Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

To jest moj pierwszy post wiec na poczatek chcialbym sie przywitac:


                               Witam wszystkich serdecznie!

 

    Od okolo 2 lat mam red sea max 130. Sasiad mial dosc ciaglych problemow oraz klotni z zona o akwarium i suma sumarum z przypadku wyladowalo u mnie z cala zawartoscia. Bylo w nim chyba 3 ryby i skaly. Nie majac pojecia co i jak po kilku tygodniach  kupilem kolejne dwie rybki i dwie roslinki ktore po dwoch dniach zniknely (okazalo sie ze to przysmaki z naturalnych warunkow) za okolo miesiac po powrocie z pracy okazalo sie ze padl termostat w grzalce i na jakikolwiek ratunek bylo za pozno. Wode wylalem razem z piachem, a skaly wynioslem do piwnicy do innego pustego akwarium, ktore zalalem woda z sola + pompka do cyrkulacji, a akwarium poszlo do konta. Minelo pol roku gdy ztwierdzilem ze sprobuje jeszcze raz. Podszedlem do tego drugiego razu bardziej powaznie i sie troche przygotowalem. Kupilem filtr odroconej osmozy, sol, piach, grzalke Eheim. Zalalem woda, dodalem sol i wymieszalem, nastepnie piach, a potem skaly.To byl 24-09-2013. Nastepnie bylo tak:

28-09 pierwsza ryba: bicolor damselfish(niebiesko zolty)


06-10 dwa kraby i slimak (slimak zyl kilka dni)

 


18-10 druga ryba: swallowtail angelfish (w sklepie czlowiek zapewnial mnie ze to dobry wybor do mojego tank-a)


24-10 trzeci byl: falco hawkfish (zyje do dzis)

26-10 kupilem snow onyx clown fish (nadal plywa)

27-10 kolejny zakup: scopas tang 

 

04-11 kupilem dwie ryby: powder brown tang i mandarynfish (ktory padl z glodu po niecalych dwoch tygodniach, teraz wiem ze pozywienia szuka w skalach, a w moich nic nie bylo) Te dwie rybki kupilem okazyjnie od chinczyka+ospa za darmo (wtedy tak myslalem moze tak bylo, ale na pewno za szybkie zarybianie + nie odpowiednie ryby do rozmiaru mojego akwarium,oraz wiele innych wspolczynnikow na rowni byly temu winne)


05-11 zauwazylem pierwsze objawy ospy (pewnie juz wczesniej byly) i poszedlem o zgrozo do tego chinczyka od okazji. Dal mi takie dwie male butelki z plynami ktore mialy pomoc.


10-11 pada scopas tang, ide znow do chinola, sprzedaje mi duza butle Mardel Coppersafe z niebieskim gownem ktore ma mi pomoc.

Po zastosowniu sie do instrukcji najpierw padaja kraby i slimak (zabilem biologie)

Od tej pory slimaki zyja mi nie dluzej jak 5-10 minut  od czasu wrzucenia( od tamtej pory wode podmienialem chyba 7 razy tak po pomiedzy 1/3 do 2/5 stanu). Dwa tygodnie temu wylowilem takiego wrzuconego turbosnail po 5 minutach to wygladal jakby wyrwal ta klapke i uciekal do srodka muszli.Chyba mam jakis czarnobyl.


W sumie wlalem cala butelke tego ustrojstwa, dozujac wedlug instrukcji (bylo tego jakies 0,5 litra)

18-12 pada bicolor damsel, wtedy zmieniam doradce (sklep) i tam tez chinol tlumaczy mi z przejeciem co ja narobilem, ze tak sie nie robi i kto mi powiedzial ze tak sie robi (smiac mi sie chcialo) ,ale w sumie dal mi jakies jedzenie z antybiotykiem (wyglada to jak niezmielony pieprz) i kazal dawac tylko to przez 5 do 10 dni. Pomoglo.

12-02-2014 pada swallowtail angel fish

W marcu kupilem  jedna pompe do cyrkulacji JBJ Oceanstream o wydajnosci 500gph (bardzo fajne urzadzenie, ma bardzo silny magnes, ktory ja utrzymuje w dokladnie porzadanym przez nas miejscu.Polecam) bo mialem problem z zasoleniem, a we wrzesniu kupilem druga. (problem sie rozwiazal)

