Skocz do zawartości
jackami

sucha skala z chorwacji

Rekomendowane odpowiedzi

znajomy ma skaly przywiezione z chorwacji. myslal o jakiejs kompozycji ale zmienil zdanie. sa ta skaly suche (leza juz 2 lata). mam pytanie czy  mozna je wykozystac w nowym akwarium?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wapien rafowy to wapien rafowy

w chorwacj mamy zlepience, czyl miesznine roznych rodzajow skal. oddaja do wody cala tablice mendelejewa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na chłopski rozum, żywa skała jest to nic innego jak obumarły koralowiec i nawet jeśli coś odda do wody, to tylko, to co jest potrzebne w akwarium morskim. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to sie wszystko zgadza, tylko zlepienće to nie jest obumarla skala koralowa :)

zerknij sobie gdzies w necie na geologie morza srodziemnego :)))

to piaski, ily, tuf wapienny i lawa, pumex i inne rodzje skal ... skamieniale....

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sushi, pewnie, masz rację, ja to wiem i rozumie, bardziej tyczyło się to kolegi @przybytek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale zawsze mozna nawrzucac puszek, sloikow, butelek i opon i zrobic biotop wejscia do portu w Sidney :)))

tez jakis rodzaj rafy ;))))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam kilka skał przywiezionych z Chorwacji (można nawet powiedzieć, że większość) i 2 lata akwarium hula bez problemu :)

Edytowane przez marioletti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie każdy ma trochę racji. Do morza wpada byle co i z czasem większość tego obrasta i koralowcami i innym życiem. Ale tu chyba bardziej chodzi o to ze  morzu jest trudna do policzenia ilość skały i kilka mln ton w tę czy w inna nie robi różnicy. Natomiast w naszych zbiornikach kazdy kg sie liczy i powinien on byc jak najlepszej jakości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moge cos podrzucic z turcji jak chcesz ale nie obiecuje... do wrzesnia badz pazdziernika daleko

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znajomy ma skaly przywiezione z chorwacji. myslal o jakiejs kompozycji ale zmienil zdanie. sa ta skaly suche (leza juz 2 lata). mam pytanie czy  mozna je wykozystac w nowym akwarium?

 

mozna, bo kto Ci zabroni, pytanie trzeba jednak odwrócić - czy jest sens używania takiej skały?

żeby na to pytanie odpowiedzieć musisz zadać sobie pytanie co chcesz trzymać w akwarium - jakie formy zycia. Jeśli nietrudne jak pokazał kolega wyżej to może być ok. Jesli jednak zechcesz podniesc sobie poprzeczkę wyżej to już nie wiesz co się stanie - to trochę jak z budową domu - fundamenty są najważniejsze. Idąc tokiem budowlanym :) przekazujemy nowemu akwaryscie wiedzę zgodnie z przyjętymi "normami", które pozwolą Ci świadomie wejść w to hobby, a osoba, która Ci pomaga będzie mogła dojść, gdzie leży dany napotkany problem. Zmiana jednego czynnika może spowodować jakąś "patologię", do której przyczyny może byc trudno docieć, a najprostszą diagnozą moze byc zrzucenie całej winy na tą skałę, bez względu na trafnosc osądu. Mam nadzieje, ze pomogłem Ci tym postem i ze postąpisz względem swych potrzeb.

pozdrawiam

luft

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marioletti,

zywa skala pracuje przez caly czas zycia akwarium. Nie jest wazne czy jest z wierzchu zarosnieta czy nie, liczy sie jej wnetrze.  Skala z Chorwacji lub Turcji, nawet po kilku latach nie spelni tej roli. Bedzie wewnatrz nadal martwa.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obawiam sie tez czy skały takie nie będą miały bardzo ostrych krawędzi,które moga pokaleczyć ryby i właściciela akwarium w trakcie prac porządkowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obawiam sie tez czy skały takie nie będą miały bardzo ostrych krawędzi,które moga pokaleczyć ryby i właściciela akwarium w trakcie prac porządkowych.

Dziwna obawa. Żywej skały nie robią taśmowo wg norm UE. Mają kształty jakie mają. Jak komuś za ostre zawsze można dokleić jakichś okruchów i wygładzić. Ważniejsze jest jak napisał Stani bogate wnętrze ;-). To jak u ludzi. Dla niektórych liczy się tylko zewnętrzna skorupa a inni mądrzy patrzą głębiej ;-).

Edytowane przez radiesteta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zywa skala jest dość miękka,i na pewno nie ma bardzo ostrych krawędzi.

Koło mnie w zoologu maja taką skałę,co jest strasznie twarda i ma kupe ostrych krawędzi,można nią dosłownie szkło ciąc,żywa skala taka nie jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani

masz rację ta skała z Chorwacji nie jest tak porowata jak np z Indonezji i jest zdecydowanie cięższa. Po 2 latach hodowli w takim małym zbiorniczku mam już pewne doświadczenie, jak napisał "lft" korale miękkie radzą sobie nieźle, mam kilka LPS-ów typu euphylia i też się ładnie rozrastają, natomiast co do SPS-ów niestety klika prób skończyło się fiaskiem. Mam filtr kubełkowy z wkładem biologicznym i absorbentami, jednak nie ma on tej "mocy przerobowej" jakie mają skały i NO3 zawsze utrzymuje się na wysokim poziomie.

 Wiadomo akwarystyka morska, a w szczególności skała tania nie jest, dlatego część akwarystów próbuje coś zbudować tańszymi środkami.

Drugie większe akwa postawiłem już na skale żywej porowatej. Ale jak ktoś woli skałę z Chorwacji to też się da coś zdziałać.

Edytowane przez marioletti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

ze skala z chorwacji jest inny klopot.

nie to, ze jest ona ostra, obla, naturalna, nienatoralna, zywa, martwa... to naprawde wszstko jest pikus...

wapien z chorwacji jest wapieniem prekambryjskim, a wiec z czasow, kiedy morze srodziemne bylo jeszcze na tyle cieple, ze licznie wystepowaly tam rafy. i ten wapien widzimy i ksztaltem nam rzeczywicie przypomina wapien rafowy bo tym jest...

tylko....

tylko ten wapien zostal wypchniety ponad poziom morza, przykryty warstwa skal i ziemi, i wraz z woda deszczowa na zasadzie przesaczania wchlonol wszystkie skladniki organiczne i nieorganiczne ktore w tej ziemi. nad nim byly.

i takim filtratorem warstwy ziemi, ktora nad nim byla byl nastepne kilka milionow lat....

wiec tak naprawde jest nasaczona skladnikami mineralnymi kamienne gabka albo innym zapchanym medium filtracyjnym.

i tak nalezy go traktowac.

wkladajac skale do akwarium nigdy nie wiesz co tak naprawde odda do wody.

wg mnie to za duze ryzyko.

a ze korale go obrosna i bedzie wygladal jak zywa skala...

no coz.... sloik po ogorkach korale tez obrosna i bedzie on duzo bezpieczniejszy jako podloze bo niemal ze sterylny niz wapien chorwacki ;)))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×