Skocz do zawartości
throp1

SPS-y problemy z aklimatyzacją

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich i prosze o pomoc od kilku lat próbuje co jakis czas wsadzić jakies SPS do akwarium i umierają po paru dniach. próbowalem wszystkich tzw łatwych i nic nawet montipory talerzowe.Czytalem wiele postów i probowalem wszystkiego co postaram sie opisać . W czym tkwi błąd jeżeli ktoś może poradzić będę wdzięczny. Po 2 latach doświadczeń na SERA CUBE 130 pytanie moje dotyczy obecnego zbiornika od 3 lat .

SPRZĘT I ZBIORNIK:Akwa 640l, kostka 1x0,8 x 0,8 z kominem na środku, sump około 150 litrów 3 komorowy.Pompa ehiem 3500l, cyrkulacja 12000l/h(było 24000l/h), odpieniacz skimz monster ES5000(był AC 1000 turboflotor) 2 x160W 16000K Maxspect razor(był AC 250W=4 x 54W), żywa skała 150kg(było 300kg), sump nieoświetlony

RYBY:żółtek, hepatus i xanturum (max rozmiar wiekszych nie widziałem), 3x pterapogon, 2xnemo, 2x garbik,doktorek, mandaryn,gramma,decora,

ŻYCIE:rozgwiazda, diadema, 3xkrewetka, langusta niebieska (13 razy wylinka )zjadła 100% wieloszczetów i wężowideł ale jest od roku a kiedys jej nie było, pokarm daje 2 kostki i suchy (Hikari JBL) dziennie. Poza tym miękkie i LPS (jest pavona i super rozrost)- ale np. xenia wytrzymuje tylko 2 dni.

PARAMETRY: stabilne PH8, Ca450, Mg1320,Si0, ale PO4 -0,1 i NO3 -10 (wzrasta max do25 )-nawet kiedys 5 dni pod rząd wymienilem wodę 50% dziennie i 0 ale wrócilo szybko(skała oddaje?). reguralne podmiany co 2 tygodnie lub tydzień 180l lub 90 litrów.Testy salifert.

CHEMIA I BAKTERIE;obecnie biobale w kominie ale woda sie tylko przelewa nie stoi, bio palety w przeplywie sumpa (były kiedys w filtrze na pompe), ROWA w filtrze przelewowym, siporax (kiedyś był węgiel i lampauv ale od biopalet ich nie ma). dodawalem rózne preparaty bakteryjne i nic z NO3, dodaje tylko Mg, Ca, KH bufor. kiedys dodawalem ABC i M Grotecha. dozuje jod i strond. Sol obecnie RC ale 2 lata na tropic marin.Woda RO z żywica - ok mam TDS

Korale raczej kupuje w najbardziej znanych sklepach w-wa, Zabrze i k-ów , próbowalem też od osob prywatnych. Aklimatyzacja 2-3 godzin.

Wyglada na to że trzeba założyc od nowa na nowej sklale czy macie jakieś inne pomysły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brakuje jeszcze dwóch ważniejszych parametrów , zasolenie i KH , dawno robiłeś te podmianki po 50 % dziennie ? .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brakuje jeszcze dwóch ważniejszych parametrów , zasolenie i KH , dawno robiłeś te podmianki po 50 % dziennie ? .

 

Zasolenie 1,023 zawsze na N na szklanym hydrometrze , przy podmiankach tez pilnuje temperatury 26, KH zawsze 7 teraz od miesiąca podniosłem do 8. Zdjęcia w załaczeniu choć nie bardzo wiem jak się je dobrze robi. Podmianki 5 dni pod rząd jakieś 6m-cy temu , regularnie po 300 l dziennie. Woziłem tez wode do badań do sklepów np Kraków do Oliwiera. przez te lata stosowałem różne próby po poradach głownie ze znanych sklepów K-ów, Zabrze czy 3 firmy z W-wy i nic.post-2900-0-13724600-1413989029_thumb.jpgpost-2900-0-59774100-1413989264_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda to umieranie ? Tracą tkankę od góry, dołu, odpada  czy jeszcze inaczej ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda to umieranie ? Tracą tkankę od góry, dołu, odpada  czy jeszcze inaczej ?

Bardzo dobre pytanie musialem sie zastanowic i chyba od gory pokrywały sie brązowym nalotem zawsze na nich już wtedy siedzialy malutkie węzowidła. Pózniej oczywiście bielenie i ... Monti talerzowe po prostu traciły kolor - tkanke i bielały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie myślałeś o tym , że miernik zasolenia przeklamuje o 0, 001?

 

Kiedys sprawdzałem ale dawno i może ze 2 razy przez te lata.Ale sprawdze . Czy sugerujesz że zasolenie może być za niskie ? Zakres 1,023-1,026 wg mnie jest OK ja miałem zawsze 1,023 . czy podnieśc dla twardych SPS do 1,026 ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz ja przez lata trzymalem zasolenie 1.023 i dopierio przy okazji bardzo zaawansowanych prac chemicznych i laboratowyjnym określaniu parametrów okazało się , że prawie każdy miernik przełamuje o 1, 2-1, 7 punkta. Od tej pory w domu używam splawika i refraktometru i sprawdzam je co 2 miesiące. Może być za niskie zasolenie. A jaka temperaturę utrzymujesz i jakie są jej wachania dobowe?