  Przez kolejne 8 miesiecy nie kupilem zadnej ryby a sporadycznie kraba i slimaka. Kraby zyly od tygodnia do kilku. (jednego ususzylem przy podmianie wody).(kupilem takze takie worki jak z weglem tylko w srodku bylo cos zoltego koloru, zapomialem nazwe, mialo to wyciagnac resztki pozostalej chemii, jeden worek byl przeznaczony na miesiac,bylo ich 3 szt. w tym opakowaniu ) Mam takie male laboratorium red sea max do testow wody,ale wychodzilo mi ze jest ok. ale dalej przynoszone slimaki zdychaly. Zaczalem wiec chodzic do sklepow z ta woda. Zawsze to samo. Najpierw moja opowiesc, potem gosc robil test i mowil ze wszystko ok. No to ja slimaka kupowalem zeby to sprawdzic.wracalem do domu(mala kwarantanna okolo 30 minut) wpuszczalem do akwarium,a on spadal za zwyczaj na dno i juz sie nie ruszal, potem zaczalem stawiac na skaly,ale efekt byl taki sam.

w polowie wrzesnia kupilem 2 emerald crab po okolo 3 tygodniach znalazlem je na dnie do gory kolami, mniejszy sie ruszal wiec go wsadzilem na skaly(slad po nim zaiginal) a duzy byl nieruchomy wiec jego wyrzucilem (pytalem w sklepie kto koles mi zaczal tlumaczyc ze mogly skore zmieniac)


18-10 kupilem: red tailed filefish (byla ospa ale te kulki jak pieprz pomogly i zyje do dzis)

08-11 kupilem moja ulubiona rybke, mimo ze w sklepie znalazlem sie przez przypadek i ze byla droga a ja nie planowalem nic kupowac. Ta rybka to: Wyoming white clownfish  (ta dala rade bez chinskich kulek)


  Na wasze forum zbieralem sie napisac juz od kilku miesiecy. Jestem wlasnie na chorobowym i mam troche wiecej czasu na swoje hobby wiec sie wreszcie udalo. Do tej pory chcialem rozwiklac "zagadke"(dla was zapewne pryszcz) zdychajacych slimakow i krabow. Ale gdy popatrzylem na wasze akwaria to naprawde szczeka mi opadla. I tak od wczoraj powstal plan zamiany mojego Gruzowiska na tank przypominajacy wasze. Nawet nie wiem od czego mialbym zaczac?

Wyczytalem wczoraj o tej rybce doktorku ale pewnie to zly czas na jej zakup?

Co musze zrobic zeby wystartowac z koralowcami?


Bardzo prosze o wszelkie rady i z gory dziekuje za doczytanie do konca.

post-4661-0-18563100-1416628477_thumb.jpg

post-4661-0-17784400-1416628489_thumb.jpg

post-4661-0-36443400-1416628499_thumb.jpg

post-4661-0-97930700-1416628518_thumb.jpg

post-4661-0-66964000-1416628528_thumb.jpg

post-4661-0-97536500-1416628537_thumb.jpg

post-4661-0-79117200-1416628546_thumb.jpg

post-4661-0-04573900-1416628557_thumb.jpg

post-4661-0-61744600-1416628567_thumb.jpg

post-4661-0-79572100-1416628578_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  Witam ponownie!

 

 

  Widze ze kilka osob zagladnelo w moj temat. Jesli ktorys(as) z was ma jakikolwiek pomysl to prosze bardzo wal smialo, bo bez waszej pomocy to pojde na samo dno :( Wczoraj kolejna glupota z mojej strony: kupilem dwa kraby (z mysla oczyszczania tank-a), emerald crab i jeszcze jednego surwiela(nazwa zapomniana) rozmiaru (medium) i obtancowal mi 2 mniejsze. Je banany! Zlapalem dzis i odnioslem  jegomoscia do zrodla zakupu! Mam teraz kupon do wykorzystania, a strasznie chodzi mi po glowie druga white clownfish. Kupilem jedna a druga zostala. I teraz mysle o tej drugiej. jestem ciekawy ile taka rybka moze kosztowac w Polsce? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

 

Jak zrobiłeś jakieś testy to podaj wyniki, łatwiej będzie cokolwiek doradzić. Drugiego błazna będziesz mógł wpuścić, ale poczekaj niech się baniak ustabilizuje.

Trochę Cię poniosło z nigricansem w 110L. Powodzenia i czekamy na wyniki testów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie!

 

Ciesze sie ze w koncu ktos sie odezwal. 

 

Wyniki testow:

 

 

Tep. - 28

 

sol   - 1, 020

 

PH    - 8,4 

 

ALK   - 3,6 (bardzo wysokie)

 

NH3  - 0,20

 

NO3  - 0

 

NO2  - 0

 

CA    - jest bardziej granatowe jak na tescie (moze troche za duzo dodalem tego drugiego skladnika bo nie mam tej malej lyzeczki)

 

Testy byly robione za pomoca Marine Lab z Red Sea

 

Enigma ciesze sie tym bardziej ze to wlasnie Ty sie odezwales bo w ktoryms watku wyczytalem ze kiedys miales taki baniak.

