Skocz do zawartości
marcinmarg

Zbiornik 200litrów pytania poczatkującego...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zbieram sie do zbiornika ze słona wodą (za mna już tanganika, i kilkuletnia przygoda z dyskowcami - zresztą trwająca do tej pory). Docetowy zbiornik jaki planuje to około 200l.

Niestety jestem dość zilony w temacie i dlatego prosze o pomoc.

1. Zastanawia sie nad zbiornikiem kostka 60x60x50/60  + sump

2. lub klasyczny 90x50x40 + sump

Co bedzie lepszym rozwiązaniem? Pewnie zapytacie co planuje w akwa, napewno ryby - pewnie na poczatku będzie "błazenek". Podobają mi sie korale miekki ale, nie wiem czy na poczatek dam sobie z tym rade.

Mam jeszcze pytanie co do sprzetu.

3. Jaki dać sump wymairy itp.?

4. Jaki proponujecie odpieniacz?

5. Oswietlenie - myslałem nad Maxspect Razor R420 160W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wymiary akwa wybierz sobie jakie Ci pasują dobrym odieniaczem byłby deltec apf600 z błazenkami i miękkimi dasz se rade sump musi być taki żeby się odpieniacz zmieścił i wkłady filtracyjne itp. i pomieścił wode z akwa podczas awarii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

1. Jeżeli chodzi o zbiornik to kostka 60x60x50h będzie ładnie wyglądała, ale jak możesz to zamiast 90x50x40 zrobił bym 90x55x45h niby nie wiele, ale naprawdę potem zobaczysz różnicę.

2. Korale miękkie są proste w utrzymaniu ;) ( są idealne dla początkującego)

3. Tak jak powiedział Vermont, to zależy od odpieniacza i musisz obliczyć ile wody spadnie przez komin, gdy prądu zabraknie.

4. Jest bardzo dużo odpieniaczy na rynku, ja przyjmuję zasadę, że na średnio obsadzone akwarium odpieniacz powinien wytwarzać 1l powietrza/ wodę. Wiele osób na forum robi odpieniacze DIY, napisz post, że zlecisz wykonanie odpieniacza ( na pewno ktoś się odezwie) ;)

5. Jeżeli chodzi o oświetlenie to ja na Maxspectem się nie wypowiem, bo nigdy go nie używałem, ale 160w w ledach to dużo, moim zdaniem lepiej jeżeli już w ledy to np. 90watt w ledach i 2 t5 39watt ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Razor 160 obecnie u mnie wisi nad 80x60x65  - i powiem że na większe bym go nie dawał :) a na pewno nie na kostkę 60x60 bo jest za długi - tu by Ci mógł wystarczyć model 120W, a jeśli masz budżet to mazarra ;)

 

Zastanów się z LEDami jaki chcesz uzyskać efekt - jeśli podobają Ci się ciemne narożniki przy szczycie to Razor jest ok, jak nie to możesz wymienić soczewki na 120st. ale wtedy raczej zbiornik nie wyższy niż 50cm, lampa nisko i do tego obowiązkowo korona żeby Cię nie oślepiało światło z krawędzi soczewki na lampie...

 

Wymiar i układ sumpa musisz przemyśleć jeszcze pod kątem dodatkowych kwestii -oczywiście pierwotnie główną komorę planuje się pod konkretny model odpieniacza i nie chodzi tu tylko o wymiar poziomy ale też o wysokość wody w tej komorze - różne modele mają różne zanurzenie optymalne :) 

Kolejna kwestia to czy np w przyszłości będziesz chciał oprócz odpieniacza dać reaktor peletek albo na inne medium, jaką pompę będziesz używał do powrotu - niektóre znacznie się różnią wymiarami.

 

Teoretycznie im prostszy tym lepszy, ja mam w zasadzie 2 komory i bublestopa pomiędzy nimi w którym ułożony jest siporax ale to wiele zależy 

jaką wybierasz metodę filtracji podstawowej i uzupełniającej wybierzesz - skała; skała+wspomaganie bioceramiką/siporaxem, DSB i/lub makroglony w refugium, algescrubber itp... teoretycznie przy 200l wiele nie trzeba, ale różnie z tym bywa i każdy system jest trochę inny.

Jak na razie mówisz o miękkich więc suplementacja wapnia jeśli tak to w niewielkim zakresie Cię interesuje ale warto jeszcze w szafce przewidzieć miejsce na jakieś butelki z ballingiem albo innymi pożywkami jeśli byś w przyszłości chciał jakąś automatykę użyć :)

 

Nie zapomnij o miejscu na dolewkę (moim zdaniem minimum 7-10% obiegu), z morskiego akwarium woda odparowuje szybciej niż ze słodkiego (większy ruch, dodatkowa powierzchnie sumpa, odpieniacz itp...) mnie na wiosnę 30l dolewka starczała na 4-5 dni, obecnie jest wyższa wilgotność powietrza to starcza na tydzień ale w zimie pewnie będę co 2-3dni musiał uzupełniać...

 

Wymiar zbiornika przemyśl w kwestii miejsca gdzie będzie stał i z ilu stron będziesz go chciał oglądać - pamiętaj sól skraca perspektywę więc im głębsze tym lepiej, morskie w standardowych wymiarach sklepowych zbiorników słodkowodnych wyglądają śmiesznie no chyba że jest to zbiornik obserwowany na przestrzał - wtedy można to zaaranżować całkiem fajnie. Koraliki rosną wolno tylko z pozoru :) i każde 5cm robi znaczącą różnicę. 

 

Wybacz że troszkę namieszałem ale polecam najpierw poczytać przynajmniej to forum - jest sporo na ten temat informacji i jak zadasz pytanie ogólne to dostaniesz tyle różnych odpowiedzi ile osób się zdecyduje Ci odpisać :) i pamiętaj - tutaj apetyt na zmiany i rozwój rośnie znacznie szybciej niż w słodkich...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×