Skocz do zawartości
FunWorld

Adoptowana solniczka 50l

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie witam wszystkich.

Cieszę się, że dołączyłem do zacnej grupy posiadaczy solniczek.

Mieszkam na północy UK i 3 dni temu (13/02/15) adoptowałem zaniedbane nano 50l.

To moje pierwsze doświadczenie z morskim. Wcześniej "bawiłem" się w rozmnażanie tropikalnych ryb (głównie łatwe typu zebry, danio, żyworodne), ale to było jakieś 15 lat temu i sporo się zmieniło od tamtych czasów.Teraz jest łatwiej z technicznego punktu widzenia. Przynajmniej tak się wydaje.

 

WWcFGYj4.png

 

 

W międzyczasie wywaliłem bursztyn, bo spotkałem się z opiniami, że może uwalniać szkodliwe substancje. Niby pochodzi z morza, ale w dużym zbiorniku to nie problem, bo się szkodliwe substancje rozcieńczają - czekam na Wasze opinie w tym temacie.

 

 

Obsada startowa:

1)  3 błazenki - nie wiem jeszcze jakie dokładnie, bo mają dosyć nietypową plamę z tyłu (większość podobnych ma dłuższy biały pasek). Chyba nie czują się najlepiej po przeprowadzce, bo są brązowe a ne czarne. Może ktoś pomoże zidentyfikować? 

0zUAL8cF.png

2)  2 mandaryny wspaniałe - niestety wyglądają trochę wygłodzone. Chyba będę musiał pomyśleć o karmieniu awaryjnym żywą ochotką jeśli dalej będą gardzić mrożonkami. Obawiam się, że jest zdecydowanie za mało skały nawet na jednego.

yXV60WXW.png

 

3) Rozgwiazda piaskowa - około 7-8 cm średnicy. Jak to rozgwiazda. Nie widać jej pod piaskiem.

4) 3 kraby - 2 z czerwonymi, jeden z cętkowanymi odnóżami. Jak przerzucę obiektywy to postaram się zrobić jakieś makro. Są wielkości około 1cm na szerokość.

 

5) 2 duże Babylonia snails

JMP213O5.png

 

6) Około 2-3 małe ślimaki (nie wiem jeszcze jakie.

 

 

Korale

7) Zoes - sporo tego -większość zielone, ale są i brązowe(?)

gLn1UR6n.png
 

8) Niezidentyfikowane jeszcze:

Q7OvTPOA.png

 

9)  Niezidentyfikowany  - wczoraj miał na sobie coś jakby pajęczynkę ze śluzu. Ma jasnocytrynowy/zielonkawy kolor.

4XKxgYed.png

 

10) Coś niepokojącego: Aiptasia?

Na dużej skałce było tego masa. Wyszorowałem ją jak polecił mi mój mentor:

Zaznaczyłem na żółto aby było wiadomo jak jest zbudowana (łodyżka lub rurka)

JGdZS08I.png

 

było tego naprawdę dużo

ZEauIb99.png

 

Wygląda jak kupa welonka :)

 

Akwarium to tak zwany fluval edge takiej konstrukcji:

660002-large.jpg

 

Do tego filtr kubełkowy (z wkładem) - powinienem usunąć gąbki, żeby nie zbierały gnijącego syfu?

Grzałka z termostatem 55w

Filtr przepływowy wbudowany w akwarium

Oświetlenie na mocnych LEDach (6x białe 3x niebieskie) Prawdopodobnie 12W 

W drodze pompa do wzmocnienia nurtu

Mam jeszcze nieużyte taśmy ledowe 5050 - można wzmocnić tę lampę nebieskim kolorem z tej taśmy? Mogłaby wzmocnić całość.

 

 

 

2 skałki - jedna mniejsza - żywa i druga była chyba sucha, ale już obrośnięta fioletowym nalotem - na niej żył głównie nr 10

 

 

Woda na początku w 100% przywieziona z poprzedniego domu. Tego samego dnia podmiana 20%

Następnego dnia podmiana 20l (40%)

 

Miała kiepskie parametry.

Pomiędzy podmianami wyniki były takie:

Temperatura 24-25 (poprzedni właściciel miał grzałkę ustawioną na 30.

