Skocz do zawartości
zew

Gąbka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zakupiłem sobie gąbke, naprawdopodobniej jest to Higginsia ale pewny nie jestem. Jest u mnie od dwóch dni i wyglada tak:

Dołączona grafika

Troche czytałem, ale to wszystko mało więc prosił był o jakąś pomoc co dalej.

Wczoraj w nocy oglądając ją przy latarce zauważyłem ze jedno z "ramion" jest podziurkowane stwierdziłem że kawałek napewno żyje więc wlałem do akwarium Micro-Vert firmy Kent Marine ( bo to tylko miałem) i dziurki po pewnym czasie pojawiły się na całości gąbki. Ale czytałem o "kominach " :) i teraz sam nie wiem . Mogę liczyć że wygląd gąbki jeszcze się zmieni ? Jak i czym je karmicie, czy wystarczy wlewanie pokarmu (mix mrożonek) do całości akwarium czy też wyłączyć pompy i starać sie by jakiś czas zwiekszona dawka obmywała gąbke?

Dodatkowo na gąbce znalazłem wężowidło , narazie małe:

Dołączona grafika

i tu kolejne pytanie , czy ono sie żywi tkanką gąbki czy też może o nią dba?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
B) Nie musicie sie spieszyć , jestem cierpliwy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze przyznam że jestem troche zawiedziony brakiem jakiejkolwiek odpowiedzi, nie będe opisywał jak i czym karmie gąbke ale czuje sie świetnie. Tkanka twarda jest mocno podziurkowana a w przeźroczystej błonie "naciągniętej" na gąbke są śliczne kominy .

Co do wężowidła to jak narazie tylko przypuszczam że oczyszcza ono tkanke gąbki z glonów ? Tak samo jak i na zdjeciu niżej wężowidła są tam w tym samym celu ?

Dołączona grafika

Gorgonia jak narazie czuje sie dobrze i bardziej z nocy na noc pokazuje coraz wiecej polipów.

zdjecie zrobione przed zgasnięciem świateł

Dołączona grafika

i fotka o godz. 23

Dołączona grafika

i kolejne pytanie bo jeszcze nie znalazłem odpowiedzi , czy jeśli przyjmiemy że w przypadku gorgonii wystające polipy należą do koloni , to czy przez te kilka wystających "kwiotków" odżywia się cała gorgonia ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

foka z dzisiaj

Dołączona grafika

i to by bylo na tyle , nie ma sensu żebym sam sobie zadawał pytania:pardon:

bo to moge robić w pamieci .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć zew.

Już ci odpisuje nie bylo mnie przez jakiś czas przy komputerze.

Gąbka, która mam u siebie trzyma się już calkiem nieżle na pokarmach które opisywałam w swoim wątku( to zerknij sobie) :no:

Jak ta u Ciebie wystawia polipy to super polowa sukcesu bo znaczy ze filtruje wode.Pilnuj tylko żeby nie obsiadly ją żadne glony czy osady bo to niszczy tkanke.Trzymasz ją w średnim, silnym prądzie?

Wężowidlo nic nie robi, nie szkodzi napewno, poprostu gąbka to jej dom, tam siedzi i czeka na resztki pokarmu.Węzowidla siedza u mnie i na gąbkach i na gorgoniach i nie zauwazylam żadnych szkodliwych dzialan z ich strony.

Co do pytania o gorgonie kilka polipkow nie wyżywi cała gorgonie ale obszar tylko ten gdzie wystepują polipy.

Ale jak są polipki to tkanka odzywiona jak odzywiona to pojawią się następne :smile:a widze, że u ciebie ładnie odżywa wiec tylko cierpliwości i bedzie dobrze. Nie denderwuj się tylko i nastaw się ze tam być może nie wszedzie odżyje i wtedy albo czekanie jak z powrotem zaleje albo obciąc martwe miejsca jak zaglonieją.

Pozdrawiam serdecznie:)

Ps. pisz prosze dalej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i do dooopy , tak sie nie da .

poszperalem troche w literaturze naukowej , fakt ksiazki stare ale budowa i cykle odzywiania, regeneracji i takie tam inne sie pewnie nie zmienily , tym bardziej że ksiażki te nie opisuja sposobów hodowli. Zadam jeszcze jedno pytanie , ale obiecuje że to ostatni raz :no: .

wpisujac nazwy kolejno wszystkich gorgoni w google , nastepnie [ tłumacz strone] starałem sie zrozumieć tekst ( nie znam angielskiego , a polski słabo) spotykałem sie wielokrotnie z błyszczącą "skóra" i glonach na głównych pędach gorgoni . Doświadczenia nie mam ale spotkalem sie z zrzucaniem skóry (zewnetrznej tkanki) wśród koralowców miekkich .W tłumaczonych opisach niezależnie od gatunku przewijały sie słowa :glon i błyszczaca skóra. I tu przydało by mi sie potwierdzenie moich przekonan w sprawie wężowideł .