Edytowane przez FoxRacing

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz ja przez lata trzymalem zasolenie 1.023 i dopierio przy okazji bardzo zaawansowanych prac chemicznych i laboratowyjnym określaniu parametrów okazało się , że prawie każdy miernik przełamuje o 1, 2-1, 7 punkta. Od tej pory w domu używam splawika i refraktometru i sprawdzam je co 2 miesiące. Może być za niskie zasolenie. A jaka temperaturę utrzymujesz i jakie są jej wachania dobowe?

 

Rzeczywiście cos jest nie tak z tym zasoleniem, jest róznica miedzy moim hydrometrem spławikowym sera marin , ktory cały czas używam a wczoraj znalzłem inny nigdy nie używany różnica jest 0,002-0,003. ten ni e używany dotąd to marka worm one na tej stronie też jest http://www.reefkeeping.com/issues/2004-07/rhf/ . Z drugiej strony na skałach jest widoczy i na szybach też częściej niż zwykle pojawia się brązowy nalot. Jeszcze wczoraj w dolewce wymieniłem w automacie RO na solankę i podnoszę przynajmiej o 0,002 bardzo powoli.. Temperatura jest w zimie 25,5 a w lecie 27 przy grzałce 300W w sumpie i otwartym akwa (odparowuje gdzieś 30l tygodniowo). Narzie poprawiam zasolenie a tak dokładnie podnoszę w górę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Namieszam świeżej solanki, sprawdź na opakowaniu ile ma być wapna w damy zasoleniu, posól do zadanego poziomu i sprawdź testem Ca, będziesz wiedział czy mniejwiecej robisz dobry pomiar zasolenia. Metoda z przymrużeniem oka ale duże odchyłki wychwycisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko Ca wpływa na zasolenie. Przede wszystkim NaCl. Ok. Więc napisz jakie efekty po podniesieniu zasolenia. Jeśli to nie pomoże to mam jeszcze jeden pomysł. Ale na razie nie będę mieszać.

Edytowane przez FoxRacing

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście ze Ca to mała cześć soli, ale znając zamierzony poziom w danym zasoleniu można wychwycić duże błędy pomiarowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście ze Ca to mała cześć soli, ale znając zamierzony poziom w danym zasoleniu można wychwycić duże błędy pomiarowe.

 

Witam, Sprawdzam gdzie jest zawartośc Ca w Reef Crystals ale nie widze znalazlem na forum ,że dla zasolenia 1,0255 powinno być Ca 495 . sprawdze to. Narazie podnosi się zasolenie w dolewce automatycznej jest już 1,0235 (wg tego miernika było 1,0220 , ale KH skoczyło z 8 do 8,9 a anthila miękkie marnieje  - wzratsa też brunatny osad na skałach - zwiększyłem cyrkulację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zerknij na stronie producenta. Jeśli nie znajdziesz to daj znać na prive. Mam gdzieś ulotkę z tymi danymi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zerknij na stronie producenta. Jeśli nie znajdziesz to daj znać na prive. Mam gdzieś ulotkę z tymi danymi.

 

Witam, nie znalazlem nic na temat zawrtości Ca w soli RC. Podnosi sie zasolenie, od tygodnia na dolewce i jest już na spławikowym 1,024 i na drugim tez 1,0245 ale nasila się brązowy osad - euphilia tez już nie do końca się otwiera. Wstawiłem monti i seriatopory narazie od 3 dni ok. Wzrasta No3  a KH 8,6 reszta bez zmian. Chyba trzeba użyc chmiclean już raz tak miałem i zadziałał.Wygląda na to jakby zbiornik dojrzewał ale ten brązowy osad nie jest nitkowaty ani kożuch tylko taki braz wychodzi na światło jak go ścieram to pod spodem jest bialy proszek. Atakowac chmicleanem czy czekać ? - Ledy ustawione na maxa na 50% czyli B/55 N/75

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, SPS żyją jak nigdy dotąd 2 tygodnie i są przyrosty. Dzieki koledze Fox Racing bezbłędna diagnoza - szacunek ,nie skalibrowany aerometr i zasolenie było odczytywane żle. Podniosłem zasolenie do 1,0245 i i chyba pociagne do 1,025. Problem z nalotem jest nadal ale chemiclean niepomógł więc odpaliłem Bio pellets all in one - zobaczymy (zmieniłem obiegową na 2 razy większą). Sprawdzajcie aerometr - kalibrujcie raz na jakiś czas albo metodą wspomnianą powyżej - też to zrobiłem taz. odpowiednia ilośc soli kontrola Ca i zasolenia. A zmarnowałem kupe kasy na różne nowości chemię, nie mówiąc o koralowcach - 2 lata a tu zasolenie i OK. Dzięki Fox -pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×