PH 7.4

Zasolenie 2.0 - nie wiem co to za jednostka - do badania używał reflaktometru - mój w drodze.

nh3/nh4 .50

PO4 7

Calcium 340

Kupiłem trochę chemii + podmiany wody aby sprowadzić wodę do normy.

 

Chemia, której używam:

Bacter gen M (5ml dziennie)

Reef code A i B (Calcium  + Buffer) po 3ml / dzień

 

Jedzenie:

Ocean food 55

Reef Blizzard-O

i mrożonki, które mentor mi odradza.

 

Wodę kupuję osoloną ro.

 

Trochę rzeczy w tym test pokupowałem na ebay i wciąż na nie czekam.

 

Wygląda na to, że poprzedni właściciel karmił akwarium wyłącznie mrożonkami. Żadnego pokarmu dla korali.

 

 

Proszę o porady i opinie. Będę na bieżąco rozwijał temat.

Z góry dzięki.

 

Edytowane przez FunWorld

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego po pierwsze oddaj od razu te mandaryny komuś kto ma większy zbiornik bo padną prędzej niz myślisz. Zostaw tylko błazny i dokup jakieś krewecie i powinno być ok.

Nr 8 to Sarcophyton

nr 10 to dla mnie rurówki ale slabe zdjecie jest.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. 

W planach za około 3 miesiące jest akwarium 200 litrów.

Skoro te mandaryny żyły w tej 50ce 9 miesięcy to może jest opcja na zatrzymanie ich?

Nie wiem w ogóle kto poprzedniemu właścicielowi doradzał, ale wiele rzeczy, które robił jest wbrew temu co piszecie na forach i co mówi mentor. Sporo pracy przede mną.

 

Co do rurkowych to szukałem wśród nich, ale nie znalazłem nic co wyglądałoby podobnie. Większość jest ładne. Ten to straszny potworek.

Zrobiłem nowe zdjęcie - lepszego chyba nie zrobie:

D93wfjXl.png

 

 

Dzięki za identyfikację 8. Już będzie sporo łatwiej w dobieraniu warunków w przyszłości.

 

Edit:

Udało mi się też uchwycić kraba

hrnByCST.png

 

Edytowane przez FunWorld

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żywa ochotka to bardzo dobry pokarm dla mandaryna,mój upasł się na niej jak wieprzek a u nowego właściciela gardzi nawet robalami w skale,czeka tylko na ochotke,być może nie musisz się ich pozbywać 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję. W poniedziałek kupię pipetę i ochotkę. Jeśli się nie uda to w środę oddam do zoologicznego lub inaczej znajdę nowy dom dla nich. Spróbuję jeszcze dzisiaj metodę z butelką i mrożonką w środku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro mieszkasz w UK to kup mandarynom  np cos takiego http://seahorsebreeder.co.uk/store/index.php?id_product=717&controller=product

 No i licz sie z tym, że mogą byc zagłodzone na śmierć czyli mimo karmienia nie przezyją.  Oddawanie do sklepu jest średnim pomysłem. Moim zdaniem ze wzgledów bezpieczeństwa nikt nie wpuści  ryb  w takim stanie do lepszego zbiornika, bo za duże ryzyko że moga byc tez chore.  A w jakiejś kwarantanie dokarmiane mrozonkami nie przeżyją. Mozna tez próbowac  karmic świezo wykluta artemią.  Ochotka dobra rzecz, ale musza sie nauczyc jeść. Najlepiej  jakby dostały cos  co znają do jedzenia. 

Edytowane przez TMK
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki TMK. Kupiłem 200ml na test. Mam nadzieję, że polubią ten pokarm. Szkoda by było ich, bo je już polubiłem. Miałem setki rybek, ale te są chyba najpiękniejsze wyprzedzając bojowniki.

 

W akwarystycznym porozmawiam jak wygląda usługa przechowania. Nie wiem jak w tym, ale w konkurencyjnym (już niestety zamknięty) oferowali 2 tygodnie za darmo w razie problemów, plag, rozszczelnienia...

