimi osobistymi przemyśleniami i ktoś może się z nimi nie zgadzać i szanuje to ;) Grunt to znaleść gdzieś swoją drogę pośród tego co się czyta na forum i nią podążać :) i uczyć się na błędach innych.

Przepraszam za błędy i polskie znaki ale pisze z telefonu

Pozdrawiam :)

Edytowane przez Garnet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uuufffff, wielkie dzieki za tak obszerna odpowiedź :) szczególnie, że z telefonu!!

 

mam jeszcze kilka dodatkowych pytan:

 

  1. czy mozesz wrzucić tez zdjęcia stelażu, szafki i tych listew z gniazdkami? też raczej bede to sam kontruował, wiec potrzebuje kilka informacji nt. detali;
  2. skąd poza forum czerpałeś wiedzę? czy mozesz polecic jakąs lekturę;
  3. jaka chemie uzywasz oraz o jakie elementy planujesz jeszcze rozbudować akwarium (mówię tu o sprzęcie, elektronice, itp. - oczywiście poza Sumpem)?

 

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. 

Zdjęcia gniazdek nie dam rady zrobić. To są zwykłe hermetyczne natynkowe z allegro zamontowane jedno przy drugim. Kupowałem podwójne bo taniej trochę wychodziło a można spokojnie sterować nimi pojedynczo. Włączniki też są zwykłe najzwyklejsze w sklepie elektrycznym a siedzi to wszystko na listwie z PCV ze zdejmowanym przodem ( nie wiem jak się to fachowo nazywa ;) )

 

1869190_1406289812102.jpg

 

Tak wygląda całość. Zdjęcie z początku, przepraszam za bałagan :)

 

1869191_P1020085.JPG

 

Tak wyglądało po przyłożeniu płyty na próbę. Dla wygody boczną ścianę również zrobiłem na zawiasach i dostęp do sumpa z każdej strony.

 

1869198_DSC_0001.JPG

1869192_stelaz.JPG

 

Stelaż jest wykonany z dwóch rodzajów profilu. Zabij mnie nie powiem Ci jaki wymiar bo naprawdę nie pamiętam. Nie chciałem żadnej frontowej belki podtrzymującej środek akwarium. Aby po jakimś czasie płaszczyzna podtrzymująca akwarium nie zaczęła się giąć, z tyłu jest właśnie większa belka podpierająca a na froncie (widać dokładnie na zdjęciu po pomalowaniu) wspawany jest podwójnie profil, z którego jest wykonany cały stelaż.

Pomalowany chlorokauczukiem. 5 x podkład 3 razy wierzchnia i nic nie rdzewieje (w sumie to dopiero 7 miesięcy). 

 

2. Wiedzę czerpałem z for internetowych i z youtube. Pochodzę z miejscowości pod wawą i nie miałem żadnych znajomych którzy by mieli akwarium morskie. Pierwsze akwa na własne oczy zobaczyłem jak już miałem połowę sprzętu ;) Odwiedziłem poprostu kolegę od którego kupiłem odpieniacz. Podpatrzyłem jak to wszystko na żywo wygląda, oczywiście masa pytań zaglądanie w każdy kąt :) ale dużo mi "pojaśniało" wtedy. Dobrze jest też oglądać filmiki na youtube ale z tym też bywa różnie. Niektórzy takie cuda odwalają w baniakach że głowa mała. Ale jest bardzo dużo poradników jak robić rzeczy DIY.

Poszukaj morszczaków z okolicy. Niech ktoś Ci pokaże z czym się to je. Ja posolonych kolegów zacząłem poznawać praktycznie dopiero jak ruszyłem z zalewaniem ;) Wyjątkiem jest marek, od którego kupiłem odpieniacz, ale z rafałem od którego brałem wodę na start jestem w ciągłym kontakcie :) kupuję szczepy pytam jak czegoś nie wiem i zawsze można na niego liczyć. Długo by ich teraz wymieniać ;) Podpatrz u kogoś rozwiązanie i idź jego drogą albo zbierz wszystkie porady do kupy i gdzieś wypośrodkuj ;) Pionierzy są doceniani to fakt. Ale chyba na początku lepiej robić to tak jak mówi szkoła innych niż się zrazić od razu na samym początku. 

 

3.Nie używam żadnej chemii. Tylko suplementy od AF i prochy do ballinga też od nich. Na cyjano nie stosowałem żadnej chemii i samo przyszło samo poszło. Raz na początku wrzuciłem ROWĘ żeby zbić fosforany.

 

Na razie dobrze jest nie trza psuć :D Jedyne co niedługo dojdzie to pompy dozujące. Korale zaczynają ruszać z przyrostami a dolewanie co drugi dzień ballinga z ręki powoduje zbyt duże skoki parametrów. Nie stresuje to aż tak mocno obsady bo widzę że są delikatne przyrosty. Ale z czasem napewno będę musiał tego lać więcej i wtedy stres będzie większy. 