Mam nadzieje ze mi pomozesz. Masz zupelna racje z nigricansem. (gdy go kupowalem to Chinczyk powiedzial mi ze to jest dobry rozmiar baniaka dla niego) Pewnie sie troche meczy,bo czytalem ze powinno sie je trzymac od 120 galonow. Mam go juz rok. 

Wszystkich zachecam do komentarzy. Slowa slusznej krytyki sa sawsze mile widziane.

Pozdrawiam.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podnieś zasolenie do 1,024.

Test na nh3 zrobiłeś poprawnie? Jak tak to podtruwasz ryby cały czas. Co masz w panelu filtracyjnym? Jeśli standard to wywal gabkę i wagę spod pomp w panelu. Kh na razie się nie przejmuj, tym zajmiemy się później. Jakie robisz podmiany? Podmień że 30 litrów, posprzątaj w panelu i daj znać co zwojowałeś

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To byl chyba japonikus:) nie szkoda ci chlopie kasy i zwierzat? Zamiast bezmyslnie kupowac nowe zwierzeta proponowalbym troche najpierw poczytac to nic nie kosztuje. Skoro juz wpuszcAsz zwierzeta to podjolbys trochę wysiłku i poczytal o poziomie zasolenia chociaz. Masakra jakas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Enigma dziekuje za zapewne trafne rady! Woda sie robi, wiec jestem w trakcie oczekiwania. Dam znac kiedy zrobie waszystko to o czym napisales. 

 

Do kosiorek84:

 

 

Kasy mi nie jest mi szkoda poniewaz jej nie mam. Zwierzat? Tak masz racje! Kupowanie nie odpowiednich ryb do posiadanego akwarium i  nie stosowanie sie do regul ktore sa napisane w ksiazkach powinno byc:

 

 

- karane?!

 

- karane w zaleznosci od majetosci i wiedzy (na zaglebiany temat)?!

 

- karane dozywociem w piekielnych czelusciach?!

 

Mam do Ciebie tylko jedno pytanie: W jakim celu zagladasz na to forum?

 

 A tak na powaznie to latwo jest kogos skrytykowac nie dajac jemu zadnej rady! Wszedlem na to forum z jakiegos powodu.

Jestem bardzo slaby w dziedzinie morskiej awarystyki i zdajac sobie  sprawe z zaistnialej sytuacji chcialbym to jak najszybciej to zmienic.

 

 

P.s. Enigma co to jest waga pod pompa w panelu?????????? 

 

Wedlug rady fachowca ze sklepu: pod gabka, ktora jest zaraz za  glownym wlotem wody do filtra mam takie plastkiowe kulki, ktore mozna laczyc. Jest ich 16. Za babelkami mam (biological filtr, a na nim lezy ten weglowy fiter). 

 

Napisz prosze co mam wywalic? (czekam na wode)

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o wate, sorry za literówkę. Ja jak prowadziłem RSM nie miałem w panelu nic poza odpieniaczem, grzałką i pompami obiegowymi, w razie czego doraźnie można coś dołożyć do panelu na jakiś czas. Ja osobiście wywaliłbym wszystko, na wlot dałbym na jakiś czas węgiel i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj podmienilem okolo 35 litrow wody.

Zasolenie jest 1,024.

Gambka, wata i biological fiter opuscily baniak, a wegiel powedrowal centralnie za wlot.

 

Niektorzy mawiaja ze na zakupy sie nie chodzi na pusty zoladek. A ja dodam od siebie ze jeszcze gorzej isc na zakupy na lekkim "rauszu".

Zaszedlem do petco a tam promocja 25% off. No to kupilem white clownfish o ktorej juz wczesniej myslalem, a na dokladke condylactis anemone. (wiem ze to napewno za wczesnie i nie wiem co mi strzelilo do glowy, ale co sie stalo to sie nie odstanie) Poszlo toto na dno akwarium i siedzi miedzy skalami. Na razie sie rusza wiec zyje. Nie wiem moze odniose to z powrotem. Teraz tak mysle ze to byl bardzo glupi ruch z mojej strony, bo i rybka i roslina z dwoch roznych baniakow, a do tego slabe parametry mojego. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co wchodzę na forum? Dobre pytanie. Bo nie chce popełniać takich błędów jak ty?;) podpowiem ci tylko ze swojego doświadczenia ze zamiast kupować ten ukwial na początek sprawilbym sobie refraktometr i wyeliminował problem z zasoleniem. Jednocześnie darowalbym sobie wszelkie sallimetry hydrometry po prostu szkoda kasy a zawsze są jakieś problemy z odczytem. Osobiście polecam refraktometr vertex'a. Kolejna rzeczą po usunięciu tego co masz w panelu dolozylbym trochę siporaxu dla zwiększenia powierzchni dla bekterii (nie wiem ile i jakiej ilości masz skalę). Do tego przydałby się jakieś bakterie. Proponuję bios z aquaforest lub coś innego w zależności od dostępności. Jak parametry się uspokoja a przede wszystkim amoniak zejdzie do zera można po malu wprowadzać zwierzaki. Pozdrawiam

