Skocz do zawartości
Hrabona

Żwir koralowy jako medium filtracyjne

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, czy ktoś z Was kiedyś stosował żwir koralowy jako złoże filtracyjne do zasiedlenia bakteriami redukującymi NO3? Wiem że najlepsze złoża to siporax lub matrix, ale na zdrowy rozsądek materiał ten jest bardzo porowaty, każdy kto widział to potwierdzi, szczególnie żwir o dużej granulacji >15mm. Co o tym sądzicie?

post-4119-0-38153100-1421347412_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak chcesz konserwować takie złoże, no i w jaki sposób chcesz uniknąć martwych stref przy dość ciasno ułożonych kamykach?

Edytowane przez enigma17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak chcesz konserwować takie złoże, no i w jaki sposób chcesz uniknąć martwych stref przy dość ciasno ułożonych kamykach?

A co jest wydajniejsze 1l matrixa czy litr siporaxu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Enigma17 faktycznie zbierał by się bród, ale siporax ten mniejszy, też zbiera trochę syfu, natomiast matrix jest nawet w kształcie zbliżony do żwiru, więc przepłukać od czasu do czasu też trzeba.


Mati123 wg producenta wydajność siporaxu to 1 litr na 200 litrów akwarium, natomiast wydajność matrixa wg producenta to 0,5 litra na 200 litrów akwarium.

 

Ja osobiście stosuję siporax, ciekawi mnie czy wypowie się ktoś kto zastosował żwir w taki sposób :thumbsup:

 

Edytowane przez Hrabona

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba pogadać z kimś ze "starej szkoły", teoretycznie zapewnienie stałego przepływu wody, który uniemożliwiałby zbieranie się osadu może i by dało radę.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 16.01.2015 o 16:06, enigma17 napisał:

Trzeba pogadać z kimś ze "starej szkoły", teoretycznie zapewnienie stałego przepływu wody, który uniemożliwiałby zbieranie się osadu może i by dało radę.

z miłą chęcią temat odświeżę :whistling:

jak dziś, po kilku latach zapatrujemy się na ten temat?

może, nie koniecznie przez żwir (w kaskadzie raczej nie bardzo) ale gruz?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli miał by być sam

To lipa jak z BioFil. Włożyłem sam do jednej komory i przepływ zerowy, jak przez wał z piasku 😁 

Gradacja gruzu a life bio fil podobna. Osobiście Wyrzuciłbym to i zostawił sam Siporax choćby nawet dlatego ze w tych śmiesznych kamyczkach gromadzi się dużo syfu

Edytowane przez Bart1996

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.09.2021 o 14:26, Osmodeusz napisał:

może, nie koniecznie przez żwir

dlaczego... żwir czy też grys koralowy występuje w różnych gradacjach

W dniu 18.09.2021 o 16:43, Bart1996 napisał:

Jeśli miał by być sam

To lipa jak z BioFil.

Niekoniecznie...


Grzegorz Dyzma stosuje filtrację opartą właśnie na grysie/żwirze koralowym. Dawna część Łódzkiego Ogrodu Zoologicznego 2 z 3 słonowodnych zbiorników ma filtrację opartą właśnie o grys koralowy. A produkt który wg mnie mógłby sprawdzić się w kaskadzie to Aqua Medic Grys koralowy. Kwestię którą należało by rozważyć to np przepływ przez grys od dołu do góry. Można to osiągnąć w sumpie.
Dlaczego uważam że grys się nada... bo jest gruby, nierozpuszczalny w warunkach akwariowych. Stosowany bywa w reaktorach wapnia. Przepływ od dołu ku górze aby uniknąć efektu zamulania. Sam rozważałem zasypanie filtra jaki funkcjonuje w moim systemie właśnie grysem koralowym, ale wystarczyło mi siporaxu i żywej skały jaką posiadałem. Pomimo dolnego przepływu w filtrze widzę osad detrytusu, ale dopóki go nie ruszę to nie obawiam się o wybuch systemu.

Czym jest grys o którym wspomniałem - szkieletem koralowców poddanych obróbce usuwającej ostre krawędzie. Czym jest skała koralowa i jak powstaje... czy te dwa produkty się nadają do zastosowania w filtracji oczywiście że tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×