Zawsze pozostaje na logalnej grupie rafowej znaleźć kogoś z odpowiednimi warunkami i oddać lub zamienić na jakieś korale. Chociaż wolałbym je utrzymać jeśli będzie to możliwe. Rozsądek zadecyduje.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z jakiegoś powodu nie mogłem już edytować.

Udało mi się "złapać" następne zwierzątko

11) Niezidentyfikowane.

Un8wm7B3.png

Na końcówkach macek ma jasno zielone zabarwienie.

Edytowane przez FunWorld

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oprócz niewypchniętego briareum i zamkniętych grzybów nic tam nie widzę

co by to nie było to czasami nie wyrzucaj,wszyscy tylko wywalają a potem narzekają na wszelkie plagi

wszystko spełnia swoje zadanie a nadmiary się same redukują

 

a teraz sprowokujemy Prospero  :D

oczywiście sprzedawcy i dystrybutorzy będą ci wmawiać że trzeba zastosować 10 specyfików żeby zapobiec armagedonowi,i następne pięć żeby zapobiec skutkom zapobiegania poprzednich,

Edytowane przez Dario123

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Dario za następną identyfikację.

 

Dużą skałkę już umyłem i pozbyłem się większości tego rurkowca. Pewnie nie jest to najlepsze dla mandarynów. Podobnie piasek został wymieniony.

 

Co do sprzedawcy to jest to ten typ co stawia na stałych klientów i zniechęca do większości zakupów.

Na razie zajął się stabilizacją wody poprzez podmiany. Może trochę inne podejście jest tutaj niż w PL. Jednak złe opinie szybko się roznoszą, a on wydaje się, że dba o markę. Takie wrażenie po 3 spotkaniach mam.

Korala żadnego chyba by mi nie sprzedał teraz nawet jakbym chciał. Taki to kraj. Nawet jak psa adoptowaliśmy to musieliśmy kilka razy w schronisku udowadniać, że uiemy się nim zająć, spacery, wizyta kontrolna w domu etc...

 Co do chemii to chyba dosyć podstawowe specyfiki mi zalecił. Proponował też tańsze alternatywy.

Zobaczymy jak to z nim będzie. Na razie mu ufam.

 

PS: Grzyby się na długo zamykają? Jest jakieś miejsce gdzie można poszukać gatunku?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzybowieńce zamykają się w nocy. (ale nie wszystkie) wiekszość się tylko kurczy.  Jeszcze mniej jest takich które zamykaja się po  dostaniu żarcia.  zwukle 2-3 godziny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ten śluz na żółtym? To normalne?

To może być techno? Nie mogę nigdzie znaleźć nic w takim ubarwieniu. Ma kolor jak pisak do zaznaczania tekstu.

5m9Xz1Za.png

 

 

Kraba zidentyfikowałem jako Clibanarius tricolor

Tamte z czerwonymi odnóżami są bardzo do siebie podobne i będę musiał je pofotografować przy okazji jak będą gdzieć pod szybą.

Zauważyłem też, że błazenki stały się brązowe. Wydaje mi się, że wcześniej były czarne. Może to stres.

Edytowane przez FunWorld

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Numer 12 - niestety zdjęcie kiepskiej jakości.

OiA2SjRx.png

Chodzi o to niebieskie. Długość około 5 cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości - używacie skryptów lub programów typu Aquaticlog? Wygląda to bardzo ciekawie i daje w pewnym stopniu kontrolę nad tym co się dzieje.

W razie problemów nie ma problemów też aby przeanalizować przebieg operacji i historię pomiarów. Wycinek ode mnie:

fI1ZTsOP.png

 

 

Zastanawiam się też (o ile się nie zmieszczą obydwa) nad wymianą kaskady na niewielki odpieniacz białek. Ma to sens przy takim akwarium? 5 ryb swoje robi jednak...

Edytowane przez FunWorld

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To niebieskie to chyba Acalycigorgia Blueberry Sea Fan

 

Dzisiaj sprzedawca powiedział mi, że nano odpieniacze mają niemal zerową skuteczność i większy efekt się osiągnie używając bacter-m.

Na amazon jest kilka podobnych opinii. To prawda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz daje sporo, a przy Twojej obsadzie rybnej to raczej konieczność. Chyba ze się ryb pozbędziesz :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×