A bo bym zapomniał daj zdjęcia jakieś żebyśmy widzieli co się dzieje. Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Kosiarek84 dziekuje za odpowiedz. Za Twoja rada kupie ten refraktometr (moze w piatek). W Red Sea Max na wyposazeniu jest taki biologocal filter (wyjalem jego kilka dni temu, tak zrozumialem enigma17), wyglada tak samo jak siporax. Jak dostalem te akwarium to jeden byl w uzyciu a drugi na zapasie. Z czasem wyrzucilem ten gorzej wygladajacy. Skal mam tak pomiedzy 1/5 ~ 1/4 baniaka. Na oko jest tego sporo. Kiedys jeden sprzedawca po zobaczeniu zdjecia baniaka powiedzial ze nie potrzebuje tego poniewaz mam wystarczajaca ilosc skal. Moge kupic nowy jesli uwazasz ze to pomoze (moze ten stary juz nie pracuje tak jak trzeba?) tylko wolalbym wiedziec ze jest mi potrzebny nowy. Przed chwila patrzylem i ten bios aquaforest jest niedostepny, ale w piatek poszukam i moze cos znajde.

 

Glupota ukarana:

 

Ukwial juz sie nie ruszal w poniedzialek wieczorem ale nie mialem czasu jego wylawiac (tak sie umiejscowil ze to nie bylo takie proste). Wyzucilem jego wczoraj bo ryby go skubaly i balem sie ze moze im zaszkodzic. Po wczorajszej wyzerce snow onyx clowfish siedzi dzis miedzy skalami. Nawet nie wyplynal do karmienia. Ten nowy white clown fish wyglada ok. Jak wytrzyma do Bozego Narodzenia to powinien byc ok. Zalaczylem kilka zdjec.

 

 

Woda:

 

tem.  -29 (baniak stoi z okolo metr od grzejnika i dlatego troche skacze)

 

sol    - 1,023 ~ 1,024

 

PH     - 8,2

 

NO2   - 0

 

NH3   - 0,5 (albo zle zrobilem test, albo jest duzy problem)

 

NO3   - 2,5

 

Testy ponownie postaram sie zrobic jutro.

 

Jeszcze raz dziekuje i pozdrawiam.

post-4661-0-17736500-1417582770_thumb.jpg

post-4661-0-49301500-1417582794_thumb.jpg

post-4661-0-26382500-1417582815_thumb.jpg

post-4661-0-07867400-1417582840_thumb.jpg

post-4661-0-82189800-1417582861_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Dzisiejsze testy:

 

tem.  - 29

 

sol    - >1,023 (juz wiem dlaczego jest potrzebny refractometr)

 

PH    - 8,2

 

NO2  - 0

 

NH3  - 0,25

 

NO3  - 2,5

 

 

Mam spore odparowanie i zrobilem okolo 3,5 litra dolewki czystej wody, wiec chyba od tego ta sol spadla. (ale juz robie nowa dolewke i rozpuszcze w niej sol)

Wczoraj cos musialem zle zrobic i nh3 skoczylo. Ale i tak po sporej podmiance wody stoi w tym samym niewlasciwym punkcie.

Snow onyx clownfish dzis troche lepiej, ale nadal dziwny i jakis plochliwy jak nigdy,ale mam nadzieje ze wroci do poprzedniej formy.

Jesli ktos ma jakis pomysl to prosze smialo pisac.

Pozdrawiam.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Wydaje mi sie ze to byla pomylka w testach, a bylo juz bardzo pozno zeby robic je jeszcze raz.

 

Woda dzis:

 

tep.  - 29

 

sol    - >1,024

 

PH    - 8,2

 

NO2  - 0

 

NH3  - 0,25

 

NO3  - 2,5

 

Co bedzie lepsze? Kolejna podmiana czy kupic cos na obnizenie amonii? W weekend bede robil zakupy do baniaka wiec jesli myslicie ze jeszcze cos potrzebuje na teraz to prosze o rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego napisz jak tam Ci dalej idzie, zaciekawil mnie ten temat. 3mam kciuki i licze ze wszystko z pomoca starszyzny sie uda. Powodzenia!

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×