 

Tak jak pisałem wcześniej przesiadłem się na lampę ATI i nie żałuję żadnej złotówki. Korale wreszcie "świecą" i cieszą oko a dodatkowa opcja z zachodami i wschodami słońca nie dość że super efekt daje to pozwala rybom spokojnie iść spać i budzić się ;)

 

Żadne zmiany się nie zapowiadają. Odpieniacz ładnie bije pianę więc jeśli TFU TFU TFU nic się nie popsuje to nie zamierzam nic zmieniać ze sprzętu.

 

Pozdrawiam

 

Edytowane przez Garnet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo dziekuje za wyczerpującą odpowiedź.

 

Ze stelarzem na pewno pojde w Twoją stronę. Dowiedzialem sie od Ciebie duzo przydatnych informacji. Bedę obserwował Twoje postepy i jak juz cos zaczne, to sie pochwale. Jak na razie kupilem pojemnik do akwarium, czyli mieszkanie :D  Zaczne pewnie za okolo 3 mieisace :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo dziekuje za wyczerpującą odpowiedź.

 

Ze stelarzem na pewno pojde w Twoją stronę. Dowiedzialem sie od Ciebie duzo przydatnych informacji. Bedę obserwował Twoje postepy i jak juz cos zaczne, to sie pochwale. Jak na razie kupilem pojemnik do akwarium, czyli mieszkanie :D  Zaczne pewnie za okolo 3 mieisace :)

 

 

Trzymam kciuki za sukces :) Dużo macie morszczaków na śląsku i sklepów więc na pewno znajdziesz kogoś kto Ci podpowie i pokaże co i jak :) 

 

Powodzenia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja. Wydaje mi się że to zdjęcie wyrazi najlepiej to co chciałbym napisać ;)

 

1906963_CSC_0005.JPG


Co z tego wyjdzie zobaczymy :) Sam jestem ciekaw.

 

Do listy plag śmiało można dołączyć ten oto okaz ;)

 

1906964_CSC_0937.JPG

 

W tygodniu o mało nie wysadziłem baniaka w powietrze. Niechcący uzupełniając RO+DI w komorze dolewki zapomniałem zakręcić zawór i woda zaczęła się przelewać do sumpa, potem źle zinterpretowałem wskazanie reflaktometru co poskutkowało najpierw spadkiem zasolenia a potem jego podwyższeniem ponad normę na dwa dni, gdy wróciłem do domu dopiero załapałem że "zupa jest za słona" i zacząłem ratować sytuację. Bogu dzięki żadnych strat nie ma. Cóż człowiek się uczy całe życie ;) Tak to jest jak się na ura robi kilkanaście rzeczy na raz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno nie było aktualizacji więc nadrabiam ;) Trochę z nudów posklejałem fotki korali zaraz po włożeniu do zbiornika ze stanem z dnia dzisiejszego :) Fajnie się ogląda bo dopiero wtedy widać przyrosty :) Więc zachęcam do obejrzenia i komentowania efektów wypocin nad swoim pierwszym akwarium :D Trzecie zdjęcie to szczepka ;) Nie są to wszystkie korale które mam. Wrzucam zdjęcia tych, u których widać największe różnice :)

2341223_kolarz28-04-20152.jpg

2341224_kolarz28-04-20153.jpg

2341229_kolarz28-04-20154.jpg

2341231_kolarz28-04-20155.jpg

2341234_kolarz28-04-20158.jpg

2341235_kolarz28-04-20156.jpg

2341238_kolarz28-04-20157.jpg

2341241_kolarz28-04-201510.jpg

2341243_kolarz28-04-20159.jpg

Czerwonym kółeczkiem zaznaczyłem gałązkę, z której powstała szczepka :)

2341244_kolarz28-04-2015.jpg

Hystrix po przejściach :/ Przestawiając skałę upuściłem na nią kawałek i chcąc nie chcąc powstała z niej taka oto szczepka :) Mógłby mi ktoś wyjaśnić dlaczego u poprzedniego właściciela rosła taka gęsta ale cienka a u mnie raczej rośnie dużo grubiej i mniej się "rozkrzewia"?

2341245_kolarz28-04-201511.jpg

Nowe nabytki to:

Prawdopodobnie Blastromussa Wellsi :) Jedna w pełni wykształcona główka i ostatki dwóch :/ Zobaczymy czy odbije :) mam taką nadzieję :)

2341222__DSC0074.JPG

2341219__DSC0077.JPG

Oraz grymaszący ostatnio ukwiał Stichodactyla tapetum. Szuka sobie chłopak miejsca bo chyba ma za jasno :/ Podłożyłem mu kawałek podstawki żeby miał po czym przejść i chyba wyczułem jego zamiary ;)

2341213__DSC0011.JPG

2341220__DSC0081.JPG

Widok ogólny

2341232__DSC0021.JPG

Parametry nareszcie stałe bo w końcu zakupiłem pompy dozujące :) Wydaje mi się że są idealne (aktualne w stopce). Teraz będę się starał poszerzać paletę barw bo trochę mam za dużo zielonych korali. Jest kilka acropor ale nie ma się jeszcze czym chwalić ;) Nie lecą, oblewają podstawkę więc idzie ku dobremu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×