Skocz do zawartości
sider

Witam i od razu o pare rzeczy pytam

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim.Jestem nowym użytkownikiem forum pochodzącym z Gliwic (stare Gliwice).Za jakiś czas(niedługi) chce ruszyć z morskim akwa i w związku z tym nasuwa mi się kilka pytań..przede wszystkim będzie to akwarium małe 112L bez sumpa z wewnętrznym odpieniaczem.

 

I teraz...czy warto zakupić filtr RO firmy Ustm model (www.ustm.pl)R03 jest to podobno filtr przeznaczony do akwarystyki...wkłady jakie tam są to:TLC 75,L-PS, L-GAC.Sprawdzi się to?

 

Drugie pytanie dotyczy zbiornika.Ze słodkowodnego zostało mi akwarium 112 l o wymiarach 80x28x50.Nie będzie to za wąskie te 28cm na morskie stworzenia.Zalezy mi na tym żeby specjalnie nie wydawać kasy na to co mam i mogę wykorzystać, ale pytam o zdanie bardziej doświadczonych.

 

Kolejna sprawa to odpieniacz, upatrzyłem sobie mini flotor ponoć do 200L jest i cena całkiem fajna + pompka.

 

Chciałbym żywą skałę...czy na taki litraż wystarczy 10kg(pamiętajmy o tym że akwarium ma 28cm,ale znów jest wysokie na 50cm.

 

Jak jest w filtrem kubełkowym...widze na forach że są zwolennicy jak i przeciwnicy,a także zostawiłem filtr Eheim 2224 z myślą o morskim.Zastosowac go z odpowiednimi wkładami czy nie?

 

Dzięki z góry za zaangażowanie w temacie.Pozdrawiam

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium za wąskie. Będziesz się z nim męczył.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Apropo wymiaru akwa temat wałkowany wielokrotnie - poczytaj na forum w dziale dla nowicjuszy jest sporo nt. wymiarów - BAU ma rację - w tak wąskim to nie ułożysz rozsądnie skały chyba że chcesz mieć efekt farmy mrówek po obsadzeniu koralami co mogło by też być ciekawe jeśli by się to zrobiło świadomie i w sposób głęboko przemyślany :) 

 

Co do filterka to jaki by nie był będzie ok byle by miał minimum 2 prefiltry, a za membraną żadnych dodatkowych uzdatniaczy tylko tam dodajesz filtr z wymiennym wkładem wypełniony żywicą DI.

 

membrana podawana jest z maksymalną wydajnością której raczej nie osiągniesz - mnie 75GPD produkuje 30l w 6h i to mi wystarcza bo mam właśnie taki 30l rezerwuar zrobiony i nie muszę za każdym razem czekać...

 

filtr kubełkowy stosujesz tylko jak wiesz co robisz i dlaczego, a na pewno nie tak jak w słodkim - tu zasada filtracji jest trochę inna niż w słodkim...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wczoraj zakupiłem akwarium 200L z panelem :) Teraz jeszcze tylko RO i skała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybili mi to forumowicze z glowy choc zdaniem nie ktorych to i tak za malo.Jak na poczatek to starczy za jakis czas moze cos wiekszego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium może trochę małe ale ja się pierwszy rok uczyłem na niewiele lepszym 80x35x40 i jakoś się troszkę nauczyłem akwarystyki morskiej. Wszystko zależy właśnie czy ma to być docelowy bania czy taki szkoleniowy na 1 okres.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten baniaczek jest jak najbardziej szkoleniowy,chce na nim ćwiczyć(choć może to złe określenie patrząc na kasę jaką trzeba na życie wydać).Docelowo może za rok ewentualnie za dwa lata chce zrobić już coś z prawdziwego zdarzenia i w większym litrażu.

 

A tak z innej beczki...byłby ktoś chętny pomóc przy zalewaniu baniaka w przyszłym tygodniu.Mam troche stresu bo to jest zbiornik z wewnętrznym panelem a ponoć jakoś inaczej tzn odpowiednią ilość wody trzeba wlać do panela.jak sprawdzałem szczelność baniaka to wlałem tyle wody że unosiło mi na powierzchni odpieniacz wewnętrzny.Poza tym na jakiej wysokości ma być zamontowany grzebień.Wczoraj go przykleiłem ale nie wiem czy dobrze.

Edytowane przez sider

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baniak szkoleniowy nie znaczy gorszy. Tylko wg mnie lepiej uczyć się podstaw morskiej na mniejszym rozmiarze gdzie skutki, także finansowe, ewentualnych błędów są niższe oraz wyrabia się pewne nawyki a także przyswaja wiedzę i wyrabia swój punkt widzenia potrzebne potem. Dobry baniak szkoleniowy zapewnia też solidny starter i zmniejsza późniejsze koszty bo filtry cześć skały itp już się kupuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem mniejszy ale był za wąski i mi odradzono,A że w sumie w fajnej cenie udało sie dorwać 200l z wyposażeniem to cóż miałem zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

200 lepsze niz 100  :banana:

Odpieniacz tez troche zwieksz. 

Co tam pomagac ? Zbierasz wode, wlaczasz odpieniacz, cyrkulacje i grzalke, i gdy woda osiagnie 25° to powolutku, etapami wsypujesz sol. Na drugi dzien dosypujesz resztke, do odpowiedniego stezenia. Po 3 dniach wkladasz z 10 kg zywej skaly, wlaczasz swiatlo i juz masz kilka tygodni czasu na obserwacje przy piwku. Potem worek (9 kg) zywego piachu i znowu przerwa. :good2:  

Edytowane przez Stani

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×