Jeśli na gorgoni mam taką właśnie błyszczącą powłoke to znaczy że gorgonia rosnie i zachowuje sie tak jak skorupiaki i bedzie zrzucac swoja powłoke ( lub przeszla zly okres swojej wegetacji i umartwienie naskórka jest jakby zabezpieczeniem, nie wiem ..zle warunki w czasie transportu? ) Pamietam majac korale miekkie pomagał silny strumien wody ..ale gorgonia jest już w miare silnym strumieniu , na dolnych czesciach patyka :smile: jest połysk . gdzieniegdzie przebija sie jakis polip . Probowalem dmuchac w nią bardzo silnym strumieniem wody ale dalej sie blyszczy. No i za dlugo pisze i straciłem wątek :good:.

Wiem ze całość tematu nie wyszla najlepiej , ale to nie znaczy że ...............w stosunku do Was i że nie dbam o to co kupiłem ( nieznajac tego , ale to normalne - nieraz kierujemy sie impulsem)

W niefoto ludzmi ktorzy maja juz jakieś pojecie są Merriq i Hubert ..ale pewnie nie tylko ...to ze tak jak ja mam akwarium sps-owe ( i tu zacytuje słowa yoki :) "trzymanie niefoto i sps-ow jest porazka i mija sie z celem.......kolorowe niefoto a brązowe acropory " )

napewno każdy ma cos coś co kupil przez przypadek lub tak jak jak ja zauraczajac sie widokiem ( i tu nadmienie gąbke bo gorgonia wygladala jak odpad z miotły brzozowej i tylko widok tych zwierzat w akwariach w/w akwarystów skusil mnie na ich zakup )

a co tam , jak juz pisze to napisze

Acropory w moim zbiorniku faktycznie zmienily ubarwienie , mialem siedem szczepek i wydawało mi się ze rozróżniam cztery gatunki ...po tak ostrym karmieniu ( z braku pomocy ) wiem ze mam sześcć szczepek acry przechadzacej z zielonego podłoza w fiolet do jasno niebieskich koncowek i t jedna (mam nadzieje ze sie nie zmieni )zieloną .Wiecej nie mam miec zamiaru , te kolory mi odpowiadaja .

Jesli chodzi o montipory to akurat to srodowisko bardzo im opdpowiada ..co widac u mnie w akwa ( ktorego nie pokarze , bo jeszcze mi sie sie nie podoba)

Lps-y ..sa w niebie ...wiec dlaczego nie łączyć tych gatunków?

System jak narazie kuleje ,ale pracuje wciaz na tym ( i nie jest to tylko ograniczenie karmienia).

Dzis pierwszy raz gorgonia miala wystawione polipy przez caly dzien tak jak na ostatniej fotce ( fakt pobudzalem ja malymi dawkami żarla co godzinke) ale to juz cos . Gąbka swietnie sie ustawiła jesli chodzi o cyrkulacje , przesledziłem jej budowe i wloty wody na tej przezroczystej blonie wygladają ja karoseria sportowych samochodów ( szukam ujść ktore wedle opisów sa wielkimi kominami )

AAaaa ...cześć akwarium w ktorej zyja gąbka i gorgonia , jest osłonieta od światła . Z dnia na dzien wszystko zmierza ku koralom niefoto , ktore u mnie jak narazie z niefoto to są najbardziej niefotograficzne.

Przepraszam jesli kogos urazilem i czekam niecierpliwie na jakąś pomoc, potwierdzenie swojej wiedzy , cokolwiek

Pozdrawiam

Robert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:no: dzieki Merriq ..najwidoczniej pisalismy razem .

Gabka to nie problem ( poza wklejeniem jej gdzies w skałe bo niewielka jej czesc jest przysypana piaskiem . a uklad wlotow wody do filtrowania przypomina karoserie samochodu )..wyglada jak by sie przystosowywała .

A co do gorgonii to jak juz napisalem dzis mnie zaskoczyla swoim wygladem po powrocie z pracy.

system troche do tylu i zielony piasek ..ale jak zyje pierwszy raz widzialem jak pokolce zachowuja sie jak babki.

Przerobie odpieniacz i mysle ze przy automatycznym dozowaniu pokarmu w malych ilosciach wszystko dojdzie do normy .

i jeszcze jedno , czytajac o gorgoniach w ksiazkach naukowych :smile: gatunek byl opisany jako drapiezny .. i faktycznie tez dzis pierwsy raz widzialem jak polipy łapią solowca i chyba go wciagaly do "badylka" :good:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat jest o gąbce wiec napisze ;) jej się żyje

A gorgonia na dzien dzisiejszy :

Dołączona grafika

też sobie nieźle radzi.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś chyba z nudów i przeżarstwa przełożyłem z sumpa gdzie rosła w całkowitej ciemności koleżanka dla kaktusa

Dołączona grafika

Mam nadzieje że białej damy szybko nie trafi i że da rade ( jak nie to wróci w swoje ulubione miejsce )

No i widok " ich troje"

Dołączona grafika

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po jednym dniu można zauważyć ze gąbcia powiekszyła kominy, ale to chyba z powodu słabszego ruchu wody. W komorze sumpa 40x40 i słupie wody okolo 30cm gdzie sobie spokojnie rosła szalała pompa marea 3200, więc zadymka była niezła.

Dołączona grafika

z drugiej strony skałki jest coś podobnego do Clathrina coriacea i nie jest chyba zadowolone z obecności światla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×